Véres ködbe veszett trónörökösök – A Tower elveszett hercegei

Tower
PUBLIKÁLÁS: 2025. április 16. 11:00
Eltűnt két fiú, egy trón elcsendesedett, és egy birodalom titka évszázadokra a sötétségbe borult. A londoni Tower elveszett hercegeinek rejtélye máig borzolja a történészek kedélyét – vajon III. Richárd gyilkolt, vagy csupán a történelem bűnbakja lett? Most új nyomok kerültek elő, amelyek akár át is írhatják Anglia egyik leghírhedtebb történetét.
Etédi Alexa
V. Edward király és York hercege (Richard) a londoni Towerben, Paul Delaroche festményén - illusztráció Forrás: Wikipedia

Csontok, amelyek megrengették a brit koronát

A brit történelem egyik legvészjóslóbb titka az 1600-as évek végén újabb fordulatot vett. A londoni Tower egyik lépcsője alatt rejtélyes gyermekcsontokat találtak, melyekről sokan hitték: talán a Tower elveszett hercegei nyugszanak ott – azok a fiúk, akik jogos örökösként tűntek el a történelem sűrű ködében. Azóta a kérdés újra és újra felmerül: vajon ki állhatott az eltűnésük mögött, és valóban meggyilkolták őket a torony sötét falai között?

A gyanú III. Richárdra vetült. Vajon tényleg ő ölette meg bátyja ártatlan fiait a trónért? Vagy egy még mélyebbre temetett igazság vár arra, hogy végre napvilágra kerüljön?

Most új bizonyítékok bukkantak elő. És talán végre megtörik a csend, amely több mint ötszáz éve borul a Tower sötét titkára.

A két herceg, Edward és Richard a toronyban, 1483, Sir John Everett Millais festménye (1878) - illusztráció Forrás: Wikipedia

Vajon tényleg III. Richárd ölte meg a „Tower elveszett hercegeit"?

A két kisfiú IV. Edward király fiai voltak – az idősebb, Edward, 1483-ban 12 éves volt, míg öccse, Richard, mindössze 9. Tényekkel igazolt tartózkodásuk a Towerben mindössze három-négy hónapig tartott az év nyarán. A Great Chronicle of London szerint ekkor még a torony királyi lakosztályaiban éltek, a kertben játszottak, célba lőttek. Aztán... egyik pillanatról a másikra nyomuk veszett.

Nem voltak bebörtönözve. A Tower – London első számú kastélya – királyi lakosztályaiba azért kerültek, mert Edward akkor tért vissza Ludlowból Londonba, ahol walesi hercegként udvart tartott. Most apja halála után őt koronázták volna meg V. Edwardként. A Királyi Tanács ezért úgy rendelkezett, hogy a koronázásig a Towerben tartózkodjanak.

Angliában hagyomány volt, hogy a leendő uralkodó a koronázása előtt a Towerben lakjon, majd onnan díszes menetben vonuljon a Westminster apátságba.

IV. Edward angol király, a Tower elveszett hercegeinek apja - illusztráció Forrás: Wikipedia

A koronázást június 22-re hirdették meg, a pénzérméket már javában verték, minden készen állt – amikor is a Tanács és a parlament vezető tagjai olyan tanúvallomást kaptak, miszerint az elhunyt király már házas volt, amikor törvénytelen házasságot kötött Elizabeth Woodville-lel, a hercegek anyjával.

A középkori egyház törvényei szerint így ez a frigy érvénytelen volt, így az abból született gyermekek – a hercegek is – törvénytelennek számítottak. Angol törvény szerint pedig törvénytelen gyermek nem örökölhetett – különösképpen nem a trónt. Ha Edwardból király lett volna, egy egész dinasztia sorsa indult volna el a polgárháború felé vezető úton.

Így Anglia törvényhozó testülete, a parlament, a legközelebbi törvényes örököst, Gloucester hercegét – vagyis III. Richárdot – ajánlotta királynak. Így ő került a trónra.

