Világszerte zajlanak a télűző ünnepségek, mindenhol várják a tavasz beköszöntét. Bemutatjuk a világ leglátványosabb farsangi karneváljait Brazíliától Horvátországig, sőt gy magyar is bekerült.
Brazília leginkább a Rio de Janeiróban rendezett látványos farsangi karneváljáról ismert, amely a világ egyik legnagyobb karneválja. A fesztivált ezért „A Föld legnagyobb show-jának" is nevezik. A karneváli szezonban naponta körülbelül kétmillió ember érkezik Rióba, hogy részt vegyen az ünnepeken.
A karnevál a verseny és a bajtársiasság kombinációja, amelyben a szambaiskolák versengenek a riói karnevál szambaparádéjának bajnoki címéért.
A rendezvény ideje alatt színes felvonulások, igényes jelmezek, szamba táncok, zene és karnevál zajlanak a városrészekben. Az egyik csúcspont a legjobb szambaiskolák felvonulása. Ez egy 700 méter hosszú és 13 méter széles pályán történik egy stadionban. Éles verseny folyik a jegyekért a legjobb helyekre a lelátón.
A Kvarner Régió Idegenforgalmi Közössége szerint a horvátországi kikötővárosban, Rijekában rendezett karneváli felvonulás Európa egyik legnagyobb és leglátványosabb felvonulása. Jelmezes emberek ezrei vonulnak végig a város utcáin karnevál vasárnapján. Évente több tízezer ember érkezik, hogy megnézze a látványos felvonulást.
A nagy felvonulás előtt számtalan kisebb-nagyobb felvonulás, valamint bálok, koncertek, kiállítások zajlanak a kikötővárosban. A horvát kikötőben található Tengerészeti és Történeti Múzeum palotájában tartott húshagyó-szombati álarcosbál az egyik legfontosabb esemény.
A New Orleans-i Mardi Gras egyfajta karnevál az Egyesült Államokban. A New Orleans-iak büszkén nevezik a „Legnagyobb ingyenes műsornak a Földön". Ennek az az oka, hogy a felvonulásokat teljes egészében a tagjaik finanszírozzák, és ingyenes a részvétel. A Mardi Gras-t Észak-Amerika legnagyobb maszkos ünnepének is tartják. Még a törvény is előírja, hogy a járművezetőknek maszkot kell viselniük.
Kifinomult lebegő figurákat terveztek a felvonulásokhoz, és vannak olyan parádés ünnepségek is, mint az álarcos bálok. Különösen lenyűgözőek a színes maszkok és jelmezek hosszú gyöngyökkel és tollakkal, többnyire lila, zöld és arany színben. A lila az igazságosságot, a zöld a hitet, az arany a hatalmat képviseli.
A Peloponnészosz északi oldalán fekszik Görögország harmadik legnagyobb városa, Pátra. A kikötőváros ad otthont az ország legnagyobb karneváli rendezvényének.
A Patras Events című görög újság szerint körülbelül 40 000 karneválista vesz részt a pátrai karneválon. A táncokat, felvonulásokat, utcaszínházat, kiállításokat, előadásokat és egyebeket magában foglaló fesztivál akár egymillió nézőt vonz.
Kincsvadászat is zajlik, amelyen 90 csapat vesz részt. A „Patras Events" szerint a karneváli hétvége fénypontja a szombati éjszakai felvonulás, amelyet vasárnap a látványos nagy úszófelvonulás követ.
A Carnevale di Venezia híres álarcos báljairól és jelmezes felvonulásáról. A város tele van történelmi jelmezbe öltözött emberekkel a karneváli szezonban. Számos kulturális esemény zajlik, és a karneváli előadások alatt Velence hatalmas szabadtéri színházzá változik.
Különleges hagyomány a Volo dell' Angelo (Az angyal repülése). A rituálé a velencei ünnepségek kezdetét jelenti. Emberek ezrei özönlenek a Szent Márk térre, hogy egy álcázott személyt eresszenek le a Szent Márk-toronyból. Időközben az angyal helyére fagalamb került, ezért a hagyományt Volo della Colombina (A galamb járata) néven is ismerik.
Magyarország legnagyobb farsangi fesztiválja a mohácsi Busójárás. A város az ország déli részén, a szerb és a horvát határ közelében található. A karnevál Magyarország legrégebb óta fennálló hagyományőrző rendezvénye. 2009-ben felvették az UNESCO szellemi kulturális örökség listájára. A hatnapos karneválra általában február végén, a tél végén kerül sor.
A fesztivál a Busókról kapta a nevét. Ijesztő kinézetű jelmezes férfiak famaszkokat és nagy gyapjúkabátokat viselnek. Evezős csónakokon utaznak a Dunán, szekereken járják a várost, hogy elűzzék a telet, miközben nagy zajt csapnak és ijesztgetik az embereket.
Az UNESCO szerint a szokás eredetileg a mohácsi horvát kisebbségtől származik. Ma a Busójárás a város nevezetessége. A farsangi mulatságon felvonulások, délszláv táncok, előadások, kézműves kiállítások és a busó hagyományt bemutató foglalkozások szerepelnek.