Aktuális

Fiút szült, lányt vitt haza a mama

M. G.

Létrehozva: 2012.05.20.

Évente átlagosan ötszáz elcserélt kisbabát visznek el a szülészetekről a kismamák. A szinte csak kórházi tévedés okozta esetek többsége, ha kiderül, súlyos traumák, tragédiák forrása.

A bizarr cserék száma természetesen sokkal nagyobb a bizonyítható eseteknél, de miután óriási többségük természetesen fejletlen országokban történik, olyan helyeken, ahol bőséges a gyermekáldás, általában az sem vált ki különösebb döbbenetet, ha utólag valamilyen oknál fogva kiderül, hogy „a baba nem a mi babánk”. Más azonban a helyzet, ha a csere gyanúja ismert emberek, mi több világsztárok esetében merül fel.

Az egyik legnagyobb, régi jugoszláv hetilap, a zágrábi Start Magazin a kilencvenes évek elején szellőztette meg a hollywoodi pletykát, miszerint két Oscar-díjas sztár szüleiről is azt gyanítják, hogy nem az igaziak, hanem kórházi mulasztás következtében kerültek hozzájuk.

Az aranyszobrocska négyszeres nyertese, Katharine Hepburn bátyja tragikus halála után – véletlenül felakasztotta magát – kapta az újabb sokkoló  hírt, hogy nem a vérszerinti szülei nevelik. Azt mesélték, hogy éveken át kutatott az igaziak után, de soha nem lelt rájuk. Ennél is bizarrabb, a három Oscarra is jelölt, Montgomery Cliftről szóló pletyka: a sztárról, aki az ‘50-es évek Hollywoodjának legkeresettebb férfi színésze volt, az a hír terjedt, hogy ikertestvérével együtt cserélték fel őket egy anyukájával egy időben szülő hölgy ikreivel, de Monti ezt soha nem hitte el. Vélhetően neki volt igaza, bár az is igaz, hogy depressziós hajlamával legkevésbé sem hasonlított életvidám szüleire.                 

Svédországi döbbenet
Pár éve egy DNS-vizsgálat eredményei hozták lázba Ingmar Bergman, a világhírű svéd filmrendező tisztelőit. A tesztek alapján elképzelhető, hogy a 2007-ben elhunyt világhírű művész elcserélt gyerek volt. Ingmar Bergmanról unokahúga, Veronica Ralston írt könyvet, amelyben azt állítja: a rendező nem volt vér szerinti fia egész életében imádott anyjának, Karin Bergmannak. A szerző a Dagens Nyheter című lapban tette közzé a Bergman és saját DNS-mintáinak összevetéséből származó eredményeket, amelyek szerint kettejük között nem áll fenn vérségi kapcsolat.

Ezek alapján Ralston anyját – Ingmar Bergman egyik lánytestvérét – és a rendezőt nem ugyanaz a nő szülte. Veronica úgy véli, Ingmar Bergmant születésekkor elcserélték, miután anyja nehéz szülés után egy súlyosan beteg fiút hozott világra 1918-ban. A díjnyertes rendező rokonsága óvatosan kezelte ezeket a híreket. Daniel Bergman, a művész fia azonban kijelentette, nincsenek ellenére az új DNS-tesztek, hogy egyszer és mindenkorra tisztázzák a kérdést, de számára nem fontos ez az ügy. Bergman veje, Henrik Mankell krimiszerző viszont ennél jóval szkeptikusabb volt, és azt szorgalmazta, hogy járjanak alaposabban utána a rendező származásának, mert ennyivel tartoznak a nagy alkotó emlékének, s egyébként is úgy véli, lehet alapja a híreknek. A végső döntést azonban a család a mai napig nem hozta meg.

Sorsok változnak meg
Két család, két anya élete teljesen felborult, amióta kiderült, nem saját újszülöttjeiket vitték haza a kórházból. Kétévesek voltak a picik, amikor kiderült, hogy az orosz és csecsen édesanya nem a saját gyerekét neveli. Az orosz anyuka a kisfia dolgai között kutatva bukkant rá az újszülött babák csuklóján lévő azonosító karszalagra, amelyen egy másik anya neve állt. A nő teljesen összeomlott, és azonnal magyarázatot kért a Mtszenszk város kórházától, ahol a szülés zajlott. Hónapokig tartott, mire a kórház információi alapján kinyomozta, hogy kisfiát egy csecsen asszony neveli, ám amikor odautazott, nem akarták odaadni neki a kicsit.

