Halottak napja különleges hagyományai a világ különböző részein

elhunyt
PUBLIKÁLÁS: 2024. október 31. 08:00
Tudtad, hogy Mexikóban színes koponyákkal ünneplik az elhunytakat, míg Japánban lámpásokkal vezetik haza az ősök lelkét? Bemutatjuk, hogyan zajlik a halottak napja és milyen különleges hagyományok kapcsolódnak hozzá a világ különböző részein.
A halottak napja különleges nap, amelyhez néhol számunkra meglepő hagyományok kapcsolódnak Forrás: NurPhoto via AFP/Eyepix/NurPhoto/Eyepix

A halottak napja körüli szokások világszerte olyan megdöbbentő hagyományokat rejtenek, amikről talán még sosem hallottál!

A halottak napja nemcsak emlékezés, hanem tisztelgés az elhunyt szeretteink előtt. A világ minden pontján más és más, színes vallási hagyományok és ősi szokások révén éltetik tovább ezt az ünnepet. Megmutatjuk, hogyan kapcsolódik össze a katolikus hit az azték hiedelmekkel Mexikóban, hogyan idézik vissza az ősök szellemét Japánban, vagy milyen látványos szertartások zajlanak Guatemalában és Madagaszkáron.

Mexikó – Día de los Muertos (katolikus kereszténység és azték hiedelmek)

Mexikóban a Día de los Muertos a katolikus mindenszentek és halottak napja hagyományaira épül, amelyeket az ősi azték hiedelmek színesítenek. November 1-jén és 2-án színes oltárokat (ofrendákat) készítenek, amelyeken az elhunytak kedvenc ételei, italaik és cempasúchil (körömvirág) virágai találhatók.

A körömvirágot az elmúlás és újjászületés szimbólumaként használják, míg a katolicizmus gyertyái és keresztjei a keresztény hitet jelenítik meg.

Az emberek koponyaformájú édességeket készítenek, és éjszaka a temetőkben ünnepelnek, ahol elhunyt szeretteik szellemeit köszöntik.

Mexikóban a halottak napja alkalmából nagyszabású felvonulásokat tartanak Forrás: MTI/EPA/EFE/Carlos López

Japán – Obon Fesztivál (buddhizmus és sintoizmus)

Japánban az Obon Fesztivál a buddhizmus és a sintoizmus hatására alakult ki, és az elhunyt ősök visszatérését ünnepli. Július vagy augusztus közepén tartják, amikor a családok füstölőket gyújtanak és közösen imádkoznak.

A gyertyás lámpások vízre bocsátása (toro nagashi) egy szimbolikus gesztus, amely segíti a lelkeket a túlvilág felé vezető úton. A sintoizmus szerint az ősök szellemei védelmezőként őrzik családjukat, így az Obon alatt a családok a szellemeket meghívják otthonaikba is.

Japánban az Obon Fesztivál keretében ünneplik a halottak napját Forrás: Shutterstock/chuck hsu

Fülöp-szigetek – Pangangaluluwa (katolikus kereszténység)

A Fülöp-szigeteken a halottak napja a katolikus keresztény hagyományokon alapul, hiszen a lakosság többsége katolikus. Az ünnep során sokan meglátogatják a temetőket, gyertyákat gyújtanak és imádkoznak. Az adománygyűjtés hagyománya, a Pangangaluluwa, hasonlít a Halloweenhez, mivel az emberek ajtóról ajtóra járva énekelnek és adományokat kérnek, hogy az elhunytak lelkei békére leljenek.

Guatemala – óriás sárkányok felengedése (katolikus kereszténység és maja hiedelmek)

Guatemalában a Día de los Muertos során Santiago és Sumpango városában különösen látványos a színes, kézzel készített óriás sárkányok (barriletes) felengedése. Ez a hagyomány az ősi maja hiedelmekhez kötődik, amelyek szerint a sárkányok az élők és a holtak világát kötik össze. A katolikus vallás befolyására a temetőkben imádkoznak és gyertyát gyújtanak, míg a színes sárkányok a maja hitvilágot idézik.

