Új, törpe dinoszauruszfajt fedeztek fel Erdélyben

tudomány
PUBLIKÁLÁS: 2022. november 30. 16:39

Kutatók egy csoportja a közelmúltban azonosított egy új dinoszauruszfajt Erdélyben, amely mintegy 70 millió évvel ezelőtt élt – olvasható a Live Science oldalán. A törpe dinoszaurusz a növényevő Rhabdodontidae család tagja volt, és Transylvanosaurus platycephalusnak, vagyis "erdélyi laposfejű hüllőnek" hívták. Ez a faj a törpe dinoszauruszok csoportjába tartozott, és sokkal kisebbre fnőtt, mint a rokonai.

A kutatók az újonnan talált fajt a homlokból és a koponya alsó részéből származó csontdarabokból írták le, és megállapították, hogy körülbelül 70 millió évvel ezelőtt élt a késő kréta időszakban (145-66 millió évvel ezelőtt). Szerintük a T. platycephalus mindössze 2 méter hosszú volt, feje széles, lapos lehetett, valamint krokodilok és teknősök mellett élt.

A törpe dinoszaurusz a Rhabdodontidae család tagja volt - illusztráció Forrás: Leemage via AFP/©Raul Lunia/Novapix/Leemage/Raul Lunia

Korábbi kutatások azt sugallják, hogy a dinoszauruszok diverzitása már jelentősen csökkent a Föld történetének ezen a pontján, közvetlenül a kréta időszakot lezáró tömeges kihalás előtt. "Minden újonnan felfedezett fajjal megcáfoljuk ezt a feltételezést" - mondta Felix Augustin, a tanulmány vezető szerzője. 2010-ben a kutatók egy másik csoportja megállapította, hogy a késő kréta időszakában egy körülbelül 80 000 négyzetkilométeres sziget feküdt a Hátszeg régióban, ahol ezek a törpe dinoszauruszok éltek.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.