Ezzel a három csodálatos épülettel ünnepeljük a műemlékvédelmi világnapot

kastély
PUBLIKÁLÁS: 2024. április 18. 14:00

Világszerte április 18-án ünnepeljük a műemlékvédelmi világnapot, amelynek célja a történelmi és kulturális örökségek megőrzése és bemutatása. Magyarország gazdag építészeti múlttal is rendelkezik, a világnap pedig kiváló emlékeztető, hogy ezeket a csodás és egyedi épületeket meg kell óvnunk a jövő generációi számára.

Magyarország egyik legszebb épülete Martonvásáron található Forrás: Pasztilla aka Attila Terbócs/commons.wikimedia.org

Magyarország számos lenyűgöző műemlék és történelmi épület otthona: a kastélyok, templomok, várak és más műemlék jellegű épületek nem csupán az elődeinket idézik, hanem az ország turisztikai vonzerejében is fontos szerepet játszanak.

Az alábbiakban a Baumit által életre hívott Év Homlokzata pályázat díjazott műemlékeiből mutatunk be hármat:

Martonvásári Kiskastély

A martonvásári Kastélypark területén álló Kiskastély neogótikus és romantikus stílusjegyeket hordoz. Az elmúlt években rehabilitálták a kastélyegyüttest, ennek során ez az épület is megújult, sőt, a vele egybeépített látogatóközpont a fogadóépülettel új funkciót is kapott. Rendezvényhelyszín és kiállítóterem működik benne, mely az Agroverzum Tudományos Élményközpont része. Az SHS-Építő Tervező és Kivitelező Kft. a Kiskastéllyal az Év Homlokzata 2023 pályázat műemlék kategóriájának díját nyerte el.

Forrás: Baumit

„A Művelődés Háza és Könyvtára"

Makovecz Imre egyik első, jelentős munkája volt a Sárospatakon 1983-ban felépített „A Művelődés Háza és Könyvtára". Az épület az organikus építészet ikonikus darabja lett emberarcot idéző bejárati portáljával, hatalmas csontozat-szerű tetőszerkezetével, tömegformálásával. 2013-ban műemlékké nyilvánították, majd a közel negyvenéves épületet nemrégiben korszerűsítették, homlokzatát felújították. Az organikus építészetre jellemző durvább vakolatstruktúra eléréséhez fésűs technikát alkalmaztak. A műemléképület felújítását az Év Homlokzata 2021 pályázat zsűrije különdíjjal jutalmazta.

Forrás: Baumit

Belvárosi Római Katolikus Főplébánia

A szolnoki, egykori Ferences kolostor műemlék épülete 1723-1752 között épült, barokk stílusban, Giovanni Battista Carlone egri építész tervei alapján. A kolostor homlokzata rendkívül puritán, dísztelen, mindössze a kiugró főpárkány oldja a szigorúságot. A déli homlokzatot egy, a falsíkból kissé visszametszett, timpanonos záródású tégla oromfal zárja. A külső falsíkra épített barokk ablakok keretezés nélküliek. A jelenlegi felújításkor az eredeti párkányt már nem találták, ezért a homlokzatok párkányait kérgesített polisztirol habból rekonstruálták. Az eredeti barokk ornamentikának sem volt nyoma a homlokzatokon. Az épületfelújítás az Év Homlokzata 2021 pályázat zsűrijének különdíját kapta meg – tudtuk meg a szerkesztőségünkbe eljuttatott sajtóközleményből.

Forrás: Baumit

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.