Az elhunytakra sokféleképpen emlékeznek Forrás: Shutterstock/ArgelisRebolledo

Ecuador – Guaguas de Pan (katolikus kereszténység és indián hiedelmek)

Ecuadorban a halottak napja az andoki indián hiedelmek és a katolikus szokások keveredésével alakult ki. A "guaguas de pan", azaz a színes cukormázzal díszített kenyerek emberi formát öntenek, és az elhunytak emlékének őrzésére szolgálnak. Az andoki hitvilág szerint ilyenkor az elhunytak szellemei visszatérnek, hogy a családjuk mellett legyenek, ezért az ő emlékükre finomságokat helyeznek a sírokhoz, amelyekkel biztosítják a nyugalmat a lelkük számára.

Boliviában, Ecuadorban és Peruban is guaguas de pant sütnek a halottak tiszteletére Forrás: Shutterstock/Julia-Bogdanova

Kína – Qingming fesztivál (taoizmus, buddhizmus és konfucianizmus)

Kínában a Qingming fesztivál, amelyet április 4-5-én tartanak, a taoista, buddhista és konfuciánus tanításokat követi. A taoizmus szerint a szellemekkel való kapcsolat a tisztelet és az áldozat révén fennmaradhat, így a családok a temetőkbe látogatnak, sírtisztítással és díszítéssel emlékeznek elhunyt szeretteikre. Papír tárgyakat és pénzt égetnek el az elhunytak szükségleteinek kielégítésére, míg a buddhista imák az elhunytak lelki békéjét szolgálják.

Madagaszkár – Famadihana (animista vallás és kereszténység keveredése)

A madagaszkári Famadihana ünnep az animista és a keresztény hagyományok keveréke.

Az animista hit szerint az elhunytak lelkei a család közelében maradnak, ezért a halottak újratemetése és új ruhákba öltöztetése segíti az őszinte kötődést és tiszteletet.

Az ünnep során a családok a sírokat kiássák, táncolnak az elhunytakkal, ami szimbolizálja a köteléket és az örök élethez fűződő kapcsolatot. A kereszténység hatására sokan imádkoznak is az elhunytakért.

Madagaszkáron újratemetik az elhunytakat Forrás: Shutterstock/ Vladislav Belchenko

Írország – Samhain (ősi kelta vallás és kereszténység)

Írországban a Samhain a kelta kultúra mélyen gyökerező ünnepe, amely október 31-én és november 1-jén zajlik. Az ősi kelta vallás szerint a Samhain idején a szellemek és a halottak szabadon járhatnak a világban. A kereszténység bevezetése után a Samhain a mindenszentek ünnepévé alakult, azonban a tüzek gyújtása és a különleges gyümölcskenyér (barnbrack) fogyasztása a régi kelta rituálékat idézi. A kereszténység hozzátette az elhunytakért való imádkozást és a békés emlékezést is.

Lengyelország – Wszystkich Świętych (katolikus kereszténység)

Lengyelországban a Wszystkich Świętych, vagyis a mindenszentek napja, november 1-jén zajlik. A katolicizmus erős jelenléte miatt az ünnep a templomokban és a temetőkben zajlik, ahol a családok gyertyát gyújtanak és imádkoznak az elhunytak lelki üdvéért. Az ünnep éjszakáján a temetők látványosan megvilágítódnak a rengeteg gyertyától, ami egyedülálló békét és meghittséget sugároz, valamint lehetőséget ad az emlékezésre.

Mécsesek égnek az európai temetőkben - illusztráció Forrás: MTI/Katona Tibor

A halottak napja közös vonása és jelentősége

A halottak napja világszerte a vallások és kulturális hagyományok szoros ötvöződéséből alakult ki, mely segíti az embereket abban, hogy tiszteljék elhunyt szeretteiket, és megtalálják a gyászból fakadó békét. A vallások hatása nemcsak a szertartásokban jelenik meg, hanem abban a spirituális kapcsolatban is, amely az élők és a halottak között létrejön. Az ünnep minden kultúrában a tisztelet, a szeretet és az örök emlékezés kifejezése.

Pillants bele, hogyan ünneplik a hallottak napját Mexikóban:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.