Az eltemetett városi patakok példáját Budapesten is megtaláljuk. A Nagykovácsi közelében eredő Ördögárok egy időben szabadon kanyargott a Tabán házai között, a keresztutcáknál még kis hidak is magasodtak fölötte.
Mivel szennyvízelvezetőként is funkcionált, a 19. századra már rettenetesen büdös és koszos volt, és időnként ki is öntött, így a fertőzések terjedésének megakadályozása érdekében 1872-ben elkezdték befedni. Bár arról egyelőre nincsenek hírek, hogy az Ördögárok vizét a felszínre hoznák, más nagyvárosokban bőven találni ilyenre példát (angolul daylightingnak nevezik a gyakorlatot - a szerk.).
Párizs házai között például a Bièvre nevű patak folydogált egykor, amely Gare Austerlitz közelében csatlakozott a Szajnához. Az 1800-as években Victor Hugo idilli városi oázisként írta le; vizéről úgy tartották, hogy varázsereje van. De miután vízimalmok, tímárok és cipészek települtek a környékére, a 19. század közepére annyira szennyezetté vált, hogy jobbnak látták eltemetni. A város átalakításával elkezdték fokozatosan befedni, mígnem 1912-ben teljesen eltűnt Párizsból.
Miután több a helyreállítására tett kísérlet is kudarcot vallott, 2020-ban a párizsi városi tanács bejelentette, hogy a felszínre hozzák a láthatatlan patakot. A céljuk mindezzel, hogy visszahozzák a természetet a városba, növeljék a zöldfelületeket, és hűtsék a levegőt. A víztestek a hő elnyelésével mérsékelhetik a hősziget-hatást, de a felesleges esővíz elszállításával az áradásokat is segíthetnek megelőzni.
A Bièvre nem az egyetlen láthatatlan folyó, amely a reneszánszát éli. Lassan ugyan, de a világ minden táján zajlik az eltemetett vizek napvilágra hozatala. 2014-ben az Új-Zélandi Auckland felnyitotta a Fairburn és a Parahiku patakokat. Az angliai Sheffield 2016-ban avatta fel a Porter Brook folyót, és az elmúlt évtizedben a New York állambeli Yonkers városa is felfedte az 1920-as években a föld alá száműzött Saw Millt. Madrid, Manchester és New York City is hasonló helyreállítási projekteket fontolgat.
E városi folyók többsége a 19. és a 20. század eleji urbanizáció során került a föld alá. Ahogy a vízminőség romlott, úgy terelték fokozatosan föld alatti átereszekbe, vagy pedig csatornákba a vizüket, hogy megakadályozzák az áradásokat. De jó részüket a mai technológia és mérnöki tudomány birtokában már felesleges a föld alatt tartani, a városok pedig kezdik felismerni, hogy a láthatatlan folyók megnyitása segíthet az éghajlatváltozáshoz való alkalmazkodásban is.
Ahogy egyre gyakoribbá válnak a heves esőzések, a városok egyre jobban ki vannak téve a hirtelen áradásoknak. Sheffieldben, ahol az elmúlt években több áteresz is beomlott, a Porter Brook feltárása elsősorban árvízvédelmi projekt volt. Ez pedig annyira jól sikerült, hogy a Sheaf és Porter folyók tisztítása és rehabilitációja már szintén folyamatban van.
Bár a koncepció sokaknak újdonságként hathat, Svájcban már annyira bevett gyakorlat, hogy Bachkonzept, avagy „patak koncepció" néven törvénybe is iktatták. A folyók feltárásával elsősorban azt szeretnék megakadályozni, hogy a tiszta víz a szennyvízzel keveredjen.
Zürich a mai napig mintegy 15 kilométernyi patakot tárt fel, amelyek átfolynak a városon, és a Zürichi-tóba vagy a Limmat és Glatt-folyókba ömlenek. A tiszta víz folyókba vezetése (a szennyvízcsatornák helyett) felfrissíti a várost, javítja az emberek életminőségét, és hatékonyabbá teszi a vízkezelést is, mivel csökkenti a szennyvíztisztítás költségeit.
Az Egyesült Királyságban az átereszek lassan elérik a 200 éves kort, és kezdenek leépülni – mondja Adam Broadhead, egy daylighting projektekkel foglalkozó cég, az Arup kutatója a Time Out cikkében. Ha eltömődnek, a karbantartás is terhet jelent, újbóli megnyitásuk viszont enyhíti az árvízkockázatot.
Az egyik legnagyobb és legjelentősebb visszanyert városi patak a 2005-ben feltárt Cheonggyecheon Szöulban, amelynek egy egész városnegyed újjáéledését tulajdonítják. Az egykori autópálya helyén most ismét patak csordogál, a környékén lévő parkba pedig szívesen járnak az emberek sétálni, piknikezni vagy egy munka utáni italra.
Bár Broadhead szerint a Cheonggyecheon nem igazi daylighting (a folyó még mindig átereszekben folyik a föld alatt, és a vizet fel kell szivattyúzni), elismeri, hogy a koreaiak jó munkát végeztek a koncepció népszerűsítése terén. „Nagyon jó példa a kulturális daylightingra, mivel ez az egyik legismertebb példa, és segít felhívni a figyelmet a gyakorlatra" – mondja.
Broadhead jelenleg a londoni Branch Hill-tó megnyitásán dolgozik, ami reményei szerint felkelti majd az emberek érdeklődését a közeli láthatatlan Westbourne-folyó iránt is. Azt reméli, hogy egy magot vet el, és a jövő nemzedékeket arra inspirálja, hogy minél több folyót megnyissanak.
Forrás: Time Out, Turista Magazin, egykor.hu
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.