Így küldte a másvilágra a felfedezőket Tutanhamon fáraó átka

ókori Egyiptom
PUBLIKÁLÁS: 2025. március 07. 15:44
1922 végén Howard Carter brit régész felfedezte Egyiptomban, a Királyok Völgyében Tutanhamon fáraó sírját, aki Kr.e. 1323-ban halt meg körülbelül 18 évesen. A lelet óriási szenzáció volt, ahogyan az is, hogy sokak szerint Tutanhamon fáraó átka küldte a felfedezőket a másvilágra.
Sokak szerint az ókori Egyiptom fiatal fáraója, Tutanhamon átka végzett sokakkal a sír felfedezői közül Forrás: Wikipédia

Tutanhamon fáraó átka

Az ókori Egyiptom idején használt, Királyok Völgyében található legtöbb sírt már a korai időkben kifosztották, és Tutanhamon síremléke volt az első, amelyet szinte teljesen háborítatlanul találtak meg.

Carnarvon 5. grófja, egy lelkes amatőr egyiptológus, aki finanszírozta a projektet, csatlakozott Carterhez és csapatához, hogy bemenjen a temetkezési kamrákba, ahol megtalálták a fiatal fáraó mumifikálódott testét aranykoporsóba zárva, valamint a rengeteg vallási tárgyat, falfestményeket és gazdagon díszített használati tárgyakat amelyre a túlvilágon szüksége lehetett az ókori Egyiptom uralkodójának.

Az átok életre kel

A felfedezés világszerte nagy szenzációt keltett a sajtóban, majd olyan történetek terjedtek el, amelyek arról szólnak, hogy mindenkit átok sújt, aki be mert betörni egy fáraó sírjába. A londoni Times és a New York World magazin közzétette a bestseller-regényíró, Marie Corelli spekulációit, miszerint „a legszörnyűbb büntetés azt éri, aki behatol egy lepecsételt sírba".

Ma így néz ki Tutanhamon sírja és szarkofágja a Királyok Völgyében, Luxorban Forrás: Forrás: robertharding via AFP/Tim Graham/Tim Graham

Nem sokkal később Lord Carnarvon 56 éves korában meghalt Kairóban, és közben kialudtak a fények a városban, ami őrült találgatásokat indított el. Arthur Conan Doyle azt mondta az amerikai sajtónak, hogy a papok által a múmia védelmére létrehozott „gonosz elemi" szellem okozhatta Carnarvon halálát.

Furcsa halálesetek

Valójában nem találtak átokra utaló nyomot Tutanhamon sírjában, de Carter csapatának különböző tagjai és a helyszín valós, vagy feltételezett látogatói közül többen az elkövetkező években különösen erőszakos vagy furcsa körülmények között haltak meg. Ezáltal életben tartották a történetet.

Tutanhamon múmiáját egy arany halotti maszk is borította az aranykoporsó alatt Forrás: Shutterstock/ ygor

Az átok állítólagos áldozatai közé tartozik Ali Kamel Fahmy Bey egyiptomi herceg, akit a felesége lőtt agyon 1923-ban. Sir Archibald Douglas Reid, aki állítólag megröntgenezte a múmiát, és titokzatosan meghalt 1924-ben. Sir Lee Stack, Szudán főkormányzója, akit 1924-ben Kairóban meggyilkoltak. Arthur Mace, Carter ásatási csapatának tagja, aki állítólag 1928-ban halt meg arzénmérgezésben. Carter titkára, Richard Bethell, állítólag 1929-ben az ágyába fulladva halt meg, az apja pedig 1930-ban öngyilkos lett.

Lássuk a tényeket

Viszont a legtöbb ember, aki a sír feltárásán dolgozott vagy meglátogatta, hosszú életet élt. De ez nem ásta alá azok hitét az átokban, akik hinni akartak benne. Carter maga dühösen elutasította az egész átok-ötletet, de amikor 1939 márciusában, 64 éves korában magányosan, nyomorúságosan és boldogtalanul halt meg londoni lakásában Hodgkin-kórban, a múmia átkának története újra életre kelt gyászjelentéseiben. Sokan a mai napig hisznek Tutanhamon fáraó átkában.

Ha többet szeretnél megtudni a fiatal fáraó eltemetett titkáról, nézd meg az alábbi dokumentumfilmet:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.