Megsemmisül az ókori egyiptomi gízai nagy piramis?

UNESCO Világörökség
PUBLIKÁLÁS: 2024. november 19. 10:00
Aggodalomra ad okot a közösségi médiában keringő videó, amely egyesek szerint az ókori egyiptomi gízai nagy piramis lerombolását mutatja be. Mi az igazság?
Megsemmisül az ókori egyiptomi gízai nagy piramis? - Aggasztó videó látott napvilágot Forrás: Shutterstock/ AlexAnton

Megsemmisül az ókori egyiptomi gízai nagy piramis?

Az ókori egyiptomi gízai nagy piramis a legnagyobb a gízai három piramis közül, és ie. 2580-2565 között épült Kheopsz fáraó uralkodása alatt. Közel 4000 évig a Föld legmagasabb ember alkotta építménye volt. Az „ ókori világ hét csodája " egyikeként tisztelt piramis ma is lenyűgözi a látogatókat, és természetesen az UNESCO Világörökség része. A 146 méter magas magas gízai piramis a legnagyobb a gízai komplexum három piramisa közül.

Vasárnap az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium nyilvános közleményben foglalkozott az aggodalmakkal. A minisztérium határozottan tagadta, hogy az ősi gízai nagy piramis kárt szenvedett volna. A hatóságok tisztázták, hogy a videón látható jelenetek nem mutatnak semmilyen sérülést vagy változást a piramis eredeti kövein.

A minisztérium tisztázta, hogy a videón az látható, amint a munkások modern anyagokat távolítanak el a gízai nagy piramisból, nem pedig ősi köveket. Ezeket az évtizedekkel ezelőtt hozzáadott anyagokat a piramis megvilágítására telepített régi elektromos hálózat lefedésére használták.

A tisztviselők elmagyarázták, hogy az eltávolítás a világítási rendszer frissítésére irányuló projekt része. A Régiségek Legfelsőbb Tanácsa felügyeli a munkát annak érdekében, hogy a piramis szerkezete és az eredeti kövek érintetlenek maradjanak.

Az egyiptomi Turisztikai és Régiségügyi Minisztérium felszólította a lakosságot, hogy ellenőrizzék az információkat, mielőtt megosztanák azokat a közösségi médiában. A tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy a pontatlan hírek terjesztése zavart okozhat, és károsíthatja a régészeti lelőhelyek védelmére és megőrzésére irányuló, folyamatban lévő erőfeszítéseket.

Az UNESCO Világörökség részei a Kairó mellett álló gízai piramisok Forrás: Shutterstock/R Raymoonds

Tiszta energia használata a piramisoknál

2022-ben a minisztérium próbaprojektet indított a tiszta energia bevezetésére és a látogatói szolgáltatások javítására a gízai piramisok területén. A kezdeményezés része a környezetbarát elektromos buszok és autók használata a látogatók szállítására. Hét állomást állítottak fel erre a célra, a Látogatóközponttól kezdve, beleértve a Szfinx piramisait.

Nem először röppen fel a hír a piramisok lerombolásáról

Nem ez az első alkalom, hogy hamis állítást tesznek egy egyiptomi piramis lerombolásával kapcsolatban. 2014 szeptemberében online aktivisták bírálták Egyiptom régiségügyi miniszterét, Mamdouh al-Damatit, amiért újból munkát adott egy cégnek, amelyről azt állították, hogy korábban megrongálta a Dzsószer-piramist a helyreállítási erőfeszítések során.

Az aktivisták azt állították, hogy a cég korábbi munkája a piramis szerkezetének jelentős romlásához vezetett. Válaszul al-Damati miniszter visszautasította ezeket az állításokat, és kijelentette, hogy a kritikusok célja a káosz létrehozása volt az országban, és szerinte a pletykák eltúlzottak – írja Greekreporter.

Az alábbi videóban a piramisok építésének egyik lehetséges magyarázata hangzik el:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.