Amikor képpé válik a beszélgetésünk a mesterséges intelligenciával

mesterséges intelligencia
PUBLIKÁLÁS: 2023. július 10. 13:00

Megnyílt Budapest első immerzív, digitális művészeti kiállítóhelye, és nem is akármilyen otthont kapott, mint a pár éve megújult Párisi udvarban. Az újmédiumokat felvonultató galéria első tárlata a szakralitás és a digitális művészet kapcsolatát helyezi a fókuszba.

Cinema Mystica Forrás: Cinema Mystica/Facebook

A Cinema Mystica elnevezésű művészeti projekt félévente tervezi váltogatni a kiállításokat, a hazai és kelet-közép-európai térség újmédia alkotói egyaránt szerepelni fognak a programban.

Az új galéria első tárlatán digitális alkotások, immerzív vetített terek, 3D nyomtatott szobrok, interaktív élmények és rövidfilmek várják a látogatókat. A több mint 20 interaktív egyedi installáció 1200 négyzetméteren, 10 teremben kapott helyet, a művészek között hazai és külföldi alkotók egyaránt szerepelnek.

A művészek többsége a Global Illumination alkotói közösség tagjai közül kerültek ki.

A munkák arra keresik a választ, hogy lehet-e a digitális művészet vízionárius, közvetíthet-e szakrális tartalmakat,

a technológia válhat-e alázatossá egy magasabb rendű cél érdekében, valamint hogyan alkalmazható a mesterséges intelligencia a transzformatív tartalmak gyártásban.

Az immerzió a belemerülést fejezi ki. Ez a kiállítás tekintetében bejárható vagy körbejárható tereket, objektumokat és ezek sorozatát jelenti, ahol a képi- és a hangélmény háromdimenzióban érhető el. Ennek köszönhetően a néző a műalkotás aktív vagy passzív részesévé válik, átlépve a klasszikus művészet által évezredek óta meghúzott határokat.

A bemutatóhoz 85 darab projektort, 5 kilométer kábelt, csúcstechnológiájú médiaszervereket, érzékelőket és speciális hangszórókat, rezonátorokat használtak fel – mondta el Vigh Dávid, a kiállítóhely művészeti vezetője és a kiállítás kurátora. A legkomplexebb installációban, a The Gardenben 17 projektor vetíti a teret, infravörös kamerák szolgálnak szenzorként, a padló interaktív, a tér közepén pedig egy ledes fényinstalláció, egy életfa található.

A kurátor kiemelte még az Aedan című, ChatGPT alapú, interaktív multimédiás installációt, amely a mesterséges intelligencia és az emberi kreativitás interakcióját járja körbe, és belépve a szobor érzékelő zónájába, egy mikrofonon keresztül bármit lehet kérdezni az entitástól.

- emelte ki Vigh Dávid.

A kiállítók között van ABDFX, AuralEye, Zemba Ákos, Blase Clark, Katona Kati, Krizanic Antonin, Zeke Ádám, Fóris-Ferenci Gábor, Mátis András, NAAVI, Szatmári György Dure, Nagy Kála, Polonyi András AXA és Fekete Máté – írja az MTI.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.