Fotósának köszönheti életét a világ egyik legismertebb háborús képének szereplője. A kép amerikai fotográfusa és a kislányként a napalmbombázás elől menekülő Thi Kim Phúc több évtized után találkozott.
Negyven év telt el a történelem egyik leghíresebb fotójának elkészülte óta. A vietnami háborúban készült képen menekülő gyerekek láthatóak, a csoport közepén egy fájdalomtól zokogó, sokkos állapotban lévő, mezítelen kislány szalad. A fotót 1972. június 8-án készítette Nick Ut, az amerikai AP hírügynökség fotósa Trang Bang faluban. Alig néhány pillanattal azelőtt dobtak napalmbombát a dél-vietnami erők repülői a településre. A kislány, Phan Thi Kim Phúc mindössze kilencéves volt akkor. A füstölgő, átforrósodott betonúton futva kapta lencsevégre a fotográfus.
– Megremegett a föld. A lila és sárga füstre emlékszem és arra, ahogy a katonák üvöltenek: fussatok, mert meghaltok. Ezután elájultam – mondta Kim Phúc.
A fotót készítő Nick Ut azonban nem hagyta magára a kislányt. Felkereste a kórházban, gyógyszert szerzett neki és megígérte, találkozni fognak még. Erre néhány évtized múltán került csak sor.
– Ha Nick nem segített volna, már halott lennék. Kómába estem, a harctér szomszédságában egy tábori ágyon feküdtem, a helyzetem kilátástalan volt. Később számos műtéten estem át, a bőrömet szinte felperzselte a napalm. Az orvosok erőn felül teljesítették feladatukat. Mindehhez azonban Nick közbenjárása kellett. Életem végéig hálás leszek neki – nyilatkozta a 49 esztendős, emberjogi aktivistává lett asszony az évforduló kapcsán.