Ezek a világ legszebb terei, ahová egyszer az életben mindenképpen érdemes eljutnod

Oroszország
PUBLIKÁLÁS: 2024. december 31. 13:00
A szépség relatív, nyilván mindenkinek más a szép. Ettől függetlenül csokorba szedtük a világ legszebb tereit, végig jártuk a legszebbeket a brüsszeli Grand Place-től a vatikáni Szent Péter térig. Te jártál már valamelyiken?
Etédi Alexa
A brüsszeli Grand Place egységes építészeti stílusának köszönhetően méltán egyike a világ legszebb tereinek Forrás: Schutterstock/Iryna Makukha

Íme a világ legszebb terei:

Palota tér, Szentpétervár (Oroszország)

A világ legszebb terei között szerepel a Palota tér Szentpéterváron, amely a legelsőként megépült, szomszédos Téli palotáról kapta a nevét, amely az orosz cárok hivatalos rezidenciája volt. Az oroszul Dvortsovaya Ploshchad-nak nevezett tér a XIX. század elején nyerte el ma is ismert képét, amikor I. Sándor orosz cár Carlo Rossi építésszel elkészíttette a tér íj alakú empire-stílusú terveit a Napóleon felett aratott 1812-1814-es orosz győzelmek emlékműveként.

A barokk stílusú Téli palotát neoklasszikus épületek veszik körül, a keleti oldalon a Gárdahadtest-parancsnokság épülete magasodik, míg a tér közepén az Auguste de Montferrand által tervezett vörös gránitoszlop, a Sándor-oszlop áll. A térhez számos jelentős történelmi esemény kapcsolódik, különösen az 1917-es októberi forradalom eseményei. A tér Szentpétervár történelmi központjaként ma UNESCO Világörökségi helyszín.

A szentpétervári Palota tér a legelsőként megépült, szomszédos Téli palotáról kapta a nevét Forrás: Schutterstock/Larisa Duka

Plaza de la Catedral, Havanna (Kuba)

Havanna óvárosának négy főtere közül a kubai barokk stílusú Plaza de la Catedral az egyik, mely a XVIII. században épült ki. Nevét a havannai székesegyházról kapta. Helyén egykor mocsár volt, melyet lecsapolása után haditengerészeti kikötőként használtak. A San Cristóbal de La Habana katedrális 1727-ben épült meg, melyet számos elegáns koloniális stílusú palota, és egyéb kúria követett.

A téren található a Museo del Arte Colonial (Gyarmati Művészet Múzeuma) épülete, valamint több hangulatos étterem, kávézó. A Plaza egyik palotája az 1741-ben épült Palacio del Conde Lombillo, amely előtt Antonio Gades flamenco táncos szobra látható. A tér Havanna óvárosaként ma UNESCO Világörökségi helyszín.

Havanna óvárosának négy főtere közül a kubai barokk stílusú Plaza de la Catedral az egyik Forrás: Schutterstock/Robert Harding Video

Naqhs-e Jahan tér, Iszfahán (Irán)

Az 1598 és 1629 között épült Naqhs-e Jahan, vagy más néven Shah, vagy Imam tér egy 160 méter széles és 560 méter hosszú történelmi tér. A teret szafavida kori épületek veszik körül; déli oldalán magasodik a kék csempével díszített lenyűgöző Shah mecset, nyugati oldalán az Ali Qapu palota, melynek felső karzatáról nézte a sah a Chowgant, vagyis a lovas pólót, a tér ugyanis eredetileg lovaspóló pályának készült (ez egy perzsa eredetű sport).

A palotával szemben, a tér keleti oldalán látható a sárga mozaikkal díszített kupolával büszkélkedő Sheikh Lotfollah mecset, míg az északi oldalán a Nagy Bazárba vezető Qeysarie-kapu látható. A teljesen zárt téren ma a felsorolt épületek mellett kézműves boltok találhatók, ahol tradicionális iszfaháni műalkotásokat lehet vásárolni. A tér ma UNESCO Világörökségi helyszín.

