Most akkor ki a felelős a devizahitelezésért?
Orbán Viktor szeptember közepén, a Hír Tv-ben azt mondta: „Magyarországon a bankok és a kormányzat (...) közösen belelovalták az embereket abba, hogy nincs olyan nagy kockázat, vegyék fel ezt a pénzt. Hol volt ekkor a miniszterelnök?” A kormányfő azonban nem mindig gondolkodott így a devizahitelezésről. Öt és fél évvel ezelőtt, 2006. április 21-én, a választások két fordulója között így fogalmazott a Napkeltében: „eléggé el vagyunk adósodva, de ez a magyar emberek döntése volt, tehát nem kell a kormány nyakába varrni, ez a magyar családok egyfajta életstratégiájából következik”.
Megkérdeztük a kormányfő szóvivőjét, Szijjártó Pétert, miért állt be gyökeres változás a miniszterelnök álláspontjában? A szóvivő írásban azt válaszolta: „A 2010 előtti szocialista kormányok – nemzetközi pénzügyi szervezetek és a Svájci Nemzeti Bank figyelemfelhívásának dacára – nem figyelmeztették az embereket a devizahitelek kockázataira és nem szabtak gátat a devizahitelezés veszélyes elterjedésének. Ezért a Gyurcsány-korszak kormányait egyértelmű felelősség terheli a devizahiteles családok rendkívül nehéz helyzete miatt.”
Szijjártó arra azonban nem tért ki, miért változott meg Orbán álláspontja a kérdésben. Erre ismét rákérdeztünk, lapzártánkig azonban nem érkezett újabb válasz.
F. A.