Ez a 3 ember az egyetlen a világon, aki útlevél nélkül utazhat

Károly király
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 18. 13:00
Nem lenne jó, ha körbeutaznád a világot, és nem kellene mindig az útlevélre gondolnod? Nos, a világon csak három ember élvezi ezt a kiváltságot. Megmondjuk, kik tudnak ilyen könnyen utazni.
A világon csupán 3 ember van, akinek nem kell útlevél az utazáshoz - illusztráció Forrás: Shutterstock/ KieferPix

Ez a 3 ember az egyetlen a világon, aki útlevél nélkül utazhat

A fenébe, hol van most az útlevél? Valószínűleg minden nyaraló ismeri ezt a rövid megrázkódtatást közvetlenül az utazás előtt. Viszont három embernek nincs szüksége rá, hogy körbeutazzák a világot.

Brit királyi család – Károly király

Az egyik Nagy-Britannia királya, III. Károly. „Mivel a brit útlevelet Őfelsége nevére adják ki, nem szükséges, hogy a király rendelkezzen vele."

A brit királyi család többi tagjának viszont útlevelet kell magukkal vinniük utazáskor. Annak érdekében, hogy a király nyugodtan léphessen át a határokon, a külügyminiszter azt kéri, hogy „engedély és akadályozás nélkül engedjék a szabad áthaladást, és kapja meg a szükséges támogatást és védelmet".

III. Károly királynak nincs szüksége útlevélre, így gond nélkül utazott el Kenyába Kamilla királyné társaságában Forrás: AFP/Luis Tato

A japán császár is utazhat útlevél nélkül

De vajon ez most a világ összes fenségére vonatkozik? Nem. Maxima holland királynőnek például még két útlevele is van, egy argentin és egy holland, mivel Argentínában született. Viszont Japán császára és császárnéja útlevél nélkül utazhat.

A japán külügyminisztérium foglalkozott először a kérdéssel az 1970-es években. Ekkor zajlott az akkori Hirohito császár első hivatalos külföldi útja. Londonba, Párizsba és Bonnba kellett volna mennie. És a Tennónak, ahogy japánul hívják a császárt, tényleg kell útlevél? A minisztérium állítólag II. Erzsébet királynőtől vett példát, akinek akkor már nem volt szüksége útlevélre.

A japán császárnak nincs politikai befolyása

De Japánban ez nem volt olyan egyszerű. Mert az Alkotmány 1. cikkelye szerint a császár az állam és a nép egységének jelképe. Tehát nem államfő és nincs politikai döntési jogköre. Arca sem bankjegyeken, sem érméken nem található meg.

Hogyan történhetett meg tehát, hogy a japán császár továbbra is útlevél nélkül utazhatott? 1971. május 10-én a külügyminisztérium közzétett egy kormányzati dokumentumot, amelyben helytelennek nevezte útlevelek kiadását a császár és a császárné számára. Szintén „nagyon nem helyénvaló" a vízumeljárás szuverenitásának felfüggesztése. Ez a döntés ma is érvényes, ezért Naruhito császár és Maszako császárné útlevél nélkül utazhat a világban.

Még a babáknak is kell útlevél

Noha ennek a három embernek nincs szüksége útlevélre az utazáshoz, az egyszerű halandók világában teljesen más a helyzet. Magyarországon például születéstől fogva mindenkinek szüksége van saját úti okmányra, ami vagy személyi igazolvány, vagy útlevél. Ez attól függ, hogy melyik ország az utazási cél.

A japán császár sokat utazik, viszont ha te az ő országába látogatnál el, ezt a 10 helyet mindenképpen nézd meg:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.