Utazási magazin

Kiállítások, irodalmi estek helyszíneként működik tovább a várpalotai Zsinagóga

Travelo

Létrehozva: 2023.12.19.

Közösségi térként, a kultúra szentélyeként működhet tovább az egykori várpalotai zsinagóga, amelynek felújított épületét hétfőn adták át. A Veszprém-Balaton 2023 Európa Kulturális Fővárosa (EKF) projekt részeként megújult épületben hazai és külföldi kiállítások, koncertek, irodalmi estek is rendszeresen helyet kapnak majd.

A felújított, képtárként tovább működő egykori várpalotai zsinagóga az átadóünnepség napján, 2023. december 18-án Forrás: MTI/Bodnár Boglárka

A várpalotai zsidó közösség 1826-ban határozott a templom építése mellett. Nyolc éven át gyűjtöttek az építkezésre, a munkát csak 1834-ben kezdték el, a templomot 1840-ben szentelték fel. 1927-ben földrengés következtében a zsinagóga súlyosan megsérült, majd a második világháborúban egy bombatámadás súlyos károkat okozott benne és a környező épületekben. A háború után a zsidó hitközség megszűnt, az épület 1950-ben még romokban állt, később a vájáriskola ebédlője kapott benne helyet. Az 1980-as évektől Várpalota egyik jelentős festőművésze előtt tisztelegve Nagy Gyula Galériaként üzemelt.

Az épületben hazai és külföldi kiállítások, koncertek, irodalmi estek is rendszeresen helyet kapnak majd Forrás: MTI/Bodnár Boglárka

Az épületben jövő tavaszig Pogány Gábor Benő, Munkácsy-díjas szobrászművész alkotásai láthatók. A jövő évben a város képzőművészeti gyűjteményének legértékesebb darabjaiból, többek között Matzon Frigyes szobraiból és Bíró Antal festményeiből is rendeznek itt kiállítást, írja az MTI.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek