Kulturális programok 2024-ben, amelyekért megéri repülőjegyet venni - I. rész

Észtország
PUBLIKÁLÁS: 2024. január 23. 08:03
Málta első képzőművészeti biennáléja, Caspar David Friedrich év Németországban, több mint 1000 kulturális program az észtországi Tartu-ban – ez csak néhány 2024 legizgalmasabb kulturális programjai közül, amelyeket a The Guardian gyűjtött össze. Cikksorozatunk első részében mutatjuk az első hármat.

Németország - Caspar David Friedrich év

2024-ben egész Németország az egyik legnépszerűbb festője, a romantika stílusában alkotó, hegyeket, romokat, viharos tengereket festő Caspar David Friedrich (1774-1840) 250. születésnapját ünnepli. Az évforduló alkalmából számos kiállítást rendeznek országszerte, többek között Hamburgban (április 1-ig), Berlinben (április 19-augusztus 4-ig) és Drezdában (augusztus 24-től 2025. január 5-ig).

Caspar David Friedrich Forrás: Wikipedia/Cybershot800i. (Diff)

Friedrich ez utóbbi városban élt 40 évig, itt, a Trinitatis temetőjében található a sírja is. Szülőhelyén, Greifswaldban fesztivált rendeznek a tiszteletére (augusztus 31-től szeptember 1-ig), és három kiállítása is látható lesz a Pomerániai Állami Múzeumban (április 28-tól). A művész szívesen gyalogolt vázlatfüzetével a hóna alatt. A művész nyomdokaiba lépve a látogatók is felfedezhetik kedvelt helyszíneit, mint például a Rügen-szigetet vagy a Szász-Svájc Nemzeti Parkot.

Málta első képzőművészeti biennáléja

Málta idén tavasszal rendezi meg első képzőművészeti biennáléját. Az esemény máris feltűnést keltett a művészeti világban, 75 országból több mint 2500 alkotó jelentkezett kiállítónak. A szervezők azt ígérték, hogy több nemzetközi hírű művész is kiállít majd. A műalkotások a „fehér tengeri olajfaligetek" témakörében születnek, és a modern máltai és mediterrán identitást vizsgálják.

Valletta, Málta Forrás: Malta Tourism Authority

A kortárs művészet ősi környezetben kerül bemutatásra, sok kiállítóhely az UNESCO világörökségi listáján is szerepel. Számos helyszínt először alakítanak ki kiállítótérré, ilyen például a vallettai Nagymesteri Palota, a fegyvertár Birgu óvárosában és a gozói Ġgantija megalitikus templomait. A biennálé március 11-től május végéig lesz látható.

Európa kulturális fővárosa, Tartu

A hagyományokhoz hűen idén is három város osztozik az Európa kulturális fővárosa címen, az egyik közülük Tartu, Észtország második legnagyobb városa és a Baltikum legrégebbi városa. Első írásos emlékei 1030-ból származnak, és már kezdetekben is a kulturális élet központja volt. Itt alapították az első egyetemet, az első újságot és a nemzeti színházat. Ma is tele van koncerthelyszínekkel, kiállítótermekkel, színházakkal, múzeumokkal, a lakosság egynegyedét pedig diákok teszik ki.

Tartu, Észtország Forrás: Shutterstock/Arcady

A kultúra évében több mint 1000 rendezvényt terveznek a január 26-i nyitóünnepségtől a november 30-i záróünnepségig. A nyár remek alkalom a látogatásra, amikor a folyó menti főutcák egyike, a Vabaduse sugárút le lesz zárva az autók elől (július 6. és augusztus 11. között). Az autómentes sugárúton függőágy-labirintus, művészeti műhelyek, gyermekfoglalkozások, valamint észt és nemzetközi zenészek koncertjei várják a látogatókat. A programokról itt tájékozódhatsz bővebben.

(Forrás: The Guardian)

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.