Az 1598 és 1629 között épült Naqhs-e Jahan tér egy 160 méter széles és 560 méter hosszú tér, mely eredetileg lovaspóló pályának épült Forrás: Schutterstock/L_B_Photography

Grand Place, Brüsszel (Belgium)

A franciául Grand Place-nek, hollandul Grote Markt-nak nevezett tér – ahogy nevéből is látszik – egykor piactérként, a város kereskedelmi központjaként funkcionált. A teret a XI. században egy mocsár lecsapolásával alakították ki. Legfontosabb épülete az 1402-1455 között épült gótikus stílusú Városháza, melyet a céhek XV-XVII. század között emelt, különféle stílusú épületei vesznek körbe, mint a Broodhuis (franciául: Maison du Roi), a kenyérsütők céhének épülete, amely ma a Brüsszeli Városi Múzeum.

1568-ban a németalföldi szabadságharc kezdetén a téren fejezték le II. Fülöp spanyol király uralma ellen lázadó Lamoraal van Egmont és Filips van Montmorency nemes urakat, előbbinek az emlékére írta Beethoven az Egmont-nyitányt, amely 1956-ban a magyar forradalom szimbóluma lett. A Grand Place 1998 óta az UNESCO Világörökségének része.

A brüsszeli Grand Place egykor piactérként, a város kereskedelmi központjaként funkcionált. Forrás: Schutterstock/TTstudio

Óváros tér, Prága (Csehország)

A cseh nyelven Staroměstské náměstí nevezetű történelmi tér Prága óvárosának szívében található. A téren különböző építészeti stílusú épületek találhatók, köztük a Týn előtti gótikus Miasszonyunk-templom, amely a XIV. század óta a város e részének fő temploma. Messziről látható, jellegzetes tornyai 80 m magasak. A tér másik temploma a barokk Szent Miklós-templom.

Szintén a téren található a híres prágai Orloj, egy középkori eredetű csillagászati óra, amely a régi városházán látható. Az órát először 1410-ben szerelték fel, így ez a világ harmadik legrégebbi, és a legrégebbi még ma is működő csillagászati órája. A tér közepén Husz János reformátor szobra áll, akit hite miatt máglyahalálra ítéltek a konstanzi zsinaton 1415-ben. Karácsonykor és húsvétkor itt épül fel Prága ünnepi piaca. A tér Prága történelmi központjaként ma UNESCO Világörökségi helyszín.

Az Óváros tér Prága történelmi központjaként ma UNESCO Világörökségi helyszín Forrás: Schutterstock/Richard Semik

Plaza de Armas, Lima (Peru)

A Lima történelmi központjában található főteret – mely a város születésének helye is volt 1535. január 18-án a konkvisztádor Francisco Pizarro által – olyan épületek veszik körül, mint a perui kormánypalota, a limai székesegyház, a Sagrario-templom, a limai érseki palota, a limai városi palota és a Palacio de la Unión.

A gyarmati korszakban a tér piacként, bikaviadalok helyszíneként szolgált, és itt állt a városi akasztófa is. 1622-ben készült el a limai székesegyház, amely ma is itt áll. 1821-ben José de San Martín ezen a téren kiáltotta ki Peru függetlenségét. A tér további jellegzetes épületei azonban csak a XX. században készültek el: 1922-ben a limai érseki palota. 1938-ban a kormánypalota, 1944-ben pedig a városi palota. A főtér 1991 óta Lima történelmi központjaként az UNESCO Világörökségének része.

A Lima történelmi központjában található főtér a város születésének helye volt 1535. január 18-án; Limát a konkvisztádor Francisco Pizarro alapította Forrás: Schutterstock/Skreidzeleu

Marktplatz, Bréma (Németország)

Az egykori Hanza-város, Bréma piactereként ismert Marktplatz legrégebbi része a VIII. század óta használatban volt, mint a város kereskedelmi központja. Ma már nem piactérként működik, ez alól csak a karácsonyi vásár, és a Freimarkt Vásár jelent kivételt. A Marktplatz-ot körülvevő épületek együttese Németország-szerte a legszebbek közé tartozik.

Itt áll az 1405-1410 között épült Városháza és az 1404-ben felállított híres Roland-oszlop, amely az első szent római császár, Nagy Károly nádorát ábrázolja. A térnek ez a része 2004-ben felkerült az UNESCO Világörökségi helyszíneinek listájára. Emellett itt áll az 1041-ben épült brémai katedrális, a Városházával szemben álló, 1537–1538 között épült Schütting, amely eleinte céhházként működött, 1849 óta pedig Bréma Kereskedelmi Kamarájának épülete volt.

