Nem kell egzotikus expedíció ahhoz, hogy igazi kincset találjunk, elég, ha nyitott szemmel járunk a városban. A Vadvirágos Budapest program egyik helyszínén például a méhbangó (Ophrys apifera) legnagyobb fővárosi állományára bukkantak a Főkert munkatársai, mint a szervezet Facebook-oldaláról kiderül.
A méhbangó Magyarországon fokozottan védett növény, egyetlen példányának természetvédelmi értéke 250.000 Ft. Országosan sem gyakori fajról van szó, pár tucat előfordulása ismert csupán. Budapesten belül ennek a ritka orchideafélének összesen három termőhelye ismert, a teljes állománya mintegy 300 tő – és ebből közel 200 példány él a budai méhlegelőn.
Az orchideafélékre jellemző mézajak a méhbangó esetében bársonyos, barnás-sárgás rajzolatú. Gondolhatnánk, hogy ezzel a csábos rovarpotroh mintázattal édesgeti magához a szerelmi kalandra éhes hím dongókat, méheket – de tévednénk. A méhbangó leggyakrabban önbeporzó, a megtermékenyítés után toktermésében sok ezer apró mag fejlődik. A magok méretét jól mutatja, hogy egyetlen, 2-3 cm hosszú és 0,5 cm széles termésben akár 10-15 ezer mag is lehet (nagyjából egymillió mag tesz ki egy grammot).
Az orchideafélék kétségtelenül a mini kategória rekorderei, egyes fajok magjai alig 8 század-milliméteresek, vagyis szabad szemmel már nem is láthatóak. A skála másik végén a legtermetesebb, 15-30 kg-os mag a Seychelle-szigeteken honos tengerikókusz nevű pálmafaj szaporodásáért felel.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.