A legfurcsább tengeri élőlények, amikről talán még sosem hallottál és a tudósokat is lesokkolták

tengeri
PUBLIKÁLÁS: 2025. február 08. 06:00
A világ óceánjai tele vannak elképesztő lényekkel, amelyek egy sci-fi filmbe is elmehetnének. Egyesek átlátszóak, mások világítanak, és akadnak olyanok is, amelyeknek a működését a tudósok is alig értik. 
Furcsa tengeri élőlények nyomában - illusztráció Forrás: Shutterstock

Furcsa tengeri élőlényeket mutatunk, amelyeket nem a mesterséges intelligencia kreált

Te hallottál már róluk?

Ha mindig is érdekelt az óceán mélyének különös világa, és a furcsa tengeri élőlények, íme néhány igazán bizarr lakó!

Üveghal (Macropinna microstoma) – az átlátszó fejű lény

Ez a mélytengeri hal egészen hihetetlen: a koponyáján keresztül látni a belső szerveit! Az üveghal fején lévő átlátszó kupola alatt a szemei szabadon mozognak, így felfelé nézve vadászik zsákmányára. Amellett, hogy ijesztő, valahol vicces is a kinézete, ami persze az óceánban, 800 méteres mélységben teljesen mindegy.

Kék sárkány (Glaucus atlanticus) – egy aprócska, mégis veszedelmes tengeri csiga

Ez a lenyűgöző, élénk kék színű csiga kicsi ugyan, de annál veszélyesebb.A Csendes- és az Atlanti-óceán mélyén, 2500–5000 méteres mélységben él. A portugál gálya nevű mérgező csalánozóval táplálkozik, és képes elraktározni annak toxinjait, így maga is halálosan mérgezővé válik. Kicsi a bors, de erős – ez a mondás igaz rá!

Tengeri uborka (Enypniastes eximia) – a lebegő rózsaszín szörnyeteg

A tengeri uborkák már önmagukban is furcsák, de ez a faj egy igazi különlegesség. A „fejetlen csirkeszörny" becenevet is viselő lény rózsaszínes teste áttetsző, és amikor megijed, képes kilőni a belső szerveit, hogy elriassza a ragadozókat. Ha ez nem lenne elég, képes lebegve közlekedni a vízben, ami mondanunk sem kell, elég hátborzongató.

Japán pókrák (Macrocheira kaempferi) – a tenger óriási pókja

Ha utálod a pókokat, ez a lény az egyik legrosszabb rémálmod lehet. A japán pókrák hatalmas, hosszú lábakkal él. Lábfesztávolsága akár 4 méter is lehet, így a világ legnagyobb rákja. Szerencsére nem agresszív, de minket ez nem vigasztalna...

Mélytengeri horgászhal (Melanocetus johnsonii) – a félelmetes mosolyú ragadozó

Ha láttátok a Némó mesét, ez a hal nem lesz újdonság. A mélytengeri horgászhal nem véletlenül vált híressé: hatalmas, borotvaéles fogai és saját, világító „csali" szerve teszi igazán ijesztővé. Az egyik legérdekesebb tulajdonsága, hogy a hímek apró méretűek és parazitaként tapadnak a nőstényre, szinte teljesen eggyé válva vele. A természet borzasztóan bizarr, de lenyűgöző!

Axolotl – a mosolygós, cuki vízi szörnyecske

Bár nem él mélyen az óceánban, ezt a különleges mexikói szalamandrát nem hagyhattuk ki a listáról. Az axolotl képes megújítani elvesztett végtagjait, és egész életében lárvaállapotban marad, így folyamatosan olyan, mintha mosolyogna. Különös és imádnivaló egyszerre!

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.