Honnan eredhet a dióbaba, és miért kerül dió a Mikulás csomagba?

Budapest
PUBLIKÁLÁS: 2021. november 27. 13:34
A dió a december 6-i Mikulás és a Karácsony elmaradhatatlan kelléke. Szinte nincs olyan család, ahol ne játszana valamilyen szerepet a házban a téli ünnepek környékén. De tudjuk mit szimbolizál a dió a hagyomány szerint?

Ahány ház, annyi szokás, de a legtöbb családban nem múlhatnak el az év végi ünnepek dió nélkül. A dió egészen biztosan belekerül a Mikulás csomagba, és a karácsonyfadíszek között is nagy valószínűséggel feltűnik. Van ahol dióbabát aggatnak a fára, máshol arannyal fújják be és szalaggal tekerik körbe, megint máshol pedig ezüstpapírba csomagolják, és nem csak a karácsonyfát, de az adventi koszorút is dióval díszítik.

Dió, alma, advent, karácsonyi dekoráció Forrás: RitaE/Pixabay

A karácsonyi vásárokban se szeri se száma a dióból készült karácsonyfadíszeknek, de mégha dekorációként nincs is jelen a házunkban, az asztalunkra egészen biztosan kerül diós bejgli formájában. De mi az oka annak, hogy a karácsony ennyire szorosan egybefonódott a dió képével?

A válasz részben a keresztény hagyományokban gyökerezhet. Szent Ágoston szerint a dió magát Krisztust jelképezi. A 4. században élt püspök és filozófus szerint a külső, keserű burok a szenvedésre, a kemény csonthéj a keresztfára, a belül lévő édes mag az isteni életre utal. Egy másik magyarázat szerint a dió úgy rejtőzködik a héjában, mint a Megváltó anyja méhében, majd a sziklasírban. Talán innen eredhet a dióbaba karácsonyfadísz is, a félbe vágott dióba fektetett kisded Jézus, amely olyan sok karácsonyfát díszít még ma is.

A Mikulás csomagba rejtett dió már ennél egy kicsit általánosabb jelentéssel bír: itt a Család szimbóluma.

Ha a diót pont félbe törjük, akkor a közepében megtaláljuk a két egymást ölelő alakot, a Nőt és a Férfit, illetve az ölelésükből születő Gyermeket.

De akad néhány igen meglepő pogány hagyomány is, ami a karácsonyi dióhoz kapcsolódik. A magyar néphitben mágikus hatást tulajdonítottak a diófa termésének, és jósló, termékenységvarázsló tárgyként tekintettek rá, mindenféle vallásos jellegű asszociáció nélkül. A hagyomány szerint a karácsony, mint évkezdő ünnep alkalmával a dió segítségével megjósolható, és mágikus úton befolyásolható a család sorsa, egészsége és gazdagsága.

A dió, az almával együtt, különösen a Felföldön és a Dél-Alföld katolikus falvaiban, a karácsonyi vacsora része volt. Mindenkinek osztottak egy-egy vagy három-három szemet, és ki-ki a neki jutott dió épségéből következtethetett jövő évi sorsára.

A következő év időjárását is dió segítségével jósolták meg: 12 üres fél dióhéjba vizet öntöttek, és a víz elpárolgásának mértékéből következtettek másnap reggel az év 12 hónapjának csapadékmennyiségére. Közép-Európa több országában, így nálunk is általános volt, hogy karácsony éjszakáján a család kártyázva töltötte el az időt az éjféli miséig, a nyeremény pedig nem más, mint a dió volt.

Forrás: harmonet.hu, evangelikus.hu, dioskonyv.hu, http://lexikon.katolikus.hu/

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.