Elképesztő tengeri élőlényekre bukkantak egy mélytengeri kutatás során

Karácsony-szigetek
PUBLIKÁLÁS: 2022. november 07. 17:03

Nemrég fejeződtek be azok a kutatások, melyek során a Karácsony-sziget és a Kókusz (Keeling)-szigetek rejtett mélységeit próbálták meg feltérképezni a szakemberek. Az expedíció tagjai végül csodálatos élőlényekkel és fotókkal tértek vissza. A Museums Victoria Research Institute nemű ausztrál kutatóintézet által szervezett csapat szeptember 30-án Darwinból indult neki a 35 napos útnak, egy az ausztrál nemzeti tudományos ügynökség, a CSIRO által üzemeltetett kutatóhajón, az (RV) Investigator fedélzetén.

Amellett, hogy többsugaras szonárt (hanglokátort) használtak a régió óceánfenékének feltérképezéséhez, az expedíció célja a terület biológiai sokféleségének kiterjedt tanulmányozása is volt. Az egysugaras szonárokkal ellentétben a többsugaras hanglokátor egyszerre több, egyidejű szonárnyalábot, vagy hanghullámot bocsájt ki legyező alakú mintázatban a tengerfenékre, így részletesebb képet ad a tengerfenéken található tárgyakról és egyébként láthatatlan élőlényekről.

Így sikerült olyan élőlényeket is megtalálni, mint a fenti képen látható sétáló denevérhal (Ogcocephalid). Ahogy a nevük is sugallja, ezek a halak nem a legjobb úszók, így az uszonyaik olyanok, mint a végtagok, melyekkel a tengerfenéken sétálnak. De elsőként azért a furcsa kis arcuk tűnik fel mindenkinek, nem igaz? Mindenestre reméljük, hamar visszakerült a vízbe!

A szivacsrák szintén egy szép, nagyon ritkán látott példány.

A rákoknál maradva, a csapat rátalált egy olyan földönkívülire hasonlító, vagy sci-fi filmből szalajtott remete rák egyedre is, ami egy medúzaszerű korallt (zoanthid) használ az otthonául, páncéljául.

Ezeket a bizarr, mélytengeri halakat pedig 500 méter mélységben fedezték fel. A tengerbiológus, akinek a nevéhez a képek fűződnek, a kutató csapat tagja volt.

De az expedíció során felfedezett furcsa élőlények királya az utolsó képen szereplő, háromlábú pókhal lett, ami meghosszabbodott farokúszójával és két mellúszójával mozdulatlanul tud állni a tengefenéken.

Hogy ez miért hasznos? A szakember szerint azért, mert ebben a mélységben nagyon kevés a táplálék. Vadászni rájuk pedig sok felesleges energiát felemészt. Így a hal, ami egyébként vak, csak megvárja, hogy az áramlatok felé sodorják az élelemet. Van neki azonban két másik úszója is, amiket előre és felfelé tud mozgatni, ezekkel érzékeli a prédát.

Forrás: www.iflscience.com

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.