Kánikulában tönkre megy a telefon? Mutatjuk, hogyan előzd meg és mit tegyél ha megtörtént a baj

tönkre megy a telefon
PUBLIKÁLÁS: 2024. augusztus 19. 16:00

A kánikulában tönkre megy a telefon? A forróságban a telefonok is túlmelegszenek, ami nem tesz jót a készüléknek, pláne nem az akkumulátornak. Ezekre figyelj oda, hogy elkerüld az eszköz felforrósodását. De azt is megmutatjuk, mit tehetsz, ha már megtörtént a baj.

Kánikulában tönkre megy a telefon? Mutatjuk, hogyan előzd meg és mit tegyél ha megtörtént a baj - illusztráció Forrás: Shutterstock / Készítette: Vladyslav Starozhylov

Mindig takarjuk le

A telefonok és egyéb elektronikai eszközök kifejezetten szívják a meleget, így nagyon hamar felforrósodnak. Ezért mindig tartsd árnyékban vagy takard le egy pléddel. A strandon se hagyd elöl, hiába csak gyorsan megmártózol. Inkább keress egy biztonságos értékmegőrzőt, vagy rejtsd a táska mélyére vagy a törölköző alá.

Tartsuk inkább a táskában

A nyári forróságban a zsebünk helyett inkább a táskánkban tároljuk a mobilunkat. Ugyanis a nadrágban sokkal könnyebben felmelegszik, illetve a hely is szűkösebb, így nehezebben tud szellőzni és kihűlni. Ha nincs nálunk táska, akkor sose válasszuk a hátsó zsebet! Ez nem a túlforrósodásról, hanem a biztonságról szól. Innen sokkal egyszerűbb kilopni a készüléket, amit még nem is biztos, hogy észreveszünk!

Ne hagyjuk az autóban

Az extrém magas hőmérséklet az autóban még jobban érzékelhető, mint a szabadtéren. Ez nem véletlen, hiszen a fém könnyen átmelegszik és sokáig meg is tartja a hőt. Ezért is fordulhat elő, hogy az álló kocsiban akár plusz 5-10 fokkal is melegebb lehet, így az autó sem megfelelő tároló a telefonnak.

A mobiltelefont ne hagyjuk az autóban, mert ott sokkal melegebb van - illusztráció Forrás: Shutterstock/Olezzo

Töltsük kevesebbet

A telefonok akkumulátorának az a legjobb, ha 20% és 80% között tartjuk, tehát nem töltjük túl, illetve teljesen lemerülni se engedjük. Amit még megtehetünk az akksi élettartamának növelése érdekében, hogy hűvös helyen töltjük. Alapjáraton is melegszik a telefon töltés közben, pláne akkor, ha napfényben van.

A hűtő nem megoldás

Sokunknak eszébe jutott már, hogy a túlmelegedett telefont betegyük a hűtőbe, hiszen akkor gyorsan megszűnik a probléma. Elméletben nem lenne rossz ötlet, de a gyakorlatban csak még többet árthatunk vele. Inkább vigyük hűvös és árnyékos helyre, majd hagyjuk, hogy magától lehűljön.

Alacsony fényerő

Nem gondolnánk, de a telefont legjobban a magas fényerő dolgoztatja. Sokkal hamarabb lemerül az akkumulátor és a telefon is gyorsabban forrósodik. A legjobb, ha minimumra vesszük le, de már a közepes is nagy segítség a készüléknek. A mostani telefonokon azt is beállíthatjuk, hogy a telefon magának szabályozza úgy, hogy számításba veszi az aktuális fényviszonyokat.

Kapcsoljuk ki az extrákat

A mobil kímélése érdekében kapcsoljuk ki az éppen nem használt extra funkciókat, mert ezek csak fölöslegesen dolgoztatják a készüléket a háttérben. Ilyen például a helymeghatározás, a GPS vagy az alkalmazások értesítései. A legkíméletesebb a „repülőgép" üzemmód, viszont ha ezt bekapcsolod, akkor nem tudsz hívásokat fogadni vagy internetezni.

Ha már megtörtént a baj és túlmelegedett a telefon

A legtöbb okostelefonba előre be van építve a túlmelegedés elleni védelem. A készülék üzenetet ír ki az ön számára, ha úgy érzi, hogy a telefon kezd túlmelegedni vagy már fel is forrósodott. Az utóbbi esetben az IPhone-okat nem is lehet használni, amíg vissza nem áll a mobil kívánt hőmérséklete. Nem kell megijedni, a telefon újra használható lesz, ha megfelelően kihűlt.

A kánikulában felforrósodott telefonok is menthetők - illusztráció Forrás: Shutterstock/Lstockstudio

Minél előbb a hűvösbe

Ha telefonunk kiírja a hibaüzenetet, miszerint a telefon túlmelegedett, akkor első lépésként vigyük azonnal árnyékos és hűvös helyre. A hűtő nem megoldás, de a légkondit vagy ventilátort nyugodtan bekapcsolhatjuk. Amennyiben van 100%-ig vízálló tokunk, akkor akár szobahőmérsékletű vízbe is helyezhetjük.

Vegyük le a töltőről

A túlmelegedett telefonokat kifejezetten tilos tölteni! Ellenkező esetben kisülhet az akkumulátor vagy felpúposodhat. Ez sokkal nagyobb kárt okoz, mint a túlmelegedés, ugyanis felnyomhatja a képernyőt, ami ennek következtében berepedhet. Hagyjd teljesen kihűlni a telefont, majd csak utána folytasd vagy kezdd meg a töltést.

Szedjük a le tokot

A tokok ugyan megvédik telefonjainkat a külső sérülésektől és törésektől, de melegben a hőt is megtartják. Ezért a túlmelegedett telefonokról távolítsuk el a tokot, hogy a hátlap minél gyorsabban kihűlhessen.

Kapcsoljuk ki és tegyük félre

Hiába használjuk a telefont vagy tartjuk árnyékos helyen, akkor is felmelegedhet 35 fok felett. Miután behelyeztük az árnyékba kapcsoljuk ki és tegyük félre. Így az alkalmazások sem mennek a háttérben, nem dolgoznak az alkatrészek, tehát a készülék is gyorsabban hűl. Ne fogdossa, ugyanis a keze melege is forrósítja. Az újraindítással várjon legalább 15-20 percet.

Gondoltad volna, hogy egy telefon akkumulátorát is be lehet bikázni? ha nem hiszed, nézd meg az alábbi videót:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.