Ez most nem Egyiptom! Skóciában bukkantak 5000 éves sírkamrára

ásatás
PUBLIKÁLÁS: 2023. október 25. 13:38
Ha sírkamrák feltárásáról hall az ember, általában Egyiptomhoz köti a felfedezést. Fáraókat, különböző istenségeket, mumifikált macskákat képzel maga elé. Most azonban Skóciában bukkantak rá egy 5000 éves sírkamrára. Íme az érdekes feltárás részletei.

A régészek egy hihetetlenül ritka, 5000 éves sír romjait tárták fel a skóciai Orkney-szigeteken – adta hírül a BBC.

A neolitikus lelőhely nagy részét viktoriánus régiségbúvárok pusztították el 127 évvel ezelőtt. A National Museums Scotland (NMS) és a Cardiff University szakértői most újra felfedezték a sírt, amely egy 7 méter hosszú folyosóból, egy központi kőkamrából, illetve hat kisebb sírból áll.

A régészek 14 férfi, nő és gyermek csontvázát találták a helyszínen, az emberi maradványok mellett más leletekre is bukkantak, köztük kerámiára, kőszerszámokra és csontból készült dísztűkre.

Dr. Anderson-Whymark, az ásatások vezetője elmondta: „Ez egy rendkívül izgalmas felfedezés. Az Orkney-szigetek régészeti szempontból gazdagok, de soha nem számítottunk arra, hogy ekkora sírt találunk egy ilyen kis méretű ásatáson."

A régészek szerint elképesztően ritkának számít, hogy ennyi jó állapotú emberi maradvány megmaradt egy helyen, különösen azért, mert az évek során a sír köveiből sokat elhordtak, és építőanyagként használták fel. Ezeknek a leleteknek a további vizsgálatával új betekintést kapunk a korabeli emberek mindennapi életébe.

A borítókép illusztráció, forrása: Shutterstock/Rphstock

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.