Itt a tavasz: Mutatjuk a legromantikusabb hazai angolkerteket

Vácrátót
PUBLIKÁLÁS: 2022. március 12. 08:03
Egy tipikus angolkert vadregényes, romantikus, talán egy picit szentimentális is lehet. A túlzó érzéseket célozza meg: az élvezetet, a csodálatot, az áhitatot, vagy éppen az elmúlás szomorúságát. Mesterséges, épített romok próbálnak hatni a képzeletre, mint például egy mű omladozó gótikus templom, amelyek lépcsőin víz csörgedezik. 

Egy angolkert mégis valahol a természetességre is törekszik: a fák nincsenek geometrikus formájúra nyírva, mint a francia vagy barokk kertekben, hanem úgy nőnek, ahogy természetben, spontán, csoportokban, ligetekben a patakok és a tavak körül. Ez a kertépítészeti stílus Magyarországon is divat volt a 18. században, és fenn is maradt néhány szép példája. Mutatjuk, hova menjetek, ha valódi angolkertben kirándlnátok.

Tatai angolkert

A hazai angolkertek közül a legrégebbi és egyben a legnépszerűbb az Eszterházy család XVIII. században épített, természeti és építészeti kincsekkel teli parkja, a Tatai angolkert. Itt valóban minden megvan, amit a romantikus képzelet kíván.

Tatai műrom Forrás: KovacsDaniel/Wikimedia Commons

A parkhoz vezető út mentén már két vérszomjas griff szobra által határolt kapun kell belépnünk a parkba, ahol fahidakkal, vízesésekkel, egy Pokol elnevezésű műbarlanggal is találkozunk. A meleg nyári időben hűsölhetünk a grottában, vagy magunkba szívhatjuk az omladozó gótikus templom romjai között csörgedező vízesés illatát. A Távol-Kelet egzotikus világát egy nyolcszögletű, vakolatlan és durva felületű török mecset idézi fel.

Csákvári egykori Esterházy-kastély amgolkertje

Az Esterházyak nevéhez fűződik a csákvári angolkert is, ami a barokk stílusú főúri rezidencia körül épült a XVIII. század második felében. Akkoriban közel 400 féle fát ültettek el; ezek közül a mediterrán fenyők, egy 200 éves platánfa és a gesztenyefák még ma is láthatók. A család a kor akkori ízlésének megfelelő kerti építményeket építtetett, de ezeknek nagy része nem maradt fenn, és már csak Pietro Rivetti olasz festő képeiből ismerjük. Így ha meglátogatjuk a parkot, nem fogjuk látni a kínai házat, az egyiptomi piramist, Apolló templomát, és az angol-gót stílusú hollandi házat sem.

Csákvári Eszterházy-kastély Forrás: Thaler/Wikimedia Commons

De megcsodálhatjuk az úgynevezett török építményt, amit korábban vadászkápolnaként használtak és ezért jó állapotban maradt fenn, valamint néhány rekonstrukciót. A kastélypark és a kerti építmények a mai napig felújítás alatt vannak, és már elkészült a Szentháromság szobor, a Napóra, és a Pokol-Mennyország elnevezésű műbarlang is, aminek a tetejére fel is lehet mászni egy lépcsőn.

Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kert

Christian Cay Lorenz Hirschfeld (1742 -1792) német filozófus, az angolkertek teoretikusa szerint akkor jó egy kert, ha megmozgatja a lelket. A kerttervezőnek arra kell törekednie, hogy a különböző hangulatú részletekkel az élvezet, a boldogság, a szomorúság, a csodálat, a lenyűgöző nagyság, az áhítat, a vadság, a meglepetés, a tisztelet, a nyugalom és a béke érzéseit váltsa ki a látogatóban.

Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót Forrás: Nemzeti Botanikus Kert, Vácrátót/Facebook

Ezen elvek mentén készült a Vácrátóti botanikus kert is, ahol különleges alakú és változatos lombszínű fákat ültettek egymás mellé, köztük tornyos tölgyeket, szomorú gyertyánokat és vérbükkököket. A növények mellett kanyargós kerti utak, három teljesen különböző karakterű tó, kisebb-nagyobb szigetek, hidak, egy sziklamagason emelkedő filagória, egy sziklaalagút és egy vízimalom, végül pedig egy a gótika korszakát idéző műrom teszik vadregényessé a parkot.

Alcsúti Arborétum

Az Alcsútdobozi Arborétum kertjét József nádor telepítette a kastélya körül az 1820-as években. Ritka növényekben gazdagsága miatt az elsők közé tartozott az egész birodalomban. Bár a Pollach Mihály tervezte klasszicista kastélyra már csak a timpanonos főhomlokzata emlékeztet, és Ybl Miklós pálmaházának is csak a romjai láthatók, épségben megmaradtak a régi angolpark építményei, köztük a Babaház, a Gloriette és a Medveház.

Szentjánosbogár-rajzás az Alcsúti Arborétumban Forrás: Alcsúti Arborétum

Az Alcsúti Arborétum növényzete 540 fajból áll, a legszebb és legidősebb példányai között platánok, török mogyorók, tulipánok, vasfák, vérbükkök, mocsárciprusok, jegenyefenyők, és japánakácok találhatók, de értékes a hárs-, juhar-, tölgy- és gesztenye-fajok gyűjteménye is. Egyedülálló értéket képvisel a 24 törzset nevelő óriástuja, a zuhatagos bükk, a héttörzsű török mogyoró, a közeli Csaplári erdő Magyarország legidősebb, 170 éves libanoni cédrusa és az etyeki utat szegélyező, vele egyidős platánsor.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.