Igaz a repülési mítosz? Kiszippant minket a vákuum a repülőn, ha betörik az ablak?

repülés
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 14. 15:00
A klasszikus repülési mítoszok közé tartozik, amik a filmipar tüzel, hogy ha repülés közben betörik az ablak, akkor kiszippantja az utasokat a vákuum. Utánajártunk, hogy ez valóban reális veszélyt jelent.
Ha betörik a repülőn az ablak, kiszippanthat minket a vákuum? Utánajártunk! - illusztráció Forrás: Shutterstock/NumbSt

Kiszippant minket a vákuum a repülőn, ha betörik az ablak?

Betörik az ablak a repülőn, és az utasokat kiszippantja a vákuum 10 ezer méteres magasságban – egy horror forgatókönyv, amellyel az akciófilmek szeretnek játszani, de a repülési mítoszok között is helyet kapott. A legismertebb verzió valószínűleg az, amikor a James Bond gazember, Goldfinger fegyverével beüt egy ablakot a repülőgépen, ezzel elhozva a saját végét. De ez az egész csak egy film, vagy tényleg megtörténhet?

Lehetséges, de nem úgy, ahogy a filmekben gyakran ábrázolják. Igaz, hogy a repülőgép külső falán keletkező lyuk azonnal nyomáseséshez vezet. Ennek az az oka, hogy az utastérben a légnyomás hasonló a földihez, de a gépen kívül ennek csak a negyede – írja az SWR.

Ezért a belső és a külső között erős nyomásgradiens van, amelyet a repülőgép külső burkolatának el kell viselnie. Ha ott lyuk keletkezik, azonnal kiáramlik a levegő a kabinból, és szívás alakul ki, de elég erős ahhoz, hogy magával húzza az embereket?

Kieshetünk a repülőgépből?

„A vákuum szívóereje nem lenne elegendő ahhoz, hogy kiszívja a James Bond gonosztevőt az ablakon" – erre a következtetésre jutott Metin Tolan fizikus, aki több kísérletet is végzett a tanítványaival. A nyomáskiegyenlítés egy erősebb széllökésnek felelne meg, semmi olyan nem történne, amit egy ravasz gazember ne tudna kezelni.

Az is döntő azonban, hogy milyen közel van valaki a betört ablakhoz. Míg a Goldfinger nevű gonosztevőt irreálisan átszippantotta a vákuum a kabinon, a szívás a közvetlenül a betört ablak mellett lévő személy számára nő a sokszorosára.

A legtöbb esetben a szívóhatás még mindig nem elegendő ahhoz, hogy egy felnőtt embert kihúzzon a túl kicsi ablakon keresztül - különösen, mert ez csak egy rövid pillanatig tart, utána a légnyomás kiegyenlítődik. Az illető valószínűleg az ablakkerethez szorulna.

Annak ellenére, hogy nem valószínű, hogy egy betört ablakon keresztül kiszív a vákuum, azt tanácsoljuk, hogy lehetőleg mindig legyél bekötve repülés közben. Az öv akkor is az ülésben tart, ha a nyomáscsökkenés miatt hirtelen elájul, vagy turbulencia alakul ki.

Nézd meg az ikonikus James Bond film jelenetét:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.