Több mint 30 ezer, az i.sz. negyedik századból származó nagy méretű bronzérmére bukkant egy búvár Szardínia partjainál. Az olasz kulturális minisztérium szerint a rendkívüli leletanyag alapján valószínűsíthető, hogy a közelben egy hajóroncs fekszik, írja a CNN.
A búvár Arzachena város közelében észlelte a fémmaradványokat. Ezekről később kiderült, hogy római bronz- és réz érmék, amelyeket később bizánci fizetőeszközként is használtak.
Súlyuk alapján az érmék teljes számát 30-50 ezer közé becsülik, és rendkívül jó állapotban vannak. Mindössze négy sérült, de ezeken is olvasható a felirat. A nyilatkozat szerint az érmék i.sz. 324 és 340 közötti időszakból származnak, és a Római Birodalom pénzverdéiben állították elő őket.
A leletanyag rávilágít annak a régészeti örökségnek a gazdagságára, amelyet a tengerfenék ma is őriz, mondta Luigi La Rocca, a régió régészeti, képzőművészeti főigazgatója.
A kulturális minisztérium szerint az a hely, ahol az érméket megtalálták – egy homokos tisztás a strand és egy tengeri füves terület között – egy hajóroncsot is őrizhet. A pénzérmék mellett afrikai és keleti eredetű amforák darabjai is előkerültek: magas, keskenynyakú római vagy görög kancsók, két fogantyúval.
„Az Arzachena vizeiben talált kincs az elmúlt évek egyik legfontosabb numizmatikai felfedezése" – mondta La Rocca, hozzátéve, hogy a régió „rendkívüli örökséggel" rendelkezik, de „nagyon törékeny is, állandóan fenyegetik a természeti jelenségek és az emberi tevékenység."