Megrázó: ezért viselnek az apró Buddha-szobrok színes sapkát Japánban

PUBLIKÁLÁS: 2024. június 12. 07:30
Japánban több helyen – például a Tocsigi prefektúrában található Naszuban – is láthatunk vörös ruhácskába, színes sapkába öltöztetett szobrokat. Ezek egy buddhista megvalósítóról, Dzsízóról készült ábrázolások. Cikkünkből megismerheted a színes sapkák megrázó és szép történetét.

Dzsízó (Jizo) bódhiszattva japánul „ O-Jizo-san " egy buddhista istenség, akit a japánok nagyon kedvelnek és rengeteg szobrot állítanak a tiszteletére. Dzsízó-szobrokat sok helyen látni: buddhista templomokban, temetőkben, vidéken az út szélén, és néhol városi utcasarkokon is.

A gyermekek és nők, valamint az úton járók pártfogóiként ismert buddhista Dzsízó-szobrok a Gyilkos szikla nevű misztikus képződmény közelében, a Japán északi részén található Naszuban. Forrás: MTI/AP/Eugene Hoshiko

Dzsízó elsődleges feladata az élő gyermekek védelme, de ő védi az elhunyt gyermekek és a meg nem született babák lelkét is. Japánban ugyanis úgy tartják, hogy azoknak a gyermekeknek a lelke, akik kicsiként előbb haltak meg, mint a szüleik, mivel hatalmas szenvedést okoztak ezzel édesanyjuknak és édesapjuknak, nem tudnak átkelni a folyón a túlvilágra. A folyó partján rekednek, és vezeklésként köveket kell halmozniuk egymásra, vagyis kőtornyokat építenek.

Az ártó erők azonban megpróbálják megsemmisíteni ezeket a kőtornyokat, de ekkor megjelenik O-Jizo-san, hogy megmentse őket, és elrejti ruhájában a kicsiket a gonosz szellemek elől.

Ezután pedig gondviselőként vigyáz rájuk szüleik helyett.

A gyengékért és kiszolgáltatottakért tesz kívánságokat Dzsízó Forrás: MTI/AP/Eugene Hoshiko

Dzsízó általában a gyengéket, illetve a kiszolgáltatott helyzetben lévőket védi: másik fontos szerepe a gyerekek óvása mellett a nők és az utazók védelme, ezért is látjuk szobrait az utak mentén. De ő védi a tűzoltókat is, valamint megmenti a túlvilágon szenvedők lelkét.

Miért vannak a Dzsízó szobrok piros ruhában?

A japánok úgy vélik, hogy a vörös szín ősidők óta véd a gonosz ellen. A csecsemők nagyon sebezhetőek, ezért szüleik vörösbe öltöztetik őket, távol tartva tőlük a betegségeket és a veszélyeket. A szobrok szintén piros – néhol rózsaszín, bordó, lila – babasapkákat viselnek, melyeket többnyire a gyermekeiket elvesztő szülők adnak rájuk.

Vannak, akik a gyermekük védelméért imádkoznak a Buddhákhoz, mások, akik elvesztették babájukat, azért imádkoznak, hogy a szellemük szenvedés nélkül érkezzen egy örömmel teli létformába.

A gyászoló szülők játékokat is ajándékoznak a szobroknak. Az emberek néha kő- vagy kavicstornyokat is építenek a Dzsízók mellé, hogy enyhítsék az elhunyt gyermekek bűntudatát, amit azért éreznek, mert a szüleik előtt távoztak az életből. Egyes templomokban a tisztelet jeleként szokás vizet is önteni a szobrokra.

Sapkás Dzsízó-szobrok a japán Naszu településen. Forrás: MTI/AP/Eugene Hoshiko

Japánban úgy gondolják, hogy ez a bódhiszattva nagyon közel áll az emberi világhoz, különösen a bajban levőkhöz, ezért képes teljesíti az emberek kívánságait, ha háromszor elmondják a mantráját: „ On-kakaka-bisamaei-sowaka ".

A Dzsízó-szobrokat nem véletlenül teszi szimpatikussá ábrázolásuk is: apró, szerethető kis figurák, kedves arcvonásokkal.

(Forrás: karmaguru.hu)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.