Az egykori Hanza-város, Bréma piactereként ismert Marktplatz legrégebbi része a VIII. század óta használatban volt, mint a város kereskedelmi központja Forrás: Schutterstock/canadastock

Registan, Szamarkand (Üzbegiszán)

A lenyűgöző Registan tér a Timurida Birodalom Szamarkandjának szíve volt. Neve perzsául homokos helyet, sivatagot jelent; a teret ugyanis egykor homok borította. Itt gyűltek össze az emberek, hogy meghallgassák a királyi kiáltványokat, de nyilvános kivégzések helyszíne is volt egyben. A teret ma három gyönyörű medresze, vagyis vallási iskola öleli körbe.

A legelső az Ulugh Beg medresze (1417–1420), amelyet Timur Lenk unokája, Ulugh Beg építtetett, és ahol az uralkodás mellett matematikát és csillagászatot oktatott. Medreszéje a muzulmán kelet egyik legjobb papi egyeteme volt a XV. században. Középen áll az utolsóként felépült Tilya-Kori medresze (1646-1660), amely az iskola mellett a nagymecset szerepét is betöltötte. A tér jobb oldalán pedig a Sher-Dor medresze (1619-1636) látható. A tér Szamarkand óvárosaként – mint a kultúrák kereszteződési pontjai – ma UNESCO Világörökségi helyszín.

A lenyűgöző Registan tér nyilvános kivégzések helyszíne is volt egykor Forrás: Schutterstock/javarman

Szent Péter tér, Vatikán

A vatikáni Szent Péter-bazilika előtt található, és hatalmas dór oszlopsorokkal körülvett ovális Szent Péter-tér a világ egyik leghíresebb tere. A katolicizmus központjaként ismert Vatikán főterét Gianlorenzo Bernini tervezte 1656 és 1667 között VII. Sándor pápa megbízásából. A teret körülölelő, négy sorban 284 oszlopból álló, 16 méter magas oszlopsor tetején 140 darab, több mint három méter magas szobor áll.

A tér középpontjában 1586 óta a vatikáni obeliszk, egy egyiptomi eredetű obeliszk magasodik. A téren két gránit szökőkút is látható, az egyiket Carlo Maderno tervezte 1613-ban, míg a másikat – ezzel összhangban – Gianlorenzo Bernini 1675-ben. A Lateráni Szerződés értelmében a Szent Péter tér területe az olasz rendőrség hatósága alá tartozik, bár a Vatikán állam része. A tér a Vatikán részeként 1984 óta UNESCO Világörökségi helyszín.

A Vatikán főterét Gianlorenzo Bernini tervezte 1656 és 1667 között VII. Sándor pápa megbízásából. Forrás: Schutterstock/AlexAnton

Vasco de Quiroga tér, Pátzcuaro (Mexikó)

A Mexikóvárostól keletre fekvő Pátzcuaro zöld pázsittal és fákkal beültetett terét – melyet egész Amerika egyik legszebbjeként tartanak számon – a gyarmati korszakból, a XVII. századból származó épületek veszik körül: a Huitziméngari palota, vagy Gertrudis Bocanegra háza, míg a tér közepén a Don Vasco de Quiroga-kút helyezkedik el.

A „Plaza Grande" néven is ismert tér a mexikóvárosi Zócalo után Mexikó legnagyobb tere, és az egyetlen az országban, ahol nincs templom. A környező épületekben ma éttermek és kávézók működnek, de itt található a Palacio Municipal (városháza) tömbje is. A plaza árkádjai alatt ételstandok, ékszerüzletek és népművészeti üzletek árulják portékáikat, és a hangulat, különösen hétvégén, amikor zenekarok és utcai előadók szórakoztatják a látogatókat, igazán különleges.

A Plaza Vasco de Quiroga árkádjai alatt ételstandok, ékszerüzletek és népművészeti üzletek árulják portékáikat Forrás: Wikipedia/Jenaro Parra

Járjuk körbe együtt az iráni Naqhs-e Jahan tér gyönyörű épületeit:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.