Hiába minden, úgy tűnik valóra válik sokak rémálma: Görögország a legvalószínűbb forgatókönyvek szerint kilép az eurózónából. A mediterrán állam évek óta óriási adóssággal küszködik, jelenleg képtelen új kormányt felállítani. Brüsszelben már kongatják a vészharangot.
Már elkezdte beárazni az Európai Unió, illetve az Európai Központi Bank, hogy milyen kárral kell szembenézniük, amennyiben Görögország valóban kilép az eurózónából. A lépés nem meglepő, ugyanis erre egyre nagyobb az esély. A szakértők szerint több lépés vezethet a szakadáshoz.
Megszorítások
A tavaly életbe léptetett megszorításokat az akkori kormánypártokon kívül gyakorlatilag mindenki elutasította. Pedig Görögország máshogy nem juthatott hozzá az EU-IMF közös kasszához, amely mindenképp szükséges volt a túléléshez. Óriási tüntetések és ritkán látott erőszak övezte a csomag elfogadását. Az indulatok azóta sem csillapodtak, ez meg is látszott a hó eleji választásokon.
Kormányválság
Jelenleg nemhogy kormánytöbbség nincs a további megszorítások elfogadásához, még kormány sem sikerült felállítani Görögországban. Kilenc nappal a választások után egyik párt sem volt képes koalíciót alkotni, így várhatóan júniusban újra az urnákhoz vonulnak majd az emberek. Sok jóra akkor sem lehet számítani, így a gazdasági mellett a politikai válság is mélyülni látszik. Az államcsőd úgy tűnik elkerülhetetlen, a hírek szerint alig hat hétre elegendő pénz maradt az államkasszában.
Viszlát euró
Ez csak egyet jelenthet: Görögország kilép az eurózónából. Bár sokan ezt szeretnék leginkább Görögországban, ennek következményeivel valószínűleg nincsenek tisztában. Csőd esetén ugyanis a már most is egekben lévő munkanélküliek száma megduplázódik, a megtakarítások pillanatok alatt lenullázódnak, cégek sora megy tönkre. Sőt, radikálisabb hangok szerint elképzelhető, hogy a görögöket az unióból is kizárják.
Hello drachma?
Hogy mi lesz ezután, azt megjósolni sem lehet. Elképzelhető, hogy a görögök külső használóként, formailag megtarthatnák az eurót, de valószínűbb az, hogy visszatér a drachma. Hogy ez pontosan milyen módon történhet meg, arról egyelőre senki sem beszél, egy biztos: egyszerű nem lesz az átállás.