Félelmetes videó: Ez történik a testeddel, ha lemerülsz az óceánba

tenger
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 03. 14:00
Egy férfi szabadtüdős-merülést hajtott végre az óceánban, hogy megmutassa, milyen hatással lehetnek a különböző mélységek az emberi testre a víz alatt – a felfedezés eléggé megrémíti az embereket. Jobb, ha tisztában vagy vele, hogy mi történik a testeddel a víz alatt.
Egy félelmetes videó bemutatja, hogy mi történik a testeddel, ha lemerülsz az óceánba - illusztráció Forrás: Shutterstock/Wonderful Nature

Félelmetes videó: Ez történik a testeddel, ha lemerülsz az óceánba

Az ingyenes, szabadtüdős búvárkodás azon sportok közé tartozik, amelyek valóban nem a gyengébbek számára valók. Egy a Redditen megosztott klip ezt a tényt teljesen egyértelművé teszi, ugyanis megmutatja, hogy mi történik a testeddel, ha lemerülsz az óceánba. Elképesztő változásokat okoz a víznyomás az emberi testre.

A videóból kiderül: „Ha csak 10 métert ereszkedsz le az óceánba, máris komoly nyomásnak lesz kitéve a tested: ez kétszer akkora nyomás, mint amennyit a felszínen megszoktál." Természetesen minél mélyebbre mész, annál jobban nő a nyomás.

A klip ezt így magyarázza: „Minden 10 méter után újabb nyomást kapsz.
Ez elég mélyreható módon kezdi manipulálni a testedet, az anatómiádat és a fiziológiádat, ami tulajdonképpen egyedülállóan megnehezíti az óceán mélyébe való búvárkodást."

Ez magában foglalja azt is, hogy „összenyom, és összehúzza a levegőt tartalmazó tereket a testedben, és azt is megváltoztatja, hogyan viselkednek a testben lévő gázok."

A nyomásnak az emberi testre gyakorolt hatása is óriási tényező a búvárkodás során.
Ahogy egyre mélyebbre jut valaki, a nyomás azt jelenti, hogy a teste fizikailag nem elég erős ahhoz, hogy felfújja a tüdejét – még akkor sem, ha van benne levegő – írja az Unilad.

Why do we sink with air in our lungs? 20 meters is quite terrifying.
byu/cococosupeyacam inwoahthatsinteresting

Mi történik a felszereléssel végzett búvárkodás során?

A DeeperBlue.com szerint minden további 10 méter merülés után 1 bar-ral nő az emberi testre nehezedő nyomás. Tehát ahogy a térfogatunk csökken, annál kevésbé leszünk lendületesek.
A segítségnyújtás érdekében nyomás alatt fel kell engedni a levegőellátást, és a megnövekedett nyomás valójában segítő kezet nyújt a rekeszizomnak a tüdő felfújásához.

Ahogy mélyebbre mész, nagyobb nyomást kell engedned, hogy ellensúlyozza a további súlyt.
Azonban, mivel a sűrített levegőből származó nitrogént egy bizonyos mélységben fogyasztják, a búvárok ki vannak téve a dekompressziós betegség kockázatának, ezért folyamatosan ki kell lélegezniük felemelkedésük során - különben fennáll a tüdő sérülése vagy akár a halál is.

Mindez azt jelenti, hogy a szabadidős búvárok nem mehetnek 18 méter alá a Dive Newcastle szerint, bár a technikai búvárok sokkal mélyebbre mehetnek.

A Reddit-felhasználókat érthető módon sokkolta a videó, ezért megosztották gondolataikat a kommentszekcióban:

„Fogalmam sem volt erről, ezért egy kicsit jobban félek az óceántól."

Egy másik megjegyezte: „Rémálmaim lesznek ettől a videótól."

„Nos, azelőtt nem féltem a víztől, viszont most nagyon megijedtem, köszönöm" - mondta egy harmadik kommentelő.

Nézd meg a világ egyik leghíresebb szabadtüdős búvárának, Tavi Castronak a videóját:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.