A kempingezéshez fűződnek gyerekkorunk legjobb nyári emlékei. Hiszen ki ne szeretne a barátokkal vagy a családdal egy igazi közös kalandot együtt megélni? Viszont, hogy ez tényleg élmény legyen, nem árt előtte egy kicsit felkészülnünk a kempingezés alapjaiból.
Kétféle ember létezik, aki indulás előtt többször is átnézi, hogy biztosan minden be van-e csomagolva, és aki reménykedik benne. A sátorfelszerelést nem érdemes a véletlenre bízni, mert egy apró cölöp hiánya is felboríthatja a terveket. Ebből érdemes pótot is vinni, ha az egyik eltörne. Ezen kívül még pótolhatatlan kellékek a tartórudak és a sátoralátét.
A feldobható vagy felugró sátorok összeszerelésével nem kell sokat bajlódni. Ezek ugyanis maguktól kinyílnak, ha kivesszük őket a zsákból. A feszítő rudak bele vannak építve, ezért nem kell egyesével belehúzni az anyagba. Viszont ezeket is le kell szúrni a földbe, illetve kikötözni, különben egy gyenge szél is elfújja.
Bármilyen típusú sátrat is vásárolsz arra mindig figyelj, hogy vízálló legyen. Hiába mond az előrejelzés napos időt, bármikor elfordulhat, hogy mégis szemerkélni kezd. A sátrak vékony anyaguk miatt könnyen beázhatnak, ezért a vízállóság a legfontosabb tulajdonság. Illetve az erdőben reggelente magas a páratartalom, ami szintén be tudja nedvesíteni a kis kuckónkat.
A sátraknál minden esetben feltüntetik, hogy hány főnek elegendő az adott méret. Ebben azonban ne bízzunk meg feltétlenül. Számolnunk kell a csomagokkal, a matracokkal és a testi adottságokkal is. Általánosan mindig -1-2 fővel számoljunk a kiírt férőhelyeknél. A legjobb, ha vásárláskor leteszteljük és tartunk egy „próba alvást" benne.
A legtöbb kempingben ki vannak jelölve a helyek, ahová fel lehet verni a sátrakat. A legjobb, ha fák alatt találsz egy hangulatos placcot, mert így a reggeli napsütéstől megóvják a sátrat a lombkoronák és nyugodtan tudnak aludni. A vízpart kevésbé ajánlott hely, mert itt a legtöbb a szúnyog. Azonban, ha mégis emellett döntenél, akkor a víztől legalább 2 méterre pakolj le, nehogy a dagály során elmossa a víz a sátrat.
Minden kempingnek van szabályzata, amit kötelező betartani. Ennek egy nagy része a környezetvédelemről szól. A táborhelyet úgy kell elhagyni, mintha ott sem lettünk volna. A kifeszítéshez használt madzagokat, zsinórokat dobjuk ki, és a szemetet szedjük össze.
A sátrakat nem árt kibélelni, ha kényelmesen szeretnénk aludni. Azonban egy matracnak igen nehéz a súlya. Használj inkább felfújhatós vízi matracot. Ágynak is tökéletes, de ha van víz a kempingben, akkor ott is hasznát tudod venni.
Az éjszaka a kempingekben igen sötét, mert nem biztos, hogy rendelkezésünkre állnak kültéri lámpák. Ezért a táskában mindig legyen több zseblámpa és fejlámpa. Ha sötétben kell megtalálni egy cölöpöt, akkor pedig pláne jól jön egy kis fény. De az is megtörténhet, hogy valakinek hajnalban kell eltalálnia a mosdóig.
A sátorozásra nem árt magunkkal vinni külső akkumulátorokat. A sátorban ugyanis nincsen áram és nem minden kemping biztosít kültéri áramelosztókat. A táborozás ugyan arról szól, hogy elvonuljunk a természetbe, de nem árt, ha vészhelyzet esetén telefonunkban van egy kis töltöttség, hogy segítséget tudjunk hívni.
A bicska minden férfi zsebében ott lapul, de ez nem véletlen, hiszen szinte mindent meg tudnak velük szerelni pár pillanat alatt. A zsebkést (pláne, ha egyéb funkciókkal is el van látva) használhatod fafaragáshoz, zsinórvágáshoz, ha ügyes vagy, még üvegnyitáshoz is. A kempingezés alap felszerelési közé tartozik, úgyhogy semmiképp se hagyd otthon.
A táborozásnál mindig tervezzétek meg előre a menüt, és csak azokat vigyétek, amik az elkészítéshez szükségesek. A legjobbak a konzerves ételek, mert ezeket könnyű tárolni, elkészíteni és a hűtőtáskában biztosan nem romlanak meg. A hozzávalókat előre porciózd ki a napokra, hogy ne menjenek tönkre. Nagy segítség lehet a hordozható gázrezsó, pláne akkor, ha kemping területén tilos a tűzgyújtás.
Bár erre szinte mindenki gondol, de nem árt nyomatékosítani. A táborhelyeken különösen sok a szúnyog és a kullancs, amiket jobb elkerülni. Vigyetek magatokkal testre fújható sprayt, de aki nem bírja ezeknek a szagát, vegyen riasztó karkötőt. A sátorba is érdemes rovarrisztót tenni, hogy az éjszaka folyamán se zúgjanak a fülünkbe.
Ha Európában szeretnél vadkempingezni, nézd meg az alábbi videót, hogy az egyes országokra milyen szabályok vonatkoznak ezzel kapcsolatban: