Amikor először láttad Steven Spielberg 1993-as Jurassic Park című filmjét, valószínűleg megörültél a tudományos lehetőségnek, hogy egy napon a jövőben tudósok egy csoportja visszahoz egy csomó őslényt és dinoszauruszokkal népesítik be a Földet.
Dr. Beth Shapiro, a Colossal Bioscience amerikai biotechnológiai és géntechnológiai vállalat munkatársa azonban elmondta, hogy ez valószínűleg miért nem fog megtörténni. Míg a vállalat lépéseket tesz az olyan kihalt állatok, mint a gyapjas mamut, a tasmán tigris és a dodó visszahozására, a dinoszauruszok visszahozása szinte lehetetlen, legalábbis a Jurassic Parkban bemutatott módon.
A vállalat a múlt hónapban így nyilatkozott: „A Colossal [Biosciences] küldetésének lényege a kihalásmentesítés gondolata. Amikor a legtöbb ember a kihalásmentesítésre gondol, egy nagyon konkrét kép jut eszébe. De mi nem ezt csináljuk. A dinoszauruszok több mint 65 millió évvel ezelőtt haltak ki. A legrégebbi DNS, amelyet eddig sikerült kinyernünk, 1-2 millió éves, de a legtöbb DNS 10 vagy 20 000 év alatt elpusztul."
Most biztos azt kérdezed, hogy „miért nem veszik ki ezek a tudósok a DNS-t az összes dinoszaurusz fosszíliából, amink van? Nos, Dr. Shapiro készen állt a válaszra:
A fosszíliák kőzetek, a kőzeteknek pedig nincs DNS-ük. A borostyánban konzervált szúnyogokból sem lehet DNS-t kinyerni. Megpróbáltam, nem működik."
Nos, azt hiszem, a Jurassic Parkos Ian Malcolm tévedett, a tudósok valóban megálltak, hogy elgondolkodjanak azon, hogy megtehetnék-e és meg kellene-e tenniük - csak kiderült, hogy nem tudják.
„Nincs DNS a borostyánban lévő szúnyogokban, nincs DNS a dinoszaurusz fosszíliákban, a dinoszauruszokat nem tudjuk visszahozni. Nagyon sajnálom" – mondta Dr. Shapiro.
A Redditen azonban az emberek kevésbé voltak elnézőek. „Negatív Nancysaurus Rex„ - viccelődött egy személy, míg egy másik hozzátette: Az élet, ööö, megtalálja a módját. A dinoszauruszok újrateremtése újra az étlapon van, fiúk!" „Nem hiszem, hogy 'nagyon sajnálja'....nagyon nagy álomgyilkos ez a nő" - kommentálta egy másik.
A The Prospect 2015-ös cikkében Dr. Shapiro tovább vizsgálta a Jurassic Parkban bemutatott kihalásmentesítés gondolatát – írja az Unilad.
A filmben a tudósok a hiányzó genomok helyett béka DNS-t használtak, ami végül visszafelé sül el, amikor a dinoszauruszok elkezdenek nemet váltani. Azt írja, hogy a szándék általában az, hogy „megtalálják és pótolják ugyanazokat a részeket" egy közeli rokonból.
A gyapjas mamutot példaként használva azt mondja, hogy „meg kellene tanulnunk, hogy mi az összes különbség az elefánt és a mamut genomja között", és minden szükséges változtatást meg kellene tennünk, ami „túl nagy feladat lenne".
Ugyanakkor egy hiányzó, a faj szempontjából szerves részét képező gént, például a gyapjas mamut hidegben való túlélési képességét, könnyebb lenne újra létrehozni.
A genetikailag tiszta mamutok, vagy bármely kihalt faj genetikailag tiszta változatainak létrehozása valószínűleg nem lehetséges".
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.