Trópusi dzsungelek hazánkban, ha már nagyon sóvárgunk a nyár után

Pálmaház
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 16. 08:06
Ilyenkor, a tél közepén, már annyira hozzászokott a szemünk a csupasz fák látványához, hogy borúsabb napokon szinte eszünkbe sem jut, hogy csak átmenetileg ilyen színtelenek. De szerencsére van néhány oázis hazánkban, ahol télen is nyár van: ezek a pálmaházak. Lássuk, hova mehetünk, ha már nagyon sóvárgunk a zöldellő nyár után.

Az ELTE Füvészkert pálmaháza

Egy valódi zöld sziget bújik meg a VIII. kerületben, az Orczy kert szomszédságában, ahol egy újjáépített műemlék pálmaházban találjuk a különféle pálmák és más trópusi növények dzsungelét.

ELTE Füvészkert Forrás: EtelkaCsilla /Wikipedia

Az üvegház az 1860-as években épült eredetije sajnos romba dőlt a II. világháború alatt, de a 60-as években rekonstruálták, így plusz élményt ad, hogy egy történelmi hangulatú üvegházban merülhetünk el a dús növényzetben. A hely egyébként onnan is híres, hogy Molnár Ferenc közismert regényében, A Pál utcai fiúkban a botanikus kert öreg pálmaháza nyújtott búvóhelyet Nemecsek Ernő és barátai számára.

A Fővárosi Állat- és Növénykert pálmaháza

Ezen a helyen számíthatunk egy kis extra izgalomra a többi pálmaházhoz képest, uganyis míg mi fent, a trópusi növények lombokoronái között sétálunk, lent a mélyben krokodilok úszkálnak a vízben.

A 100 éves pálmaház eredetileg a trópusi és délszaki növények bemutatóhelyeként épült, de hamar állatokat is kezdtek tartani benne, és mára a trópusi Közép- és Dél-Amerika élővilágának fő bemutatóhelye. Ahogy az ELTE Fűvészkert pálmaháza, ez is történelmi hangulatú: az eredeti 1912-ből származó épületben kapott helyet, mely magán viseli a korszak minden jellemző építészeti jellegzetességét a mérnöki építészettől a szecesszióig.

A Vácrátóti botanikus kert pálmaháza

Hazánk legnagyobb télikertje Vácrátóton, egy egykori kastélykertben ál. Egy tipikus XIX. századi angolparkról van szó, girbe-gurba utakkal, műromokkal, tavakkal, szabálytalanul, a természetes adottságaikat megőrizve feljődő növényzettel. A grófi időkben épült pálmaház sajnos elpusztult, de az '50-es években újjáépítették, majd a '80-as, '90-es években kibővítették, mígnem ez lett az ország legnagyobb telelőkertje.

Golgotavirág a Vácrátóti botanikus kert üvegházban Forrás: Zsuzsakossuth/Wikipedia

Az arborétum területe november 2. és február 28. között minden nap: 8-tól 16 óráig tart nyitva, a beltéri kiállítóterek, mint a pálmaházak pedig 8:30-tól 15:30-ig. De arra figyeljetek, hogy hétfőnként az üvegházak növényvédelmi okokból zárva tartanak.

Keszthelyi Festetics-kastély pálmaháza

A keszthelyi Festetics-kastély a 18. század közepétől 200 éven keresztül volt a grófi, majd hercegi Festetics család otthona. Akkoriban a főúri életmódhoz hozzátartoztak az úgynevezett orangerie-k (narancstermesztő üvegház) és a trópusi növényházak, így 1880-ban a Festetics-család is építtetett egyet a birtokán.

Keszthely, Festetics-kastély Forrás: peter89ba/Pixabay

Ebben a főúri üvegházban ismerkedhetünk meg közelebbről a trópusok növényvilágával, Tahititől egészen Floridáig. A gyönyörű virágok mellett olyan hasszonnövényeket is megvizsgálhatunk, amiket nap mint nap használunk, de sosem gondoltunk bele, hogy milyenek a természetben. Láttad már például hogy néz ki közelről a kakaófa vagy a kávécserje?

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.