III. Richárd, a gyilkossággal megvádolt király - illusztráció Forrás: Wikipedia

Később azonban egyre több lázadás ütötte fel a fejét Londonban. Bár ezeket elég hamar leverték, politikailag veszélyes lett volna, ha a hercegek London közepén maradnak – könnyen bábokká válhattak volna egy újabb zendülésben. Észszerű lett volna őket biztonságosabb helyre vinni.

Vagy talán VII. Henrik akarta III. Richárdot rossz színben feltüntetni?

1484-ben a francia kancellár, Rochefort, nyílt vádat fogalmazott meg: szerinte Richárd „megölte IV. Edward gyermekeit, és az angol nép teljes támogatásával ellopta a trónjukat". Azonban III. Richárd uralkodása alatt semmilyen angol dokumentum nem említi a fiúk halálát – még pletyka szintjén sem.

1485-ben, amikor Tudor Henrik partra szállt és VII. Henrik néven elfoglalta a trónt, ő hozta magával a hercegek haláláról szóló híreszteléseket. Parlamentje több vádat is megfogalmazott Richárd ellen – azonban a gyermekek meggyilkolásával nem vádolták.

Hiszen mindenki tudta: ha Richárd hatalmát valóban csak a gyermekek halála biztosíthatta volna, akkor ezt nyilvánosan bejelenti, például úgy, hogy betegségben vagy balesetben hunytak el. Ő azonban soha nem szólt erről – mintha a hercegek élete épp a hallgatáson múlt volna, és ezt a titkot magával vitte a sírba.

VII. Henrik angol király, akinek kapóra jött a gyilkos, véres kezű III. Richard képe - illusztráció Forrás: Wikipedia

Ám a Tudorok uralma alatt kapóra jött a véreskezű, gonosz Richárd képe – amit a történetírók újra meg újra felnagyítottak. Ugyanúgy, ahogy ma a tömegmédia hajlamos elferdíteni az igazságot, úgy vált III. Richárdból ördögi bűnös a hivatalos történelemkönyvekben is.

Új bizonyítékok a Tower elveszett hercegeiről

Philippa Langley The Princes in the Tower című könyve új nyomokat tár fel a Tower hercegeinek rejtélyes eltűnésével kapcsolatban. Langley kutatócsoportja, a Missing Princes Project, archívumokat átvizsgálva olyan bizonyítékokra bukkant, amelyek eddig rejtve maradtak. Két herceg, két történet.

Először az Edwardra vonatkozó nyomok: miután VII. Henrik megszerezte a trónt, egy fiatal trónkövetelő, akit burgundi Margit és I. Miksa támogatott, Írországban koronát kapott „Edward király" néven, de végül vereséget szenvedett. Henrik kormánya azt állította, hogy a fiú valójában Lambert Simnel, egy szélhámos volt.

Langley projektje azonban talált egy feljegyzést, amelyben a fiút „IV. Edward fia" néven említik, megerősítve, hogy valóban Edward hercegről volt szó.

IV. Edward fiai Pedro Américo festményén - illusztráció Forrás: Wikipedia

Végül a Richardra vonatkozó bizonyítékok: néhány évvel később egy újabb trónkövetelő bukkant fel, ismét Margit és Miksa támogatásával. A fiatal férfit, akit később Perkin Warbeck néven ismert a történelem, elfogták és kivégezték.

Langley projektje azonban talált egy XV. századi kézírásos dokumentumot, amelyben a fiatalember maga írta le, hogyan távolították el őt és bátyját a Towerből, majd hogyan bujkált, míg végül Margit és Miksa védelmében újra próbálkozott a trón visszaszerzésével. Ez a dokumentum megerősíti Warbeck vallomását, és azt sugallja, hogy mindkét dokumentum egyazon személy beszámolóján alapul.

Ez az új bizonyíték fontos fordulópont a történelmi kutatásban. Mostantól már nem állítható biztosan, hogy a Tower hercegeit III. Richárd ölette meg.

A kutatás azonban még messze nem ért véget. A projekt előtt még sok munka áll, és valószínű, hogy újabb források kerülnek elő, amelyek még mélyebb betekintést nyújtanak a történelem e titokzatos eseményeibe.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.