A csecsen anya is sokkos állapotba került, és még az sem győzte meg, hogy kisfia haja ugyanolyan szőke, mint a hisztérikus idegen nőé, aki el akarja „rabolni” a gyermekét. Végül DNS-minta alapján sikerült bebizonyítania, hogy a szőke kisfiú az övé, és hazavihette.
– A kisfiamat Adlannak nevezte el a csecsen család, de mi Nyikitának hívjuk – mesélte az orosz mama. – Nem hallgat a nevére, és sokat sír, hiányzik neki a csecsen „mamája”, de remélem, lassan elfelejti. A hibát az akkor szolgálatban lévő egyik nővér követte el, aki azzal védekezett, hogy húsz babát kellett ápolniuk kettőjüknek.

1998. december 17-én mindössze 15 perc különbséggel látta meg a napvilágot az oroszországi Kopejszk városának kórházában két kislány. Csakhogy a nővérek a két újszülöttre véletlenül egymás karszalagját tették fel, így kerültek aztán szüleik helyett egy idegen családhoz.

A hibára közel 13 év elteltével derült fény, amikor az egyik kislány szülei elváltak. A lány az anyjával maradt, az apja viszont nem volt hajlandó gyerektartást fizetni, mondván, hogy a gyerek nem is hasonlít rá. Az anya DNS-tesztet csináltatott, s kiderült, hogy Irina valóban nem a férfi gyermeke, de az anyjához sincs biológiailag semmi köze. A nő emlékezett, hogy egyszerre szült egy másik kismamával, és sikerült felkutatnia a másik családot. – Egyértelmű volt. A lányuk, Ányja, nagyon hasonlít rám és az exférjemre. A „miénk” viszont úgy néz ki, ahogy a vér szerinti tádzsik apja. Hirtelen az egész világ felfordult.

A két kislány azóta összebarátkozott, a két család pedig közösen perelte be a kórházat. A szülők a kislányokra bízták döntést, hol szeretnének ezután élni. Mindketten úgy döntöttek, hogy azzal a családjukkal maradnak, ahol eddig nevelkedtek.

Nekem csak fiam lehet!
Nehéz elhinni, de arra a furcsaságra is több példa van, hogy ellenkező nemű gyerekeket cseréltek fel a szülészeten. Az egyik ilyen „hiba” Indiában történt, ahol az anyuka fiút szüt,  de lányt vitt haza. A tévedés gyorsan kiderült, ám a „fiának” örvendő apának eszébe nincs visszacserélni kedvencét egy kislányra, akire viszont a másik család sem „tart igényt”.

A két kicsi ugyanazon a napon jött világra a jonpuri kórházban, de az anyukák távozása előtt a Kanvar család kapta meg a Ram család kisfiát. Mire a kétségbeesett igazi anya a tévedésre rájött, már késő volt. Azonnal DNS-mintát vetetett és ezzel is bizonyítani tudta, hogy a fiúcska az övé, de a másik família feje hallani sem akart arról, hogy visszaadja.

– Kislány nekem nem kell, és egyébként is biztos, hogy az én feleségem csak fiút szülhetett. Ő az én fiam, és senki sem veheti el tőlem! – közölte Rahmi Kanvar. A felesége ugyan felajánlotta, hogy a kórházban maradt lánykáját szoptatja, de hazavinni ő sem akarta (merte).  

Hasonló eset ismétlődött meg tavaly ősszel Kocsani, macedóniai városka kórházában is. A kislány szülei csak otthon jöttek rá, hogy fatális tévedés történt, amikor a picit tisztába akarták tenni. Az anyuka elmondta, amikor kezébe adták a babát, nem tűnt fel neki semmi, mivel a nehéz szülés után napokig kába volt, s tulajdonképpen nem is figyelt rendesen. A másik kismamának viszont a császármetszés okozta fájdalmai miatt tovább kellett a kórházban  feküdnie, s a pelenkázást sem ő végezte. Így történhetett meg, hogy az igazi babája hetven kilométerre az otthonától utazott, mígnem kiderült az igazság.       

Másik újszülött viccből
Nem semmi két módos moldáviai férfinak a története sem: egy kisfaluban egymás mellett nőttek fel, de csak negyven éves korukban tudták meg, hogy felcserélték őket. A szülésznő vallotta be a halálos ágyán, hogy Ivant és Alekszandart a „szomszéd” nevelte fel. A két anyuka jóban volt egymással, egyszerre ment be a kórházba szülni is, de az őket amúgy szintén jól ismerő falubeli két nővér a gyermekek világra jötte után, a mérlegelés közben hirtelen jött ötlettől vezérelve, „tréfából” felcserélték az azonosítókat.

Hogy miért csak negyven évvel később szóltak erről, az már soha nem derül ki, mert az egyik nővér már rég halott, a másik pedig a vallomástétel után hunyt el. A DNS-vizsgálat azonban igazolta állításait.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek