Hányás és hasmenés a külföldi nyaraláson? Hogyan előzzük meg, és mit tegyük ha elkaptuk?

betegség
PUBLIKÁLÁS: 2024. augusztus 19. 07:00

A nyaralás az év legjobban várt pillanata. Együtt a család vagy barátok és közösen gyűjtjük a szép emlékeket. Ezt csak egy dolog ronthatja el, az a bizonyos hányós-hasmenéses vírus. Mutatjuk, hogyan előzd meg, és mit tegyél ha a külföldi nyaraláson kap el a hányás és a hasmenés.

Hányás és hasmenés a külföldi nyaraláson? Mutatjuk mit tehetsz - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Andrii Iemelianenko

Hányás és hasmenés: Nem kell megijedni

A hányós-hasmenéses vírust könnyedén elkaphatjuk utazás során, ez egy gyakran előforduló betegség, nem kell megijedni. Rendkívül kellemetlen tud lenni, de a legtöbb esetben könnyedén kezelhető. A mediterrán országokban különösen magas ennek a betegségnek az előfordulása, ezért próbáljunk meg a kelleténél is jobban elővigyázatosak lenni.

Helyi gyógyszer

Azokban az országokban, ahol kiugróan magas az ilyen fajta megbetegedés kockázata, ott fel vannak készülve erre. Érdemes a problémát a helyi gyógyszertárakban kapható gyógyszerrel kezelni, mert ezek olyan hatóanyagokat tartalmaznak, amik kifejezetten az adott országban elkapott baktériumok ellen hatnak. A patikustól érdeklődj a pontos használatáról!

Tünetei és ideje

Ha hányingert, puffadást, túlzott bélmozgást vagy laza székletet tapasztalsz, akkor erősen gyanakodhatsz a vírusra. Gyógyszeres kezeléssel pár nap alatt túl lehet rajta lenni, általában 3-7 napig tart. Nagyon ritka, hogy valaki több hétig szenvedjen ezzel a betegséggel, ekkor azonban antibiotikumra is szüksége lehet. Ilyen esetben mindenképpen fordulj orvoshoz.

Előre nem ajánlott

Vannak olyan betegségek, mint például a malária vagy hepatitis, amire érdemes előre felkészülni egy védőoltással. Azonban erre a vírusra nem szoktak előre gyógyszert felírni (kivétel, ha valamilyen súlyosabb betegségben szenved, például szívbetegség, cukorbetegség), hiszen fölöslegesen nem ajánlott a pirulák szedése.

Forduljunk az idegenvezetőhöz

Ha idegenvezetővel utazunk, nyugodtan kérhetjük a segítségét, ez pláne akkor hasznos, ha nem beszélünk idegen nyelvet. Segít megtalálni a megfelelő gyógyszert, illetve komolyabb probléma esetén tudja, hogy kihez kell fordulni.

Vigyázzunk a kiszáradással

Az erőteljes hányós-hasmenéses vírus okozhat kiszáradást is, ami sokkal veszélyesebb lehet. Ezért figyeljünk a folyadékbevitelre és kezeljük azonnal a problémát. A kisgyermekeknél ez gyakrabban előfordul, ezért rájuk még jobban oda kell figyelni és elővigyázatosabbnak lenni.

Pár egyszerű tipp betartásával elkerülhető a hasmenést és a hányást okozó vírus - illusztráció Forrás: Shutterstock/ Andrii Iemelianenko/


Mit tegyünk, és mit ne?

Tilos a csapvíz

A hányós-hasmenéses vírust a legtöbbször a csapvízben található baktériumok okozzák. Ezért külföldön, különösen a mediterrán országokban kerüljd el a csapvizet. A nagy hőségben fontos, hogy sokat igyunk, de csak palackozott ásványvizet. Vásárolj a helyi boltokban vagy kérj a szállodából. Ha nagyobb kalandra készültök, akkor a táskában vigyetek utánpótlást is.

Fogmosás veszélyei

Hibába nem nyeled le a csapvizet akkor is megbetegedhetsz, ugyanis a baktériumok már a szájüregbe kerülve is megtapadhatnak. A fogmosáshoz használj csapvíz helyett palackozott ásványvizet. Ha szobában van vízforraló akkor az is megoldás, ha a csapvizet felforralod használat előtt.

Óvatosan fürdésnél

Fürdés közben is könnyedén a szánkba juthat a víz, pláne hajmosásnál. Természetesen elkerülhetetlen, hogy arcunkat ne érje víz, de próbáljuk meg óvatosak lenni. Arcunkat akár moshatjuk ásványvízzel is.

Kerüljük a jégkockát

A kánikulában jól esik egy hűsítő jeges ital, de ennek is meg van a kockázata. A szállodákban és a jobb éttermekben általában figyelnek arra, hogy ásványvízből készítsék a turisták számára a jégkockát, de nem árt rákérdezni. Amennyiben biztosra szeretnél menni inkább kérd nélküle az üdítőt.

A friss zöldség és gyümölcs

A helyi különleges gyümölcsöket és zöldségeket mindig ki kell próbálni, de itt sem árt az óvatosság. Csak olyat fogyassz, aminek van héja, mivel ezeket csapvízben tisztítják. A salátákat inkább kerüld el, ha lehetséges, mert a fodros levelek között könnyebben megragadnak a baktériumok. Ha van nálad palackozott víz akkor érdemes fogyasztás előtt saját magadnak is áttisztítani.

A legbiztonságosabb ételek

Mindennek megvan a kockázata, de amivel biztosan nem lőhetsz mellé, azok a főtt ételek. Ugyanis a főzés során a hő hatására a baktériumok legnagyobb többsége elpusztul. A sült húsokkal viszont vigyázz, mert melegben könnyebben terjed a szalmonella is. Húsfélét csak étteremben vagy szállodában fogyassz.

Inkább az étterem

Nagyon vonzóak tudnak lenni az utcai árusoknál kapható finom falatok, de inkább ne kockáztass. Ezeken a helyeken általában rosszabb a higiénia, illetve sokszor nem palackozott vizet használnak. Válassz inkább egy vendéglőt vagy éttermet, ahol kifejezetten figyelnek az ételek elkészítésekor.

Legyen kéznél

A Covid idején már megszokássá vált, hogy a táskánkba egy kézfertőtlenítőt is bedobunk. Ezt nyaraláskor se hagyjuk otthon és használjuk rendszeresen. Tartsuk be a kézmosás szabályait: minden étkezés előtt alaposan tisztítsuk meg őket. Akár evőeszközeinket is áttörölhetjük.

Sok utazó betegszik meg Thaiföldön. Nézd meg, mit érdemes tudni erről az egzotikus országról, mielőtt oda utazol:

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.