Október közepére terveztük az utazást az Északi-Bükk területén fekvő Szilvásváradra, a lipicai lovak szülővárosába, és a gyors sodrású patakokkal szegélyezett Szalajka-völgybe. Mivel a táj tavasszal már elvarázsolt bennünket, ezért mindenképpen látni akartuk az őszi színekben pompázó természetet, ami talán még lenyűgözőbb ilyenkor.
Ezzel nem csak mi voltunk így. Míg áprilisban csupán egy-két kósza túrázóval találkoztunk, és alig volt nyitva egy-egy étterem és szuvenírbolt a Szalajka-völgy bejáratánál, most csak úgy nyüzsögtek a látogatók, akik alig tudtak választani a számtalan étterem kínálatából. A legfőbb specialitásuk a helyben tenyésztett, őshonos sebes pisztráng, amit számtalan ízesítéssel készítenek.
Nekem még is a kedvencem a füstölt pisztráng, amelyet a túraútvonal felénél található, egyedülálló pisztrángfüstölő büféjében lehet megkóstolni. A közvetlenül a pisztrángneveldék mellett található, az évek során komoly hírnévre tett büfében a pisztrángokat a kifogásuk után kibelezve fél napon át sóban pihentetik, majd megfüstölik, amitől mennyeien omlóssá válik ennek a kevés szálkát tartalmazó halnak az íze. Egy szelet kenyérrel és káposztasalátával elfogyasztva igazán mennyei étel!
Idén november 1-ig jár a Szilvásváradi Állami Erdei Kisvasút, ami a Szalajka-Fatelep állomásról egészen a Gloriett-tisztásig, a Fátyol-vízesésig viszi el a kirándulókat.
Bár igazán hangulatos kisvasútra pattanni, mi a gyalogos túrát választottuk, hogy kedvünkre elidőzhessünk a sebes patakok, különleges sziklaképződmények, tavak és szépséges fák között.
A 4,2 kilométer hosszú túra a Lipicai Lovasközponttól indul – ahol ha szerencsénk van, láthatjuk ezeket a nemes lovakat tréningezés közben – és Magyarország legnagyobb, 17 méter hosszú vízeséséig tart.
Végig jól kiépített betonúton haladhatunk, ezáltal babakocsival és kerekesszékkel is megtehető a túra, ami nem tartalmaz jelentős emelkedőket sem.
De természetesen vétek lenne nem tovább menni.
Na de kanyarodjunk még egy kicsit vissza, ugyanis a Fátyol-vízesés előtt is akadnak látnivalók. A Tófalusi-völgy torkolatát elhagyva a vadasparkhoz érünk, ahol dámszarvasok, köztük egy albínó példány legelnek békésen.
Tovább haladva a múzeumok szerelmesei is találnak maguknak programot, ugyanis a hétvégente nyitva tartó Zilahy Aladár Erdészeti Múzeum az erdővel kapcsolatos tárgyakkal, makettekkel, dokumentumokkal mutatja be az elmúlt századok erdei munkáit és munkásait.
A völgyön továbbsétálva szembe találtuk magunkat egy impozáns székelykapuval és a Kárpátok őre nevű faragott szoborral. Az alkotás a Nagy-tóra néz, amelyben halak élnek szabadon.
Tovább folytatva az utunkat a Szikla-forráshoz értünk, ami nevéhez hűen egy sziklából tör elő, hogy egy kisebb tavat formázzon. Tavasszal a környékén több szalamandrával is találkoztunk, de idén sajnos nem láttunk egyet sem.
Követve a betonutat, egy tisztásra értünk, ahol egy erdei iskola foglalkoztató és szabadtéri erdei múzeum várja a látogatókat.
Itt nemcsak a gyerekek tanulhatnak játszva, hanem a felnőttek is megismerhetik, hogyan éltek itt az őseink és milyen szakmákat űztek.
A Szalajka-patak által táplált Fátyol-vízesést elhagyva megszűnik a betonút, de még mindig jól járható ösvények visznek tovább a békés, ezer színben pompázó erdőbe. Az ösvény elvisz az Istállós-kői-barlanghoz, amely nemcsak szépsége, hanem a benne talált, ősember-kori leletek miatt is különleges. Ám a megközelítése kissé nehézkes, igen meredek helyen kell felmászni.
Ha visszatérünk a barlangból az ösvényre, az elvisz a Felső-tóhoz, másik nevén a Sipovics tengerszemhez. A gyönyörű víztömeg a Szalajka-patak több helyen történő felduzzasztásának köszönhetően jött létre, de ez semmit nem von le az értékéből. A fákkal körülvett, kristálytiszta, kékes-zöldes színekben játszó tengerszem szépsége a Plitvicei-tavakat idézi.
Nagyszerű élmény volt ősszel is látni a Szalajka-völgyet, ami talán ebben az évszakban a legszebb. Még ti is felkerekedhettek családostól, kutyástól, hogy átéljétek a természet eme meghitt csodáját, és egyetek egy finom pisztrángot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.