Eddig ismeretlen nyelvet fedeztek fel egy ősi birodalom romjai között

felfedezés
PUBLIKÁLÁS: 2023. november 16. 10:25

Törökország ókori romjai között találtak régészek olyan ősi agyagtáblákat, amelyek egy mára elveszett nyelvet tártak fel. Ezt a nyelvet a Hettita Birodalom ősi fővárosában, Hattuszaszban használták, ami a Hettita Birodalom központja volt Anatólia középső részén, és ami a mai Boğazkale nevű település közelében helyezkedett el. A jól megőrzött táblák az UNESCO Világörökség részét képező helyszínen található számos hihetetlen műalkotás közé tartoznak.

A törökországi Hattuszasz Oroszlános kapuja - illusztráció Forrás: Bernard Gagnon/Wikipedia

Az elmúlt négy évtizedben a kutatók közel 30 000 egyedi agyagtáblát poroltak le, melyek legtöbbjét hettita nyelven írták. Az új kutatások azonban azt mutatják, hogy az agyagtáblák egy részét a modern ember számára korábban ismeretlen nyelven írták. Természetesen ennek a nyelvnek a jelentését és szavait nem sikerült megfejteni, de a kezdeti vizsgálat során úgy tűnik, hogy a Hettita Birodalomban használt nyelvekből ágazik el – és Kalašma néven emlegetik.

A Német Régészeti Intézet Isztambuli Osztályának kutatói megjegyezték, hogy az eddig ismeetlen nyelvet egy „kultikus rituális szöveg" felolvasásában találták meg. Daniel Schwemer professzor szerint a felfedezés nem volt váratlan.

Ezek a rituális szövegek kevéssé ismert nyelvekbe engednek betekintést, és ennek a felfedezésnek köszönhetően egy újabb nyelv került fel a listára – írja az indy100.com.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.