A thaiföldi barlangban felfedezett 29 ezer éves titokzatos kőkorszaki csontváz átírja a történelmet

maradvány
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 16. 10:42
Egy távoli barlangban talált ősi csontváz most „átírja az emberiség történelmét" – állítják a szakértők. A thaiföldi barlangban feltárt kőkorszaki gyermek maradványai körülbelül 29 000 évesek lehetnek.
A thaiföldi Khao Sam Roi Yot Nemzeti Parkban, a Tham Din-barlangban talált 29 ezer éves emberi maradványok átírhatják a történelmet - illusztráció Forrás: Schutterstock/WitthayaP

Délkelet-Ázsia legrégebbi emberei - A titokzatos ősi thaiföldi csontváz

A körülbelül 29 000 évesre becsült csontok a legrégebbi emberi maradványok, amelyeket valaha is találtak a délkelet-ázsiai Thaiföldön, és a Livescience szerint megkérdőjelezik azt a korábbi teóriát, amely szerint a késő pleisztocén korszakban élt korai őseink bejárták volna a régiót.

A vélhetően hat-nyolc éves gyermek csontvázmaradványait azóta „Pangpond"-nak nevezték el, egy közkedvelt thai rajzfilmfigura után. A fiatal maradványait a Khao Sam Roi Yot Nemzeti Parkban, a Tham Din-barlangban található „rituális" temetkezési helyen találták meg.

Nemcsak sziklarajzok, de emberi maradványok is ismertek már a barlangban

A helyszín őskori sziklaművészetéről már korábban is ismert volt, de most az ország korai emberi jelenlétének legújabb referenciapontja is lett.

Az egyedülálló felfedezést a thai kormány felelős minisztériuma legutóbbi sajtótájékoztatóján jelentette be, és azt is hozzátette, hogy a csontok, melyek sajátos elhelyezése egyedi temetkezésre utalnak, több tízezer évvel változtatták meg a korábbi vélekedést az emberi jelenlétről a régióban.

Phnombootra Chandrajoti, a Képzőművészeti Osztály (FAD) főigazgatója elmondta: "Ez egy úttörő felfedezés, amely átformálja a korai emberi jelenlétről alkotott felfogásunkat Délkelet-Ázsiában. A gondos temetés és a hozzá kapcsolódó műtárgyak felbecsülhetetlen értékű betekintést nyújtanak ezen ősi lakosok rituáléiba és mindennapi életébe."

A feltárás során megállapították, hogy Pangpondot egy speciális testhelyzetben találták, a hátán fekve, karjaival és lábaival a testéhez közel, ami arra utal, hogy tiszteletteljes módon helyezték nyugalomra, miután betakarták vagy megkötözték a temetés előtt.

Eközben a sír körüli hamu és faszén arra utal, hogy tüzet raktak körülötte – ami őseink szándékos gyakorlata volt a vadon élő állatok elriasztására.

A holttestet gondosan helyezték el, és kövekkel vették körül, ami a temetés során tanúsított tisztelet és gondoskodás szintjét jelzi. A végtagok elhelyezkedése, amikor a lábujjak összeérnek, arra utal, hogy a testet becsomagolhatták vagy megkötözték a temetés előtt.

Régebbi, mint gondolták

A talaj- és kövületelemzések alapján a szakértők úgy vélik, hogy Pangpond maradványai 29 000 évesnél is régebbiek lehetnek, és egy ma már víz alá süllyedt szárazföldre, az egykor egész Délkelet-Ázsiát magában foglaló Sundalandra nyúlnak vissza, amely a legutóbbi jégkorszakban, mintegy 110 000-12 000 évvel ezelőtt Délkelet-Ázsia szárazföldjét és szigetvilágát kötötte össze.

Először 1996-ban figyeltek fel a régészeti lelőhelyre az őskori sziklafestmények mérföldkőnek számító felfedezésével, majd a szakemberek 2020-ban kezdték el tanulmányozni a barlang három kamrájának falán és mennyezetén található, vörös okker színben készült alkotásokat.

Úgy tűnik, hogy sok barlangrajz íjakkal és nyilakkal felszerelt embereket és vadászokat ábrázol.

A lelőhely további feltárása során olyan állatcsontokat, kagylókat, magvakat és köveket találtak, amelyek azt sugallták, hogy a barlangot a korai emberek használták, a tárgyak radiokarbonos kormeghatározása azonban arra utalt, hogy 11-29 ezer évvel ezelőtt élt ott a szóban forgó őskori közösség.

A FAD szóvivője hozzátette: "A Din-barlang régészeti helyszíne egyedülálló betekintést kínál a múltba, dokumentálva az emberi társadalmak több ezer éves fejlődését. A további kutatások és elemzések kétségtelenül jobban megvilágítják ezen ősi emberek életét és hozzájárulásukat a régió gazdag történelméhez."

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.