A titkos imaháztól az art deco orfeumig: Városi séta Budapesten

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2023. március 11. 13:40
Európa talán az egyetlen kontinens, ahol a sétálós városnézésnek létjogosultsága van. Fővárosunk pedig az a város, ahol ha két kilométert gyaloglunk, órákig is tarthat, annyi a látnivaló. Ez a program semmibe sem kerül, csak tudjuk, mire érdemes felfigyelni!

Egy fiatal férfi és egy fiatal nő 2013-ben gondolt egy nagyot, és városiséta-szervező céget alapított. Ez az egyik közös pont közöttük, de ahogy ők maguk is elismerik, az ő kapcsolatukban mindig „hárman vannak": ők ketten és a város. Na és ma már a közös kislányuk! Tartson Koniorczyk Borbálával és Merker Dáviddal: ismerje meg jobban Budapestet!

Koniorczyk Borbála és Merker Dávid Forrás: Koniorczyk Borbála és Merker Dávid

Ma a város közepe

A saját otthonunkat megismerni legalább akkora kihívás, mint külföldre utazni, és élvezni az építészeti látnivalókat, megismerni a különböző történeteket. Ön mit tud a Szabadság térről?

"A kupola formájú zöld terület a város egyik meghatározó helye, ám ellentétben a Hősök terével vagy a szomszédban található Kossuth térrel, nem reprezentációra, felvonulásokra vagy katonai parádékra tervezték. Valójában a Szabadság tér véletlenül lett ez a kellemes, parkos, platánfákkal árnyékolt oázis Budapest szívében." – magyarázza Dávid.

S valóban a 19. század végéig ez a hely a város széle volt, a rettegett katonai laktanyával. Ezt még II. József építtette, Hild József építész itt szerezte első gyakorlati tapasztalatait. A Neugebäude komor történetében egyetlen eseményt jegyeztek fel, ami nagyszerű lehetett: 1830 és 1840 között az udvarán gyakran rendeztek az ókori Rómát idéző kocsiversenyeket.

A Szabadság tér véletlenül lett ez a kellemes, parkos, platánfákkal árnyékolt oázis Budapest szívében Forrás: Koniorczyk Borbála és Merker Dávid

1849-ben azonban – mivel itt végezték ki Batthyányi Lajos miniszterelnököt és kétszáz rabtársát, a hely kerülendő lett és átkozott. Az épületet végül 1897-ben bontották le, mert körbenőtte a város, de sétatér részt hagytak azért bőven, ezt élvezhetjük ma mi is.

Ez itt Itália?

A Szabadság tértől alig tíz perc sétára egy igazán eldugott kincsre bukkanhatunk, ami egy kapualjon átjutva azt a látszatot is keltheti, hogy egy másik országba csöppentünk!

A VII. kerület bérházai közötti rjetőző málladozó homlokzatú földszintes épület kapui mögött egy másik világ rejtőzik Forrás: Koniorczyk Borbála, Merker Dávid

"Ha átkelünk Terézvároson, a Nagymező utcáról a Dessewffy utcán a magas bérházak között az talán még feltűnő, hogy egy nagyon alacsony házat látunk a tűzfalak között" – mutatja Bori. "A málladozó, földszintes épület kapuja mögött egy másik világ rejtőzik. Valaha istálló volt, ezt vette meg egy ortodox zsidó közösség, hogy imaházzá építse. A 19. század végén a hordárok, a vörös sapkás emberek vitték-hozták az árut és a híreket. Az ő imaépületek lett az átalakított istálló, ahol bőségesen jutott hely szabadtéri szertartásokra, elvonulásra, de közösségi életre is. Bár 1926-ban eladták, ma is imaház működik itt, teljesen elrejtve a világ szeme elől."

Forrás: Koniorczyk Borbála, Merker Dávid

Vagy Párizs?

A főváros egyik legszebb épületét egy miskolci születésű, Párizst és Amerikát is megjárt nagyvilági szerencselovag polgárának köszönhetjük, Friedmann Adolfnak.

"Ő álmodta meg a Parisiana Orfeumot. Így nem ugrik be, melyik épületről lehet szó?" – kérdezi Dávid. "Ma ez az Új Színház épülete! Az Andrássy út mellett felhúzott orfeum megnyitására régen vártak a fővárosiak, persze nem mindenki. Az orfeum megnyitása a tűzvédelmi és építészeti aggályok mellett azért is húzódott el, mert Friedmann hiába kérte az építési engedélyt a felesége, Schwarz Amália nevére, a leendő szomszédok pontosan tudták, ki érkezik a város egyik legnagyobb presztizsű környékére..."

Parisiana Orfeum Forrás: Koniorczyk Borbála, Merker Dávid

A gyönyörű, Lajtai Béla art deco-ba hajló épület már több mint száz éve gyönyörűsége a Paulay Ede utcának. A szecesszió geometrikus irányzata, a márványhomlokzaton csillogó aranynégyzetek, a kék üvegberakások és az egzotikus közel-keleti figurák – nézzük csak meg őket! – majmok és kókuszdiók, mind látványos elemei lettek a háznak. Az orfeum így lett a modern építészet és a századforduló határköve.

Lajta a korát megelőzően már ekkor az art deco stílust előlegezi meg, amely igazából 1925-ben robbant be a köztudatba a Párizsi Iparművészeti Világkiállításon. Ennek fényében a Parisianát Európában, de talán világviszonylatban is az első art deco épületként is értékelik. Persze Friedmann hamar keveredett botrányba – nem tudta kifizetni hitelezőit, így 1912-ben már Táncpalota néven ismerték a helyet, a második világháború alatt az épület a Nemzeti Színház kamaraszínháza volt, napjainkban pedig az ÚjSzínháznak ad helyet.

Forrás: Fanny Magazin

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.