Az aranykor virágpompájával ünnepel a hágai Mauritshuis

képzőművészet
PUBLIKÁLÁS: 2022. február 09. 11:26

Az aranykor legszebb virágcsendéleteivel ünnepli fennállása 200. évfordulóját a hágai Mauritshuis művészeti múzeum. A csütörtöktől látható In volle bloei (Teljes virágzás) című kiállítás 30 festményt és rajzot mutat be az 1600 és 1730 közötti időszakból.

Hollandia, Hága, Mauritshuis Forrás: Margareta Svensson/Mauritshuis/Facebook

A virágcsendéletek a festészet egy különleges műfaját képviselik - mondta Ariane van Suchtelen, a gyűjtemény kurátora.

- fogalmazott.

A holland festők 1600-tól kezdték felfedezni maguknak a virágokat és növényeket. Ez a lelkesedés együtt járt a botanika térnyerésével. Kezdetben nagyon szimmetrikus kompozíciók készültek, a virágoknak a legkisebb részleteit is ábrázolták.

Ezek lehetetlen csokrok voltak, mivel egy vázában mutattak be olyan virágokat, melyek a természetben sohasem nyílhattak egyszerre.

Annál jobb volt, minél több és minél ritkább fajokat festettek - mondta van Suchtelen. A kompozíciók aztán 1630-tól lazábbak lettek. Az érzékek táncát alkották meg olyan festők, mint Rachel Ruysch, Willem van Aelst és Jan Davidsz de Heem: rózsák, liliomok, tulipánok, gyümölcsök szerepeltek képeiken.

Egyre gyakrabban jelentek meg a festményeken apró állatok is: pillangók, hernyók, méhek, szöcskék, a képzelet nem ismert határt.

A régi holland mesterek, köztük Vermeer és Rembrandt képeiről híres Mauritshuist 1636 és 1644 között emelték Hága központjában Johan Maurits főnemes palotájaként, majd az épületet 1820-ban megvásárolta a holland állam. Miután az első holland király, I. Vilmos felajánlotta festménygyűjteményét, az épületet 1822-ben állami múzeummá alakították. Az In volle bloei kiállítást június 6-ig láthatja a közönség.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.