Újabb ráncfelvarráson esik át a legendás Rác fürdő, hogy végre kinyithasson

wellness
PUBLIKÁLÁS: 2023. október 09. 13:34
Történelmi időkbe repít vissza a Gellért-hegy lábánál található Rác fürdő, amelynek alapjait 1572-ben tették le. Sajnos közel húsz éve már annak, hogy bezárt. A Turizmus Világnapján, (szeptember 27.) meghozott döntés alapján viszont hamarosan megkezdődik a budai műemléki épület rekonstrukciója és felújítása, így 2025-ben újra kinyithat – írja a lakaskultura.hu.

A legendás törökkori fürdő múltja

Zsigmond király idejéből maradt fenn az első bővebb tudósítás azokról a fürdőkről, amelyek a mai Rác fürdő és Rudas fürdő helyén lehettek. A török hódoltság idején a nyolcszögletű kupolacsarnokkal bővített helyet Kis fürdő néven említik. A fürdő mai nevét a környékre települt szerbekről, rácokról kapta, német elnevezése Raitzenbad volt, olvasható a budapestgyogyfurdoi.hu. oldalán.

Forrás: Wikipédia / Készítette: misibacsi

A török hódoltság idején a Gellérthegy és a Duna vonalában húzódó törésvonal mentén fakadó gyógyhatású hőforrásokra épült eredeti ingatlant 1864 és 1870 között Ybl Miklós tervei alapján alakították át romantikus, historizáló stílusban.

A világháború nem kímélte a történelmi épületet, ezért egy részét felújították, néhány épületét pedig lebontották.

A háborút követően a fürdőt csak 1965-ben nyitották meg, a '60-as évek elején történt felújítás során több megmaradt, de sérült épületrészt elbontottak. A nyolcvanas évekre a fürdő állapota egyre romlott. Felújítása 2002-ben már halaszthatatlan volt, ezért bezárták, és úgy tervezték, 2004-ben már újra igénybe veheti a nagyközönség. Nem sikerült. Az utolsó felújítás 2007 és 2010 történt az eredeti Ybl tervek alapján, azonban a fürdő nem nyitott ki többet.

Forrás: Sétaműhely - Budapest Walkshop/Wikipedia

Hányatott sorsa miatt nem nyithatott ki

Jelenleg, habár leromlott állapotban, a korábban feltárt történelmi elemek veszik körbe a fürdő egészét. A török medence nyitott opeionnal (a belső tér megvilágítását szolgáló kör alakú nyílás a kupola záradékpontján) rendelkezdik, és a kornak megfelelő vöröses árnyalatú vakolatot kaptak a falak. A környék rendezési tervének elfogadása után 2010-re befejeződött a fürdő rekonstrukciója egy szállodarész hozzáépítéssel. Az Ybl-féle átalakításokat korabeli dokumentumok alapján állították helyre, építették újjá. Számos tulajdonosi és jogi vita miatt azonban a fürdő nem nyitott meg, hosszú éveken óta zárva tart.

Forrás: Daniel Edwins/Wikipedia

Utoljára 2016-ban lehetett belépni a legendás fürdő épületébe, igaz, fürdésre akkor sem volt lehetőség, csak körbenézni lehetett az épületben. Akkor ugyanis három napra az Omorovicza Pop Up Spa luxus szépségszalonja költözött a fürdőbe, ahol a világhírű magyar márka egyik speciális kezelését lehetett kipróbálni.

Forrás: Daniel Edwins/Wikipedia

Az évek alatt sorra röppentek fel a hírek, hogy ekkor és ekkor kinyit a fürdő. Egy 2018-as hírünkben arról számoltunk be, hogy mintegy 1,5 milliárd forintos fürdőberuházásra lesz szükség, hogy 2019-ben megtörténhessen a nyitás. 2021 márciusában pedig arról írtunk, hogy nyilvános árverésen értékesítik a felújított, de soha meg nem nyitott Rác fürdőt és a mellé épített 67 szobás szállodát. 2021 augusztusban pedig már arról számolhattunk be, hogy sikeres volt az árverés, és a Budapest Gyógyfürdői és Hévizei (BGYH) Zrt. tulajdonába került a fürdő és a mellé épült szálloda. Akkor azt ígérték, a felújítás üteme attól is függ, milyen anyagi helyzetben lesz a főváros, de akár uniós források bevonása sem kizárt. Úgy tűnik, még pár évet várni kell, mire végre kitárhatja kapuit a hányatott sorsú fürdő.

A Rác fürdőt bemutató cikket a lakaskultura.hu oldalán olvashatjátok el.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.