A Természetvédelmi Őrszolgálat munkatársai a Tisza folyó ökológiai állapotának vizsgálatkor a folyóban egy eddig csak háziállatként tartott kedvencre, nevezetesen egy mississippi tarajosteknősre bukkant, amit a páncélja középvonalán húzódó taréj szerű kiemelkedésekről lehet megismerni. Ezt az állatfajt természetes környezetben még nem figyelte meg senki a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság működési területén, ami azt jelenti, hogy új faj került a vadon előforduló élőlények sorába – olvasható a hnp.hu oldalán.
Az említett idegenhonos teknősfajok Észak-Amerikából kerültek Európába és azt követően hamarosan elterjedt házikedvenccé váltak. Még nem lehet tudni, hogy a telet átvészelik-e nálunk, de aggasztó tény, hogy észak-Olaszországban már szaporodó egyedeit dokumentálták. Hogy milyen hatást gyakorol a faj hazai fauna képviselőire, az ökoszisztémára, illetve szaporodásra, invázióra képes e a faj, ezek mind megválaszolandó kérdések.
Ez a példa is alátámasztja és fontos tudatosítani, hogy megunt házi kedvenceinket (legyen az a növények -, vagy az állatok országának képviselője) semmiképpen sem szabad az ember felügyelete alól kiengedni. Egyrészt nem tudható, hogy életben marad-e, tehát állatkínzás is elkövethető, másrészt a kivadult állatok hazai életközösségre gyakorolt hatása sok esetben hatalmas kockázattal és beláthatatlan következményekkel jár. Tartásuk során fokozott figyelemmel kell lenni a szökés kockázatára is. Ökológiai katasztrófák (élőhelyvesztés, táplálék konkurencia, kihalás, stb.) alakultak ki ilyen felelőtlen hozzáállás következménye képpen.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.