Két év hat hónap börtönre ítélték azt a komáromi asszonyt, aki úgy összeszurkálta késsel az élettársát, hogy azt életveszélyes állapotban vitték kórházba. Ám a férfi azóta megbocsátott, feleségül is vette Évát.
Ifjú házasokhoz méltón, kézen fogva, szerelmesen andalog Komárom utcáin S. Éva és P. Miklós. Egyikük sem érti, miért szakítja el őket a bíróság: Évának hamarosan börtönbe kell vonulnia. Pedig ők a kis híján tragédiába torkolló vitára már csak úgy emlékeznek, mint egy rossz álomra.
– Abban az időben sokat veszekedtünk – idézi fel gondterhelten Éva. – Három évvel ezelőtt, június 13-án este is nagyon összekaptunk. Elmentem otthonról, hogy megnyugodjak, ezalatt Miklós kizárt a lakásból.
Hiába zörgettem, nem engedett be, kiabáltam, de a tévé üvöltött. Szomszédja segítségével kifeszítette az ajtót, és betoppanva úgy látta: párja csak tetteti az alvást. Éktelen haragra gerjedt. Csak arra eszmélt fel, hogy a konyhában áll, kezében egy véres késsel.
– A rendőrség szerint hétszer vagy nyolcszor is beledöftem a kést. Hiába próbáltam ezerszer felidézni azt az estét, nem emlékszem semmire. Egyszerűen kikapcsolt az agyam – vallja be az asszony. Azonnal letartóztatták, párját, Miklóst életveszélyes sérülésekkel kórházba vitték. A férfi bevallása szerint átaludta a támadást. Magához térve nem is hitte el, hogy élete szerelme szurkálta össze.
– Sosem haragudtam rá, azonnal megbocsátottam neki. Már a történtek előtt megkértem a kezét, öt hónapig volt börtönben, ott nem látogathattam meg, de amint kijött, feleségül vettem – teszi hozzá büszkén Miklós.
Mindketten egybehangzóan kijelentik: azóta nincs több perpatvar, boldog házasságban élnek. Csak az ítélet árnyékolja be életüket, Évának egy hónap múlva kell börtönbe vonulnia. A bíróság enyhítő körülményként értékelte, hogy a férfi megbocsátott, a fennmaradó másfél évet mégis le kell ülnie. Nem tudják, mi lesz velük egymás nélkül.
– Hiába mondtuk el, hogy minden családban előfordul egy kis veszekedés, és mi már túl vagyunk rajta – magyarázza Miklós. – Nem értjük, miért nem hagynak minket nyugodtan élni.
A megbocsátás nem elég
Emberölés kísérlete esetén az igazságszolgáltatás gépezete akkor sem állhat meg, ha a sértett megbocsátott az elkövetőnek. – Sem a feljelentés, sem a magánindítvány nem vonható vissza. Bizonyos bűncselekmények esetében azonban lehetőség van úgynevezett közvetítői eljárás lefolytatására – tájékoztatta lapunkat dr. Skoda Gabriella, a Fővárosi Főügyészség szóvivője.
– De erre csak akkor van mód, ha a bűncselekmény öt évnél kevesebb szabadságvesztéssel büntetendő. Máskor a megbocsátás tényét a bíróság enyhítő körülményként veszi figyelembe.