Színes programokkal nyit Mohács gyártelepből lett kulturális negyede

Duna-part
PUBLIKÁLÁS: 2021. június 12. 10:54

A mohácsi Selyemfonoda 1905-ben nyílt meg, és az elmúlt 116 évben kalandos, olykor zivataros eseményeknek volt tanúja: nehezebb éveiben az épületet golyózápor is érte a szigetből, sőt a megszállások alatt ki is fosztották.

A Selyemgyár Kulturális Negyed Forrás: facebook.com/selyemgyar/

"Már 1873-ban egy újsághír szólt arról, hogy miután Mohács 3.000 szederfával bírt, a selyemtenyésztésre kedvezőnek találta a települést a helyi „casinoi gyülekezet". Egy selyemfonoda létesítésének gondolata 1902-ben vetődött föl, amihez a város a püspöki kastélyt már korábban megvásárolta és rendelkezésre állt az időközben megürült sóraktár is. Állami pénz hiányában 120 ezer korona kölcsönből 1905 decemberére elkészült a gyár, ahol a következő év januárjában megkezdődhetett a termelés. A létszám- és alapanyaggondok mellett akadozva, de az 1922-es leszereléséig működű üzemet új tulajdonossal és néven egy évre rá újraindították, majd 1930-ban a gazdasági válság miatt négy évre ismét leállt a termelés".

"A második világháború alatt a német csapatok lőállása lett az épület és nem a gépek dolgoztak, majd a kivonuló sereg kirabolta a gyárat. 1945 januárjában indult meg a helyreállítás és kezdődött újra a termelés. A 60-as, majd a 80-as évektől történt jelentős fejlesztések, gépek korszerűsítése mellett átlag 300 főt foglalkoztató gyárban míg induláskor selyemszövet készült, alapanyag hiányában utóbb már főleg műselymet, illetve üvegszálból műszaki szöveteket szőttek. 1996-ban angol befektető vásárolta meg a gyárat, de a piacvesztés miatt az ezredforduló után néhány évvel bezárta kapuit és a 2010-es években Mohács város tulajdonába került" - derült ki dr. Ferkov Jakabnak, a Kanizsai Dorottya Múzeum nemrég nyugdíjazott igazgatójának előadásából, melyet a gyár történetéről tartott a helyieknek 2019-ben, a baranyavar.hu beszámolója szerint.

2016-ban történetének új fejezetéhez érkezett, amikor Mohács város pályázati forrást nyert az épület és a környezete teljeskörű átalakítására, a városközpontban lévő, frekventált Duna-parton elhelyezkedő barnamezős terület rehabilitációjára. A projekt közvetlen célja volt, hogy felújítsa és közösségi funkciókkal lássa el a a leromlott, használaton kívüli selyemgyári épületegyüttest és környezetét. A munkálatok 2021-re készültek el, melynek köszönhetően exkluzív kulturális közösségi tér illetve rendezvényhelyszín született Mohács szívében, ami a Selyemgyár Kulturális Negyed nevet kapta.

Az ünnepélyes megnyitót ma és holnap, június 12-én és 13-án tartják. Ma 15 órától gyermekprogramokkal indul az élet a Selyemgyár udvarán a Mohácsi Jenő Városi Könyvtár és a Rókus, Brodarics, Eötvös Óvoda jóvoltából, és ekkortól egészen 8 óráig láthatók a kiállítások is, az esküvő kiállításnak a rendezvényteremben, a Selyemgyár múltjáról szóló tárlatnak az aula ad otthont. A hangulathoz elengedhetetlen a zene, melyet 16 órától a Mohácsi Tamburaiskola és 16:30-tól a Mohács Palotabozsok Somberek Ifjúsági Fúvószenekar biztosít, majd a 17 órakor kezdődő ünnepi beszédek után 18 órától már Poklade zenekar koncertjére rophatják a látogatók.

19 órától a Daniel Speer Brass Band húzza a talpalávalót, 20:30-tól pedig a Mohácsi Kossuth Teátrum előadása látható Janza Katával, Békefi Viktóriával, Henczi Emmával, Kovács Áronnal, Pesák Ádámmal és Szomor Györggyel, valamint a Westend Színház zenekarával. Az eseményeket 21:30-kor kompról lőtt tüzijáték zárja. Ezzel párhuzamosan

a Szabadság utcában egész nap kézműves vásár és gasztroudvar egészíti ki a kikapcsolódási lehetőségeket, és 14 órakor valamint 15:30-kor kirándulóhajóra is fel lehet szállni.

Vasárnap 17 órakor a hangerdő gyermekkoncerttel folytatódnak a programok, 18 órakor a Dix Image Acoustic Band, 19-kor a VoiSingers zenél.

A kültéri programok szabadon látogathatóak, az épületben maszkhasználat kötelező, a kiállító terekbe csak védettségi igazolvány bemutatásával lehet belépni. Bővebb információk a [email protected] email címen és a 06 69 322 207-es telefonszámon kérhetők, illetve a negyed Facebook-oldalán olvashatók.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.