A Balaton sokáig úgy élt az emberek tudatában, hogy a tó parti strandolás és üdülés élményét nyújtja csak, mint bármely hagyományos üdülőhely. A tó tükrét csak a vitorlások hasították, a strandokon bérelhető vízibiciklik voltak az egyedüli alternatíva azoknak, akik nem a szél erejét használva, szörffel vagy vitorlással vágtak neki a tónak. A kerékpározás robbanásszerű elterjedésével jelent meg az aktív turizmus térképén a Balaton is, hiszen a tó körbetekerése népszerű hétvégi programmá vált. Az evezős vízi sportok csak lassabban terjedtek el a Balaton környékén, ami főleg az infrastruktúra hiányának volt köszönhető.
A köztudatban a vízitúrázás főleg a Dunán vagy a Tiszán űzött, alacsony költségvetésű szabadidő-eltöltési formaként szerepelt, ahol az ár-érték arány miatt azt is elfogadták a résztvevők, hogy alacsony vagy akár semmilyen szolgáltatást sem kapnak, a folyóparton sátraznak, nomád körülmények között. Ezt a szemléletet nem lehetett átültetni a hagyományos balatoni körülmények közé, hiszen a Balatonra érkezők évről évre magasabb szolgáltatási színvonalú lehetőségeket keresnek. Éppen ezért a tűzte ki a Magyar Vitorlás Szövetség és a Magyar Kajak-Kenu Szövetség, Balatonfüred és Keszthely városának konzorciuma, hogy a Balaton hagyományos turisztikai fejlesztésével párhuzamosan a víziturisztikai infrastruktúrát is fejleszteni fogják. A cél az volt, hogy a Balaton vizén egyre többen tölthessék aktívan szabadidejüket, környezettudatos, látványos vízitúrák során bejárva a Balaton szemet gyönyörködtető világát. A projekt keretében több vízitúra megállóhely épült vagy újult már meg, az ősszel elkészült, balatonfüredi Kékszalagport mellett a legfrissebb fejlesztések egyike a keszthelyi Libás strandon megépült Vízitúra Központ.
A Balaton tájai teljesen más arcukat mutatják kajakból, kenuból vagy éppen egy SUP-deszkáról szemlélve. Idén már nem csak Siófokon, Zamárdiban, Balatonszemesen, Fonyódon, Tihanyban és Balatonfüreden találunk egységes arculatú, színvonalas, bérelhető felszerelésekkel ellátott kajak-kenu pontot, hanem a családias hangulatú, keszthelyi Libás strandon is.
A város legfiatalabb strandja egy magas színvonalú szolgáltatásokat nyújtó vitorláskikötő mellett található. A családok főleg azért választják ezt a strandot, mert árnyas fák alatt hűsölhetnek és játszóteret is találnak a strandfoci, röplabda pálya és ping-pong asztalok mellett. A gyermekek számára is biztonságos strandon a víz nagyon tiszta, lassan mélyül, a talaj kemény és homokos. A Kék Hullám minősítési rendszerben a Libás strand az idén is az ötcsillagos, azaz a legjobb minősítést kapta.
Mostantól a strandolás mellett vízitúrákra is indulhatunk innen: kajakot, kenut, SUP-ot vagy épp sárkányhajót bérelve felfedezhetjük a Balaton nyugati medencéjét, de egészen a Zala torkolatáig vagy épp a balatonberényi Csicsergő-szigetig evezhetük egész napos túra keretében, vagy keleti irányban a Szent Mihály kápolnáig Vonyarcvashegyre, sőt, tovább, Balatonedericsig. Ha csak egy rövid, de látványos naplementés SUP túrára vágyunk, akkor a Libás Strandról indulva ezt is megtehetjük.
A projekt az Európai Unió és Magyarország kormánya támogatásával, a GINOP-7.1.9-17-2018-00026 pályázat keretében valósul meg.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.