Egy csöppnyi Riviéra a Szabadság téren: Az Adria-palota története

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2023. május 01. 08:11
Kagylók, vasmacskák, delfinek és hajóorrok: ha az ehhez hasonló szobrászati elemeket valamelyik óceánparti ország, mondjuk Portugália egyik épületén látnánk, nem lepődnénk meg olyan nagyon. De mit keresnek ezek a tengerhez és hajózáshoz köthető motívumok a Szabadság téren?

Ha jól ismerjük a magyar történelmet, akkor már talán sejthetjük is a választ. A Budapesten igazán különlegesnek számító Adria-palota - már a nevétől is szinte érezzzük a sós tengeri levegő illatát -, abból az időszakból származik, amikor hazánk tengeri hatalomnak számított. A Szabadság tér 16. szám alatt álló, négyemeletes, historizáló (neobarokk) stílusú épületet a Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Részvénytársaság húzta fel 1900 és 1902 között.

Az Adria palota jelenleg felújítás alatt áll Forrás: Travelo

Ez a 1881-1920 között létező vállalat a palota építésének idején, bő tíz éven keresztül nyereségesen működött. A több mint harminc hajóból álló, a mai horvátországi Rijeka, akkori nevén Fiume városában állomásozó flottája Angliába és Brazíliába is szállított árukat, Amerikába pedig kivándorlókat.

Sőt, Fiuméből indult a Titanic 750 utasát megmentő Carpathia hajó is - olvasható Kordos Szabolcs Egy város titkai című könyvében, amelyben sok ehhez hasonló szórakoztató érdekességeket tudhatunk meg Budapest épületeiről.

Az állam akkoriban nem sajnálta a pénzt a magyar tengeri kereskedelmi ambíciók megvalósítására, a cél pedig a konkurens Trieszt kikötőjének lenyomása volt. Hogy a pénz nem számított, az jól látszik a vállalat székházának szánt Adria-palotán is.

A részvénytársaság a mai Szabó Ervin könyvtárnak helyet adó Wenckheim Frigyes palota tervezőjét, Meinig Artúrt bízta meg az épület tervezésével. A félemeleten kaptak helyet a vállalat irodái, a földszinten üzletek, a felsőbb emeleteken pedig bérbe adható lakások biztosították a fenntartáshoz szükséges bevételt.

Ahogy az egy tengerészpalotához illik, Meinig Artúr a tengerhez és a hajózáshoz kötődő szobrászati díszekkel látta el az épület homlokzatát. A főbejárat fölött hajókötelekből, láncokból és vasmacskákból álló dekoráció látható, a Jungfer Gyula által tervezett kapu kovácsoltvas rácsán pedig reneszánsz delfinábrázolásokra emlékeztető figurák jelennek meg. Az első emeleti sarokerkélyeket hajóorrok tartják, az őket körülvevő evezők és hajókötelek mellett ismét megjelennek a delfinek.

Az oromzatban hasonló hajóorrot láthatunk, ezt azonban az evezők és kötelek mellett hullámok és voluták is körülveszik, fölötte pedig az Adria Magyar Királyi Tengerhajózási Rt. címere díszeleg. A homlokzatokon több helyen megfigyelhetünk kagyló- és szigonymotívumokat, a főhomlokzaton pedig emberalakok testesítik meg a földrészeket, Európát, Afrikát, Ázsiát és Amerikát.

Az épület belső terei ugyanolyan impozánsak, mint a főhomlokzat. A díszlépcsőház eleganciáját márványburkolata és gipszstukkós díszítése mellett az első emeleti, tengeri mitológiai jeleneteket ábrázoló mennyezetfreskó adja. A belső terekben selyemtapéták, velencei tükrök és márványkandallók hirdették a magyar tengeri flotta nagyságát.

A belvárosi központban hivatalnokok százai dolgoztak éveken keresztül, majd az első világháború után az Adria Rt.-ből olasz vállalat lett, a székházba pedig több cég és lakó is beköltözött. Az épület nevéhez illő módon utazási irodák nyitottak itt irodát, a földszinten pedig a Pesti Magyar Keresekedelmi Bank kapott helyet.

A 2000-es évektől kezdve a korábban irodának használt terek üresen álltak, így alkalom nyílt filmek forgatására, a palota reprezentatív termei számos hollywoodi produkcióban megjelennek, mint például A kém, a Bel Ami - A szépfiú vagy a Die Hard 5. című filmekben.

A főhomlokzat jelenleg fel van állványozva, így ha élőben szeretnénk látni az említett szobrászati díszeket, egyelőre várnunk kell. De a felújítás előtt számos fotós megörökítette az impozáns belső tereket, így a régi, patinás állapotában is fennmarad az épület az utókornak.

Forrás: Kordos Szabolcs: Egy város titkai (2022), PestBuda, címlapkép forrása: Shutterstock

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.