Bár a Balaton partján lévő településeken nincsenek gyógyvizes fürdők, a tó vonzáskörzetében több olyat is találunk, melyek tökéletes kikapcsolódást nyújtanak a hideg, téli hónapokban.
Sokan választják télen is a Balatont és környékét kikapcsolódásként, de még mindig a tél az év legkevésbé nyüzsgő időszaka. Ilyenkor a tóparti strandolás kilőve, inkább a meleg vizes fürdőket keressük. A Termal Online most azokat a termálfürdőket gyűjtötte össze, amelyek gyógyvízzel rendelkeznek és a Balatontól nem messze találhatók. Az alábbi felsorolt fürdők a tó nyugati részén tartózkodók számára rövidebb idő alatt elérhetők, míg a Balatonfüred-Balatonalmádi-Balatonkenese térségből több utazás szükséges a legközelebbi gyógyvizes fürdőkhöz.
Fonyódtól nem messze, nagyjából 5 kilométerre található a népszerű Csiszta Fürdő, viszont a Fonyód és Buzsák közötti utat nemrég lezárták, így a fürdő most Balatonfenyves irányából kisvasúttal közelíthető meg. A Csiszta fürdő decembertől átállt a téli nyitvatartásra, ami azt jelenti, hogy a hét minden napján 11 órától 17 óráig várja a fürdőzőket. A fürdőben jelenleg 5 medence működik, az erősen szénsavas csisztai gyógyvíz pedig kiválóan hat a reumatikus-, mozgásszervi-és nőgyógyászati betegségek esetén.
A patinás fürdő gőzölgő vizében ilyentájt különösen jól esik megmártózni, aki pedig fázósabb, az behúzódhat a benti részekbe. A fürdő Keszthely felől akár tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető, illetve Balatonfüred-Balatonalmádi-Balatonkenese irányból Hévíz akár közvetlen buszjárattal is elérhető. A tó gyógyvize még a nagy téli hidegekben sem csökken 24 Celsius fok alá, és hatékony lehet reuma, csontritkulás, köszvény, pikkelysömör, gyulladásos ízületi-és nőgyógyászati betegségek esetén.
A Kőröshegyi völgyhídtól 40 kilométerre található ez a sem nem túl kicsi, se nem túl nagy fürdő, amely egész évben üzemel. Az igali fürdő összesen 12 medencével rendelkezik, ezek közé tartoznak a beltéri és kültéri gyógyvizes és termálvizes medencék. Ezen kívül a létesítmény úszómedencékkel, gyermekmedencékkel és szaunákkal is rendelkezik. A jódos-brómos igali gyógyvíz reumás mozgásszervi panaszok, ízületi bántalmak és krónikus nőgyógyászati betegségek esetén is hatékonyan alkalmazható, emellett ivókúra formájában emésztési zavarok és anyagcsere betegségek esetén ajánlják.
Hévíztől 15 kilométerre található a kehidakustányi Kehida Termál. A kénes gyógyvizet szabadtéri és benti medencékben is élvezhetjük. A komplexumban összesen 13 medence működik, a termálvíz kiválóan alkalmas mozgásszervi, idegrendszeri, bőrgyógyászati és nőgyógyászati betegségek esetén, de gyulladáscsökkentő hatással is rendelkezik. A fürdőben ritkán van karbantartási leállás, legközelebb december 20-án lesz, de csak egy napig fog tartani.
Az ország egyik legújabb gyógyfürdője 14 kilométerre található a Balaton délnyugati részétől. A fürdő fedett része a téli szezonban is üzemel. A létesítmény 2022-ben kapta meg a gyógyfürdő címet. A fürdőben egy 25 méteres úszómedence, tanmedence, gyógyvizes ülőmedence, pezsgőfürdő és egy merülőmedence, szauna és gőzfürdő is a vendégek rendelkezésére áll. A nátrium-hidrogénkarbonátos, kloridos, fluoros gyógyvíz reumatikus problémák, gerinc, csípő-és térdízületi bántalmak, idegrendszeri panaszok, valamint nőgyógyászati problémák kezelésére is alkalmas lehet.
Keszthelytől 34 kilométerre található Zalakaros, de az M7-es autópálya révén a tó más részeiről indulva is viszonylag gyorsan elérhető. A gyógy- és termálvilág részlegükhöz tartozó kinti gyógymedence egészen a téli tanítási szünet végéig használható. A gyógymedencék mellett ma már számos élménymedencét, szabadtéri és fedett élménymedencéket, szaunaudvart is találunk. A zalakarosi kénes gyógyvíz reumás mozgásszervi betegségek, idült gyulladások, az autoimmun betegségek mozgásszervi vonatkozásainál is jótékony hatású, valamint hasznos izomfájdalmaknál, ízületi problémáknál és szív- és érrendszeri betegségek esetében is, ugyanis a kénes víz tágítja a koszorúereket.
Forrás: Termal Online
A borítókép forrása: Facebook/Hévízi Tófürdő