A legtöbben pihenni szeretnének a vakáció során, de sajnos a természeti katasztrófák igencsak átírhatják az örömteli nyaralást. Vannak olyan helyszínek, ahol nagyobb esélyünk lehet átélni egy félelmetes földrengést, ezért bemutatjuk azokat a felkapott európai nyaralóhelyeket, ahol ilyen veszély fenyegethet minket.
Hirtelen megremeg a föld, tárgyak esnek a földre, legrosszabb esetben pedig egész épületek dőlnek össze, sérüléseket és haláleseteket okozva. Egy földrengés sokkoló élmény lehet. A legutóbbi 6,2-es földrengés Európában az Isztambul melletti Márvány-tengerben történt. Érezhető volt a környező tartományokban, egészen a Török Riviéráig, Görögország északi részéig és Bulgáriáig is.
Nem véletlen, hogy súlyos földrengések történnek Törökországban, ugyanis az úgynevezett eurázsiai lemez és az afrikai lemez találkozik, és a két mikrolemez – az anatóliai lemez és az égei-tengeri lemez – egymásnak sodródik. Ez érinti az Antalya turisztikai központ körüli régiókat és a török Égei-tenger üdülőterületeit is. A Statista statisztikai weboldal globális rangsorában Törökország az ötödik helyen áll azon országok között, ahol a legtöbb földrengés volt 1900 és 2021 között. Ebben az időszakban csaknem 170 földrengést regisztráltak az országban.
A Statista szerint Görögország is azon európai országok közé tartozik, ahol különösen gyakran fordulnak elő földrengések. 1900 és 2021 között 102 földrengést regisztráltak. Kréta népszerű üdülőszigete a földrengések gócpontja, mert a szeizmikusan különösen aktív égei-tengeri szigetív közepén fekszik. Az Égei-tenger keleti részén fekvő görög szigetek is kockázati zónának számítanak: Leszbosz, Khiosz, Szamosz, Kos és Rodosz. A Jón-tengeren Kefalonia, Zakynthos és Lefkas szigeteit gyakrabban éri földrengés.
A szigeteken kívül a két nagy szárazföldi város, Athén és Szaloniki különösen veszélyeztetettnek számít. A sok földrengés ellenére az elmúlt években alig történt halálos áldozat Görögországban, mert az 1980-as évek eleje óta jelentősen megszigorították az építési szabályokat az országban.
Törökország és Görögország mellett Olaszországban történik a legtöbb földrengés Európában. A Statista számlálása szerint az országban még több földrengés van, mint Görögországban, és 132 földrengéssel a hetedik helyen áll a világranglistán. Az Eurázsiai-lemez és az Afrikai-lemez közötti feszültségek is felelősek az országban tapasztalható magas szintű aktivitásért. A leggyakrabban érintett régiók a Keleti-Alpok, az Appenninek, Dél-Olaszországban az úgynevezett csizmacsúcs és Szicília szigete.
De más régiók is érintettek lehetnek, 2016 óta földrengések egész sora volt a közép-olaszországi Lazio régióban. Olaszországban sok épület, a régi szerkezete miatt nem számít különösebben földrengésbiztosnak.
A Statista szerint Spanyolország és Portugália nyaralóhelyei nem tartoznak azon 20 ország közé, ahol a legtöbb földrengés tapasztalható világszerte. Ennek ellenére Európa szeizmikusan legaktívabb területei közé tartoznak.
Legutóbb azonban 2011-ben volt erős földrengés, amelyben Lorca és Murcia városaiban emberek sérültek meg és haltak meg. Lisszabonban 1755-ben a Richter-skála szerint 8,5-9 erősségű földrengés pusztította el a város lakosságának csaknem egyharmadát.
Németországban a földrengések kockázata meglehetősen alacsony, ellentétben a Földközi-tenger környéki nyaralórégiókkal. A veszélyeztetettebbnek tartott német régiók a Kölni-öböl, a Felső-Rajna-Graben, a Sváb-hegy, Kelet-Türingia és Nyugat-Szászország.