Az aradi vértanúk napja 2001 óta nemzeti gyásznap. Október 6-án a magyar szabadságharc 13 honvédtábornokára és Batthyány Lajosra, az első magyar felelős kormány miniszterelnökére emlékezük, akik meghátrálás nélkül életüket adták a hazáért Aradon és Pesten. Történetüket első kézből is megismerhetjük Aradon, a Kultúrpalotában.
Ma, október 6-án reggel, katonai tiszteletadás mellett ünnepélyesen felvonták, majd félárbócra engedték a nemzeti lobogót az Országház előtti Kossuth Lajos téren. A nemzeti lobogó felvonását a Himnusz, majd félárbócra eresztését a Szózat hangjai kíséretében a 32. Nemzeti Honvéd Díszegység katonái végezték. A ceremónián közreműködött a Magyar Honvédség Központi Zenekara, a Nemzeti Lovas Díszegység és a Honvéd Huszár Díszegység is.
A kegyelet kifejezéseként Magyarország lobogója egész nap félárbócon marad a nemzeti gyásznapon, amelyen az 1848-1849-es szabadságharc leverését követő kegyetlen megtorlásra, gróf Batthyány Lajos volt miniszterelnök, valamint a honvédsereg önálló seregtestet vezénylő főtisztjeinek perére, majd elítélésére és kivégzésére emlékezünk.
Ha nem csak könyvekből, régi iskolai emlékeinkből idéznénk fel az emléküket, akkor lehetőségünk van Aradra is ellátogatni, ahol a Kultúrpalotában kézzel fogható közelségbe kerülhetünk az életükkel. Az Aradi Ereklyemúzeumot, melyet hivatalosan 1893. március 15-én, félhivatalosan 1892. október 6-án nyitottak meg, a Kölcsey Egyesület hozta létre. Az állandó tárlat a Kultúrpalota megépítése után költözött annak második emeletére – és itt találta meg önálló múzeumépületét – idézte fel Fekete Károly, az aradi Kölcsey Egyesület alelnöke.
A kiállításon megtekinthető számos olyan tárgy – fegyverek és katonai felszerelések, egyenruhák, zászlók, numizmatikai és képzőművészeti anyagok, valamint a 1848/49-es forradalom és szabadságharc tárgyi emlékei – melyek egykor a 13 aradi vértanúhoz és korukhoz tartozott.
Az eredeti múzeumban őrzött 16 ezer oldalnyi dokumentumot – plakátokat és aprónyomtatványokat, könyveket, kéziratokat és fotókat, körülbelül egy évtizeddel ezelőtt a Hadtörténeti Intézet és Múzeum, valamint a szegedi Móra Ferenc Múzeum digitalizálta egy határon átnyúló projekt keretében - olvasható a Magyarmuzeumok.hu cikkében.
A budapesti Nemzeti Múzeum valamint a Hadtörténeti Intézet és Múzeum 1848-49-es gyűjteménye után az aradit tekintik a korszak legjelentősebb gyűjteményének.
A gyűjtemény szépen lassan országos hírnévre tett szert, és „Szabadságharcos Emléktárgyak Országos Múzeuma" néven az egyik legjelentősebb magyarországi szakgyűjtemény lett. A gyűjteménybe kerültek – országos gyűjtés által is – többek között Damjanich, Kossuth, Bem és Görgei relikviái, valamint sok egyedi és típustárgy.
A vértanúk emléktárgyait külön-külön tárolókban őrzik a kiállításon, ahogyan Kossuth Lajos tulajdonait is. Fekete Károly szerint az utóbbiak közül az egyik legérdekesebb egy sétabot, amely valójában egy méretes pisztoly. különleges darab még az a díszmagyar is, amelyet Vasvári Fejér Elek viselt Kossuth temetésén, és kifejezetten erre az alkalomra csináltatta.
Szomorú, de igaz, hogy a vértanúk holttestei közül, ismeretlenek többet is megvásároltak a hóhértól 1849. október 6. után, vagy éppen kilopták őket a bitófák tövében ásott sírokból.
De egyes helyekről, az 1932-es ásatások során előkerültek olyan ruhadarabok is, mint Dessewffy Arisztid csizmatalpa és sarkantyúja, amelyet a múzeum egy üvegdobozban őriz, illetve Vécsey Károly tábornok feszülete és kendője, melyet a kezében tartott a felakasztásakor. Kiss Ernő golyó általi halált halt, azonban nem sikerült elsőre lelőni, így a kiállított mellényének jobb vállán pontosan látni, hogy hol súrolta az első golyó.
A gyűjtemény háborítatlanul a helyén maradt még a két világháború alatt is, sőt még a szocializmus térhódítását is többé-kevésbé töretlenül túlélte. De a Ceaucescu-diktatúra alatt raktárak mélyére száműzték gyakorlatilag az egész kiállítási anyagot.
A gyűjtemény csak 1990 után kezdett újra publikussá válni. 1999-ben még film is született róla Magyar Golgota címmel. A 26 perces film, amit a YouTube-on meg is lehet nézni, bepillantást engedett a gyűjtemény titkaiba. Így, ha a közeljövőben nem is tudunk ellátogatni Aradra, a filmet érdemes megtekinteni.
A mai nap, október 6-án 16 órakor kezdődnek a megemlékezési programok. Először a Vesztőhelyen lesz tisztelgés és koszorúzás, majd szentmise az Arad-belvárosi római katolikus templomban, utána 18:30-tól felvonulás a templomtól a Szabadság-szoborig, ott koszorúzás, este 20 órától pedig fáklyás felvonulás - olvasható a Facebook-esemény oldalán.
Források: Delmagyar.hu; Ogyk.hu; Magyarmuzeumok.hu