Titkos föld alatti fürdőhelyek Mexikóban, ahol a maják isteneikkel kommunikáltak

fürdő
PUBLIKÁLÁS: 2021. augusztus 26. 10:35
A kristálytiszta vizű természetes fürdőzőhelyek mindig csodálatosak, de semmi sem fogható Mexikó rejtett, földalatti víznyelőihez, melyeken keresztül a maják az istenekkel kommunikáltak. Az úgynevezett cenoték föld alatti üregeiben türkizkék, ásványi anyagokban gazdag víz gyűlt össze, függőleges falaikat trópusi erdők buja növényzete keretezi. Hasonló víznyelők persze a világ más helyein is megtalálhatók, de a legtöbb a Yucatán-félszigeten keletkezett, és itt vannak talán a legszebbek is.

A cenoték természetes képződmények, amelyek a mészkő beeomlásával jöttek létre, feltárva a felszín alatti vizek titkos világát. A maják nagy tiszteletben tartották ezeket a víznyelőket, mert száraz időben vízlelőhelyet jelentettek; a cenote név valójában "szent kutat" jelent.

Tulum, Mexikó Forrás: Jorge Fernández Salas/Unsplash

A maják falvaikat ezen spirituális kutak köré építették, és olyan kapuként tekintettek ezekre, amelyeken kereszült kapcsolatba léphetnek isteneikkel. Hogy miért tartották ekkora tiszteletben ezeket a víznyelőket, az még ma is látható a turisták által készített csodálatosnál csodálatosabb fotókon.

A kétszemű víznyelő a maja romvárosnál, Tulumnál

A cenoték száma a Yucatán-félszigeten 7-8 ezer közé tehető, az egyik leghíresebb ezek közül a Tulum maja romváros mellett lévő Sistema Dos Ojos. Az elnevezés "két szemet" jelent, mert a víznyelő két medencéből áll: az egyik kék és átlátszó vizű, a másik pedig sötét és barlangszerű.

Sistema Dos Ojos, Mexikó Forrás: CC BY-SA 3.0/Dag Lindgren/Wikipedia

Mindkettő kedvelt a fürdőzők körében, de a legtöbb figyelmet mégis a fekete "szem" kapja, mert itt gyakorlatilag fénymentesen lehet merülni. A víznyelő közelében búvárfelszerelés és zseblámpa is bérelhető, amely éppen annyi fényt ad, hogy láthatóak legyenek a cseppkövek.

A cenote, amibe 14 méter magasról ugorhatunk bele

Az Ik Kil nevű víznyelő a világörökség részét képező Chichén Itzá romváros közelében található. A csaknem függőleges falú cenote mélysége mintegy 40 méter, de a benne levő víz felszíne 26 méter mélyen van. Nyílása majdnem tökéletesen kerek, átmérője 60 méteres. Falán dús növényzet burjánzik, föntről kis vízesések ömlenek a lenti tóba.

Ik Kil, Mexikó Forrás: CC BY-SA 3.0/ Luis Miguel Bugallo Sánchez/Wikipedia

A vízben apró harcsafélék élnek, a víznyelő körüli erdőkben pedig a változatos trópusi élővilág a jellemző. Egy kiépített lépcsőn lehet lemenni a víztükörhöz, és ha valaki föntről szeretne leugrani, akkor ezen lehet visszamenni.

A vízililiomokkal benőtt Xlakah Cenote

Az ókori maja romvárosnál lévő Dzibilchaltún kristálytiszta vizének felszínén liliomok úsznak. Ez az egyik legnagyobb és legmélyebb víznyelő, amit eddig a Yucatán-félszigeten találtak. De emiatt nem kell aggódni, mert az a rész, ahol úszni lehet, csak 1-2 méter mély.

Xlakah Cenote, Mexikó Forrás: Wikimedia Commons

Ezen a területen a maja régészeti lelőhely talaja alatt mintegy három méterrel már víz van, ezért az erre lakók kutakat is tudtak ásni, így a természetes üregek mellett mesterségesen kialakított medencék is láthatók.

Forrás: Lonely Planet, Wikipedia

Címlapkép: EmilianDanaila/Pixabay

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.