A tudósok titokzatos, 1800 éves amulettet fedeztek fel, amely átírhatja a kereszténység történetét

kereszténység
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 17. 11:25
A régészek úgy vélik, hogy egy olyan tárgyat tártak fel Németországban egy sírban, amely fél évszázaddal megelőzte a régió összes ismert keresztény műtárgyát. Ez az amulett átírhatja a kereszténység történetét.
Az amulett a keresztény vallásban fontos szerepet töltött be - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Motortion Films

Az 1800 éves amulett átírhatja a kereszténység történetét

A régészek Frankfurt északnyugati külvárosába, az egykori ókori római város, Nida helyére tartottak. Ott a német város szélén egy temetőre bukkantak, amely 127 sírt tartalmazott – írja az Archaeology News. A szakemberek komoly érdeklődést mutattak egy keresztény sír iránt, ahol egy 35-40 éves férfi maradványait helyezték örök nyugalomra i.sz. 230 és 270 között.

A kutatók egy füstölő és kerámia tárgy mellett, egy ostya vékonyságú, kicsi, hengerelt ezüstfóliát fedeztek fel az elhunyt álla alatt. Ez a tárgy mindössze 3,5 centiméter, és valószínűleg amulettként hordták.

Azóta filaktériaként osztályozták – ez egy olyan tárgy, amelyről úgy tartják, hogy védelmet nyújt a tulajdonosának. Dr. Tine Rassalle, egy független bibliai régész, aki nem vett részt a tanulmányban, a Live Science-nek elmondta, hogy ezeknek az amuletteknek az volt a célja, hogy megvédjék tulajdonosaikat a szerencsétlenségektől és a démoni erőktől, vagy meggyógyítsák őket a betegségekből, a testi fájdalmakból és akár a meddőségből.

A feltekert keresztény amulett Forrás: Leibniz Régészeti Intézet Mainz

„A fejlett orvosi ismereteket nélkülöző korszakban ezek a tárgyak a kényelem és a biztonság létfontosságú forrásai voltak az embereknek és a szeretteiknek."
A szakember szerint a hordható eszközöket gyakran használták a késő ókorban, különösen a keleti mediterrán világban.

A Library of Congress Research Guides szerint ez az időszak nagyjából a harmadik század végétől a hetedik századig terjed, helytől függően.

A mainzi Leibniz Régészeti Központ (LEIZA) fejlett számítógépes technológiájának felhasználásával az amulettszerű tárgyat digitálisan át tudták nézni.

A fáradságos folyamatról Ivan Calandra, a LEIZA régésze a következőket mondta: „Az elemzésben az volt a kihívás, hogy az ezüstlapot feltekerték, de körülbelül 1800 év elteltével természetesen gyűrődött és préselődött is. CT segítségével nagyon nagy felbontásban tudtuk beolvasni, és létrehoztunk egy 3D-s modellt."

A vallási szöveg az Alpok északi részén élt első keresztény emberé volt Forrás: Leibniz Régészeti Intézet Mainz

Vallási és antropológiai szenzáció

A folyamat során 18 soros szöveg került elő, amelyet Frankfurti ezüst feliratnak neveztek el, amelyet azóta Markus Scholz professzor, a frankfurti Goethe Egyetem régésze fejtett meg.

„Egyebek mellett a teológiatörténet szakértőit hívtam segítségül, és együtt, darabonként közelítettük meg a szöveget, és végül megfejtettük" – mondta Scholz professzor a Daily Mailnek. Hozzátette, hogy a „tisztán keresztény" amulett azt mutatja, hogy a férfi „jámbor" volt a hitében.

Mielőtt a fólián felfedezték volna a frankfurti ezüst feliratot, az Alpoktól északra nem találtak bizonyítékot a 230 és 270 közötti időben a kereszténység létezésére. Ezért a meg nem nevezett férfit a szakértők „az Alpok első északi részén élő kereszténynek" nevezik.

Dr. Ina Hartwig, Frankfurt kulturális és tudományos vezetője „rendkívülinek" írta le a leletet, szerinte a felfedezés „sokáig lefoglalja a tudományos szakembereket".

Az alábbi videó röviden összefoglalja a kereszténység kialakulását:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.