Hat magyar animációs film ingyenesen nézhető a magyar Netflixen

online
PUBLIKÁLÁS: 2022. január 21. 12:07

A magyar kultúra napját 1989 óta ünnepeljük meg január 22-én, annak emlékére, hogy – a kézirat tanúsága szerint – Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le a Himnusz kéziratát.

Az elbeszélésből Nepp József, Romhányi József és Dargay írták a forgatókönyvet Forrás: ©Filmio.hu / Screenshot

Ebből az alkalomból a FILMIO oldalán, január 22-től ingyenesen elérhetővé válik Reisenbüchler Sándor, Richly Zsolt, Jankovics Marcell, Varsányi Ferenc, valamint Keresztes Dóra és Orosz István egy-egy alkotása. A filmeket A január 23. éjfélig nézhetjük meg. Ehhez nem kell mást tennünk, mint regisztrálni és bejelentkezni az oldalra, majd a film adatlapján a Lejátszás gombra kattintva élvezni a képsorokat.

Amint a Nemzeti Filmintézet közleményében írták a magyar animáció legnépszerűbb egész estés filmjeként jegyzett Lúdas Matyi Fazekas Mihály verses elbeszélését dolgozza fel. Megjelenésekor mintegy 2,5 millió néző váltott jegyet a filmre, sikere pedig azóta is töretlen. Az elbeszélésből Nepp József, Romhányi József és Dargay írták a forgatókönyvet. Az emberkaraktereket Jankovics Marcell tervezte, aki csaknem két évig dolgozott a figurákon. A szegény, de eszes libapásztor fiú történetét elmesélő animáció időtlen mestermű, amely minden korosztálynak tanulságos és mulatságos.

A Lúdas Matyi mellett az idén 65. jubileumát ünneplő Pannónia Filmstudió gazdag hagyatékából is ízelítőt ad az NFI.

Reisenbüchler Sándor 1968-as A Nap és a Hold elrablása című, Juhász Ferenc népmese feldolgozásában az emberi gonoszság következtében eltűnnek az égitestek az égboltról. Richly Zsolt Szvit című animációs etűdjében (1969) öt közismert magyar népdal csendül fel, a dalok képi megjelenítéséhez a magyar népi díszítőművészet letisztult motívumai adják a sorvezetőt.

Január 23. éjfélig nézhetjük meg őket ingyenesen Forrás: ©Filmio.hu / Screenshot

Jankovics Marcell Hídavatás című animációs rövidfilmje (1969) pedig a hatalom kritikája és a protokoll üres formáinak kifigurázása, amit valós esemény inspirált: az 1960-as évek első felében az Erzsébet híd rekonstrukciója és az újjáépített híd átadása.

Varsányi Ferenc 1975-ös Mézes-táncos című animációs rövidfilmjének főszereplői marcipánból készültek, a népdalok a Sebő Együttes előadásában csendülnek fel, a dalokat a fiatal Sebestyén Márta énekelte, akinek ez volt az első filmes közreműködése. Keresztes Dóra és Orosz István Garabonciák (1985) című filmje, egy ősi varázsszövegekre épülő alkotás archaikus elemekkel. A sámánhit emlékeivel egyike a magyar animáció leghipnotikusabb alkotásainak - olvasható az MTI összefoglalójában.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.