A budai villa, ahonnan a magyarországi zsidóság deportálását irányították

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2023. május 30. 13:33
Emlékeztek, hogy nemrég a figyelmetekbe ajánlottunk egy izgalmas kalandsétát, ami téren és időn át kalauzolt végig minket a budai oldal legszebb részein? Ezen az Időfutár Kalandsétán fotóztuk le az Apostol utca egyik szép épületét, ami egyben a legismertebb is.

Első ránézésre nem is gondolná az ember, hogy történelmileg micsoda titkokat rejt. A kalandséta megálmodóinak útikönyve szerint "történetében találkozik többek között a városligeti Vajdahunyad vára, a Szent István park körüli építészet, Újpest fénykora, és a XX. századi magyar történelem legsötétebb időszaka."

Forrás: Travelo.hu

A telket, amin a mai Neuschloss-villa áll, 1891-ben vásárolta meg egy jól menő faipari vállalkozó, Neuschloss Ödön. Neuschlossék családi cége rengeteg budapesti építkezéshez szállította a faanyagot a 19. század végén. Ők húzták fel például az eredetileg fából készült Vajdahunyad várát is, valamint a Millenniumi Világkiállítás több épületét.

Így kerültek kapcsolatba a várat is tervező Alpár Ignáccal, aki aztán elvállalta, hogy megtervezi a család otthonául szolgáló házat az Apostol utca 13-as szám alatt. Az épület 1898-ra készült el. A családfő 1904-ben halt meg, és "ingatlanát tüdőbajos munkások gyógyítására szolgáló szanatórium létesítésének céljaira hagyományozta" - áll az okiratokban. A Főváros megkapta az épületet, de aztán el is adta, és bár a befolyó pénzt a szanatórium számára elkülönítették, az végül nem épült meg.

A következő jelentős lakó Aschner Lipót volt, aki 1934-től tíz éven keresztül birtokolta a villát. Aschner több szállal is kötődött Újpesthez. Rengeteg munkahelyet teremtett a környéken, adományozott és jóléti intézkedéseket vezetett be. Érdekesség, hogy az ő nevéhez fűződik többek között a Tungsram -vállalat, amit az általa vezetett Egyesült Izzólámpa és Villamossági Rt-ből hozott létre.

Forrás: Travelo.hu

De hiába volt Aschner a gazdasági élet jelentős alakja, 1944. március 19-én, Magyarország náci megszállásának első napján több más jelentős zsidó vállalkozóval együtt elhurcolta a Gestapo. Miután Aschnert elvitték, a villába azonnal beköltözött Adolf Eichmann SS-tiszt, hogy innen irányítsa a magyarországi zsidóság deportálását.

A vállalkozót végül 72 évesen sikerült kiszabadítani a fogságból; a Tungsram hatalmas váltságdíjat fizetett ki érte. A férfi külföldön maradhatott volna, de inkább hazatért, és bár a gyárat államosították, ügyvezető maradhatott. Egészen a haláláig, 1952-ig, szinte minden nap megjelent a munkahelyén. A villa ma nincs a legszebb állapotban kívülről, több kődísze is leszakadt már, de bent szépen helyrehozták és több vállalkozás bázisaként működik. Érdemes megcsodálni ha arra jártok.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.